Czy więźbę dachową można wykonać z drewna topoli?Czy drewno topoli nadaje się na konstrukcję dachu? Mam dużo tego drewna i jego zastosowanie w znacznym stopniu przyczyniłoby się do obniżenia kosztów budowy mojego domu. 

Na konstrukcje drewniane stosuje się głównie drewno sosnowe i świerkowe. Ma ono bardzo dobre właściwości mechaniczne, jest powszechnie dostępne i tanie, bo gatunki tych drzew uprawia się na plantacjach.
Oczywiście jest drewno o jeszcze lepszych parametrach technicznych, na przykład z modrzewia, daglezji, dębu, jesionu, buku czy akacji, ale wysoka cena tego surowca praktycznie wyklucza jego zastosowanie w konstrukcjach domów jednorodzinnych. Jednak polskie normy dopuszczają użycie w budownictwie również drewna o nieco gorszych właściwościach, na przykład jodłowego, topolowego lub olchowego.
Drewno z topoli jest miękkie i lekkie, ale dość łupliwe. Ma stosunkowo niewielką wytrzymałość i trwałość, ale za to jest łatwe w obróbce i dobrze przyjmuje impregnaty, farby i lakiery. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w konstrukcjach dachowych drewna topolowego zużywa się nawet do 30% więcej niż sosnowego. Wynika to głównie z konieczności stosowania większych przekrojów elementów, ponieważ wytrzymałość na zginanie czy ściskanie tych materiałów jest różna. Dlatego przed wykonaniem więźby trzeba poprosić konstruktora o ponowne przeliczenie konstrukcji pod kątem zastosowania drewna topolowego.
Elementy na więźbę dachową muszą być czterostronnie strugane, dobrze zaimpregnowane (np. przez pięciokrotne malowanie preparatem Fobos 2M) i wysuszone (wilgotność 13-18%).
W celu jeszcze lepszej ochrony – szczególnie przed ogniem – wskazane jest sfazowanie krawędzi. Zabiegi te w znacznym stopniu zwiększają trwałość konstrukcji wykonanych z drewna topolowego, podobnie jak zapewnienie stałego przewiewu i staranna ochrona przed wodą opadową.
.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty