Dławienie na zaworach
Proszę o wyjaśnienie, co to jest kryterium dławienia zaworów termostatycznych i jak je obliczyć.

Warunkiem prawidłowego doboru zaworów regulacyjnych do instalacji c.o. jest spełnianie przez nie tak zwanego kryterium dławienia, zwanego również autorytetem zaworu.
Zawór spełnia kryterium dławienia, jeśli strata ciśnienia na zaworze stanowi określoną część ciśnienia dyspozycyjnego panującego w instalacji.
Dla zaworów termostatycznych, stałoprocentowych ta wartość powinna wynosić 0,3-0,5.
Kd = p100 / (p100 + ps),

gdzie:
Kd – kryterium dławienia,
p100 – strata ciśnienia na zaworze, gdy jest całkowicie otwarty,
ps – strata ciśnienia w obiegu c.o. (od źródła ciepła do grzejnika, na którym jest zamontowany dany zawór, i z powrotem do źródła ciepła) przy przepływie obliczeniowym.
Dzisiaj nie robi się takich obliczeń „na piechotę”, ale za pomocą programu komputerowego.

Uwaga! Instalacja centralnego ogrzewania, w której nastawy (czyli dławienie na zaworach) są ustawione „na oko”, grzeje, jak chce, i nie zapewnia oczekiwanego komfortu w poszczególnych pomieszczeniach: jedne są niedogrzane, w innych jest za ciepło. O takiej instalacji mówi się, że jest źle skryzowana.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty