Dobre miejsce na kominekKominek najczęściej umieszcza się w pokoju dziennym. Ale jakie miejsce będzie dla niego najlepsze? Cichy, kameralny zakątek pokoju, miejsce przy schodach prowadzących na piętro czy środek pokoju? A może w sąsiedztwie kuchni albo obok wyjścia na taras?

Kominek jest standardowym wyposażeniem współcześnie budowanych domów. Tak jak dawniej można nim ogrzewać dom, służy ozdobie i tworzeniu nastroju. Przyciągająca siła ognia sprawia, że chętnie przebywamy w jego pobliżu, ustawiając tam głębokie fotele, obszerne kanapy z miękkimi poduchami, niskie stoliki. Ale jednocześnie ostrożność każe nam zachować bezpieczną odległość i odsunąć się od kominka. Trzeba też pamiętać, że kominek jak każdy duży obiekt wymaga pewnego dystansu, aby podziwiać go w całości. Usytuowanie kominka wpłynie na aranżację całego pokoju dziennego. Może też wykreować styl życia i obyczaje rodziny.

Aneks kominkowy

Jeśli chcemy zasiadać przy kominku w miejscu zacisznym i kameralnym, najlepiej wybrać projekt, w którym wydzielono przestrzeń dla kominka i jego otoczenia. Rzadko kiedy jednak projektuje się dziś specjalne pokoje kominkowe, częściej jest to aneks pokoju dziennego. Wyodrębnienie takiej części może podpowiedzieć kształt pokoju: dobre będzie pomieszczenie z wnęką, w kształcie litery "L", a czasami również o nieregularnym kształcie. Również usytuowanie kominka w narożniku pokoju sprzyja wydzieleniu części kominkowej z reszty pomieszczenia. W niewielkiej, kameralnej przestrzeni patrzymy na kominek, siedząc blisko paleniska. Ukrycie kominka w zacisznym kącie pozwala wprawdzie wyciszyć się i uzyskać nastrój intymności, ale też ogranicza: żeby skorzystać z jego dobrodziejstw, musimy przy nim usiąść. Pracując w kuchni lub siedząc przy stole w jadalnej części pokoju, nie będziemy mieli go w zasięgu wzroku.
Zwróćmy też uwagę, co będzie widać z miejsca, w którym ustawimy fotele. Czy tylko kominek i ścianę w tle, czy również większe fragmenty pokoju lub innych pomieszczeń?
Aneks kominkowy - część wypoczynkowa pokoju oddzielona od części jadalnej. Takie nieprzechodnie miejsce zapewnia kameralny nastrój.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Na granicy stref
Kominek usytuowano na ścianie oddzielającej dwie strefy pokoju dziennego. Zwrócony w kierunku części wypoczynkowej jest ściśle z nią związany, ale jego tłem jest jadalnia.
Autor: Juliusz Sokołowski

Bywa jednak, że nie chcemy, aby kominek był tak jednoznacznie przypisany do części wypoczynkowej. Gdy wyprowadzimy go z zakątka pokoju, może stać się elementem spinającym poszczególne strefy pokoju dziennego.
Jeśli jest taka możliwość, palenisko kominka warto otworzyć na część wypoczynkową i jadalną. Buzujący w kominku ogień będzie nam towarzyszył i przy kolacji, i wtedy, gdy będziemy wypoczywać w fotelach.
Wybierając projekt z takim rozwiązaniem, zwróćmy jednak uwagę na to, czy w pobliżu kominka nie będzie przebiegała droga na taras lub do kuchni. Kominek na szlaku komunikacyjnym nie będzie zapraszał do siedzenia przy nim, trudno też w jego pobliżu ustawić fotele czy kanapę.
Kominek może być tak usytuowany, że siedząc przy nim, patrzymy w stronę kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy ściana z kominkiem oddziela wizualnie kuchnię od pokoju dziennego. Ale może się zdarzyć, że przesłoni ona tylko część kuchni. Zastanówmy się, czy jej wnętrze w każdej sytuacji stanowi atrakcyjne tło.
Kominek w centrum strefy dziennej, dzięki czemu należy do całego pokoju dziennego. Między kominkiem a fotelami przebiega droga do różnych części pokoju.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

"Wolno stojący"

Usytuowanie kominka pośrodku pokoju pozwala cieszyć się jego widokiem, gdy siedzimy przy stole i wypoczywamy w fotelach.
Autor: Andrzej Szandomirski
Na kominek można wybrać takie miejsce, aby był on widoczny z każdej części pokoju. Masywna fasada tego kominka dominuje we wnętrzu.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Usytuowanie kominka w centralnej części pokoju lub strefy dziennej podkreśla jego rangę, zwłaszcza jeśli kominek jest "wolno stojący", to znaczy usytuowany tak, że można go obejść. Z takim położeniem możemy się spotkać, gdy kominek umieszcza się przy kominie niewbudowanym w ścianę działową. Tak położony kominek zazwyczaj dzieli pokój na część, w której palenisko jest widoczne, i część, w której widoczny jest tylko kominkowy "rewers" -  jego tylna ściana. Usytuowanie kominka w takim miejscu nie zawsze umożliwia stworzenie w jego pobliżu miejsca wypoczynku. Jeśli przestrzeń w bezpośrednim sąsiedztwie kominka przetną ciągi komunikacyjne, nie będzie to miejsce zaciszne i kameralne. Pamiętajmy też, że siedząc przy tak usytuowanym kominku, w tle będziemy widzieć fragmenty wnętrza domu. Zwróćmy uwagę, czy zza kominka nie będzie wyłaniało się wejście do WC lub widoki innych mniej atrakcyjnych zakątków domu.
Kominek "wolno stojący" jako element dzielący strefę dzienną na salon i część komunikacyjną. Ściana z kominkiem przesłania wejście do łazienki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przy schodach
Kominek usytuowany między salonem a holem z klatką schodową staje się miejscem, gdzie krzyżują się różne domowe ścieżki.
Autor: Wojciech Kryński , Tomasz Prażmowski
Schody na piętro rozpoczynają bieg obok kominka i prowadzą w górę, uciekając nam z oczu.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Kominek położony w pobliżu schodów to połączenie dwóch efektownych elementów domu: dla wielu osób schody i kominek są bowiem symbolami prawdziwego domu jednorodzinnego tworzącymi jego indywidualny styl. Kiedy siedzimy przy tak usytuowanym kominku,  najczęściej widzimy fragmenty schodów wyłaniające się zza ściany kominowej. Ich dynamiczna, często ażurowa forma może stanowić kontrastujące tło dla ciężkiej fasady kominka. Niekiedy schody zakręcają wokół ściany kominowej, wprowadzając ciąg komunikacyjny między parterem a piętrem w okolice kominka, kiedy indziej kierują ruch do holu za kominkiem, pozostawiając kącik wypoczynkowy na uboczu.
Pamiętajmy jednak, że bliskość schodów może nam w niektórych sytuacjach zakłócić relaks przy kominku.
Kominiek przy schodach prowadzących na piętro.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przy zewnętrznej ścianie

Kominek na zewnątrz.
Autor: Jakub Pojewski
Kominek przy zewnętrznej ścianie można również zwrócić ku wewnątrz. Takie ustawienie pozwala na oddzielenie kominka od wyjścia na taras.
Autor: Jakub Pojewski

Kominek usytuowany przy ścianie zewnętrznej to raczej rzadkość. Warto wybrać takie rozwiązanie, gdy chcemy mieć kominek również na tarasie - można wtedy połączyć oba wspólną ścianą kominową. Jednak tak usytuowany kominek wewnętrzny nie pozwoli nam uciec od świata w zaciszny kąt. Patrząc w jesienny wieczór na buzujący na palenisku ogień, nie zapomnimy o zimnie i słocie - chcąc nie chcąc, będziemy widzieli strugi deszczu spływające po szybach okien i drzwi balkonowych, otaczających fasadę kominka. Taka lokalizacja narusza schemat "zasiadania" przy kominku, który najczęściej odwraca nas plecami do okien po to, aby wokół paleniska uzyskać nastrój wyciszenia, intymności i oderwać się od wszystkiego, co dzieje się na zewnątrz. Przez swą inność może jednak stanowić prawdziwe wyzwanie aranżacyjne, doprowadzające do zaskakujących i nietypowych rozwiązań.
Zwróćmy uwagę, aby kominek nie był zbyt blisko okien: ze względu na bezpieczeństwo nie będziemy mogli ozdobić okna zwiewnymi firankami.
Kominek wewnątrz domu połączony wspólną ścianą kominową z kominkiem na tarasie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Warunki techniczne

- Kominek nie jest sprzętem, który może znaleźć się w dowolnym miejscu domu. Jego położenie jest ściśle związane z usytuowaniem przewodu kominowego, który odprowadza spaliny z paleniska. Odległość między kominem a paleniskiem musi być jak najmniejsza po to, aby na przewodzie kominowym było jak najmniej zagięć.
- Jeśli decydujemy się na kominek z otwartym paleniskiem, posadzka co najmniej 50 cm przed nim powinna być wykonana z materiałów niepalnych, na przykład płytek ceramicznych lub kamienia.
- Przedmioty wykonane z materiałów łatwo palnych, takie jak meble i firanki, powinny być oddalone od kominka o co najmniej 80 cm. Jeżeli drewniane schody biegną wzdłuż bocznej ściany kominka, pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości stopni schodów od paleniska.
- Kominek otwarty zużywa do spalania dużo powietrza. Aby w pomieszczeniu nie powstało podciśnienie, trzeba doprowadzać świeże powietrze z zewnątrz bezpośrednio do paleniska.
- Jeśli dwa kominki (wewnątrz domu i na zewnątrz) umieszcza się przy jednym kominie, musi on mieć dwa niezależne przewody dymowe. Jeśli w kominie będzie tylko jeden przewód, nie będzie można jednocześnie korzystać z obu kominków.

Zmieniamy miejsce kominka

Wszelkich zmian w usytuowaniu kominka najlepiej dokonywać w fazie projektowania lub wyboru projektu. Zmieniając położenie kominka, musimy przede wszystkim "przenieść" komin. Jeśli projekt jest już gotowy, taka operacja może pociągnąć za sobą inne zmiany. Nawet jeśli na parterze poza kominkiem wszystko pozostanie na starym miejscu, na piętrze zmiana komina może zakłócić dotychczasowy układ wnętrz. Jeszcze trudniej dokonać zmian, gdy chcielibyśmy zbudować kominek czy przenieść go w inne miejsce w istniejącym wnętrzu. Jest to znacznie bardziej skomplikowane nie tylko ze względu na komin, ale również dlatego, że pod kominek konieczne jest zbudowanie fundamentów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi