Dlaczego w łazience wentylacja działa odwrotnie?
Wymieniłam w domu okna na nowe, szczelne. Po pewnym czasie zauważyłam, że w łazience jest zimno, ponieważ kratką wentylacyjną w tym pomieszczeniu nawiewane jest zimne powietrze. Dlaczego tak się stało i jak temu zaradzić?

W opisywanym domu do momentu wymiany okien działała wentylacja grawitacyjna. Świeże powietrze napływało przez nieszczelności w stolarce okiennej, a zużyte, z kuchni i łazienek, odprowadzane było kanałami wentylacji grawitacyjnej wyprowadzonymi ponad dach.
Po zamontowaniu szczelnych okien zabrakło możliwości infiltracji powietrza z zewnątrz przez okna. Wobec tego powietrze nadal wyciągane jest przez kratkę wentylacyjną wywiewną w kuchni, ale zasysane kanałem wentylacyjnym w łazience, którym dotąd było usuwane. Taki ruch powietrza być może jest wspomagany dodatkowo okapem zamontowanym nad kuchenką.
Przywrócenie poprzedniego stanu jest możliwe, jeśli do pomieszczeń doprowadzi się odpowiednią ilość świeżego powietrza, na przykład poprzez rozszczelnianie okien (taką funkcję ma większość nowoczesnych okien) lub zamontowanie nawiewników.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi