Czy wiesz, że...Ciekawostki.
... korony dużych drzew najlepiej przycinać etapami. Jeśli konieczne jest usunięcie kilku dużych gałęzi – lepiej nie wycinać wszystkich od razu, lecz rozłożyć pracę na 2-3 lata. Jednorazowo można usunąć najwyżej 1/4 korony drzewa, a jeszcze lepiej wycinać co roku tylko jeden konar. Dotyczy to zwłaszcza drzew starych oraz źle znoszących cięcie, na przykład: brzóz, buków (źle znoszą przycinanie dużych gałęzi średnicy powyżej 10 cm; małe można przycinać bez szkody dla drzewa), orzechów, robinii (zwanych potocznie akacjami) i większości drzew iglastych.
Usunięcie każdej dużej gałęzi jest dla drzewa sporym szokiem; zbyt radykalne cięcie może prowadzić nawet do jego przedwczesnego zamierania. Rozłożenie zabiegu na kilka lat spowoduje, że drzewo lepiej go zniesie.

Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ

... drzewa i krzewy na glebach ciężkich (na przykład gliniastych) lepiej jest sadzić wiosną. Gleby ciężkie zwane są także zimnymi, gdyż wolno się nagrzewają i późno wiosną rozmarzają. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one dużo wody – gleby ciężkie gromadzą jej znacznie więcej niż lekkie (na przykład piaszczyste). Woda, zamarzając zimą w glebie, powoduje, że gleba unosi się. Posadzone jesienią, nie zakorzenione w nowym miejscu rośliny mogą wtedy zostać wypchnięte do góry i ich korzenie mogą przemarznąć. Drzewa i krzewy na glebach lekkich można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią.

Autor: Jerzy Romanowski

... śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis należy do najwcześniej kwitnących bylin. Kwiaty rozwijają się w lutym i marcu, często wyrastając spod śniegu. Śnieżyczka ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie w żyznej i wilgotnej glebie, w półcieniu lub cieniu. Nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, może rosnąć w jednym miejscu dziesięć lat lub nawet więcej. W sprzyjających warunkach tworzy duże kępy, łatwo się też rozsiewa. Można ją rozmnażać przez cebule. Należy je wykopać po zaschnięciu liści i najlepiej od razu sadzić na nowe miejsce.
Śnieżyczki można czasami zobaczyć w lasach liściastych i zaroślach, ale nie wolno ich zrywać, gdyż są pod ochroną.

Autor: Piotr Gorączko

... do małej architektury sąsiadującej z wrzosami lepiej nie stosować miękkich skał wapiennych. Wapń wypłukiwany z kamienia w czasie deszczu albo podlewania powoduje, że wzrasta pH gleby – staje się ona zasadowa, podczas gdy wrzosy najlepiej rosną w glebach kwaśnych.

Autor: Mirosław Krogulec

... zimowe osłony najlepiej zdejmować z roślin w czasie pochmurnego, deszczowego dnia. Często zdarza się, że rośliny ukryte pod okryciem z liści, słomianych mat lub przysypane kopczykiem ziemi wcześnie zaczynają wzrost, a ich młode pędy są bardzo delikatne. Słońce, zwłaszcza przy wietrznej pogodzie, łatwo mogłoby je uszkodzić.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi