Dom parterowy - czy zawsze najlepszy?
Zalety domu parterowego są niewątpliwe. Brak schodów, bliżej do ogrodu, tańsza i szybsza budowa. Ale nie zawsze można sobie na taki dom pozwolić.

Potrzeby i upodobania

Gdy budujemy dom, przede wszystkim dostosowujemy go do swoich aktualnych potrzeb, nie zawsze pamiętając, że zmieniają się one w czasie.
- Dom parterowy może być bardzo dobrym pomysłem dla rodziny z małymi dziećmi – kiedy nie trzeba odizolowanych od części dziennej dziecięcych pokojów, a korzystanie ze schodów utrudnia życie. Z czasem, kiedy dzieci rosną, rośnie potrzeba izolacji – wtedy pokoje dziecięce na piętrze mogą być bardzo przydatne, a dzielące dwie strefy schody mogą okazać się zaletą.
- Dom parterowy jest świetnym rozwiązaniem dla miłośników ogrodu – z każdego pomieszczenia jest możliwość wyjścia na zewnątrz. Jednak niektórzy, zwłaszcza osoby starsze, boją się spać na parterze – na piętrze czują się znacznie bezpieczniej.

Działka i warunki zabudowy
Dom parterowy wymaga działki odpowiedniej wielkości i kształtu, a czasami decyzję o jego zbudowaniu mogą ograniczyć warunki zabudowy lub ukształtowanie terenu.
- Dom parterowy w porównaniu z domem piętrowym lub z poddaszem użytkowym o tej samej powierzchni netto ma prawie dwukrotnie większą powierzchnię zabudowy, zajmie więc znacznie więcej miejsca
na działce. Na małej miejskiej działce dom parterowy powstaje kosztem ogrodu.

Niewielki dom parterowy o powierzchni 139 m2 na małej działce (około 600 m2). Po zachowaniu przepisowych odległości od ulicy i granic sąsiada pozostaje mało miejsca na ogród (D11 "Modelowy").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Dom piętrowy o takiej samej powierzchni ustawiony na takiej samej działce umożliwia wygospodarowanie większej powierzchni działki na ogród (D28 "Radosny").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- O typie domu mogą przesądzić ograniczenia wynikające z warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Powierzchnię działki przeznaczoną pod budowę może zmniejszyć obowiązująca linia zabudowy, wymagane odległości od ulicy i od granic z sąsiadem. Jeśli na danym terenie trzeba pozostawić określoną część terenu biologicznie czynną, czyli przeznaczonego na zieleń, na dom parterowy może zabraknąć miejsca.
- Gdy plan zagospodarowania terenu określa stopień nachylenia połaci dachu, może się okazać, że budowa domu parterowego po prostu się nie opłaca. Przestrzeń pod stromym dachem najlepiej wykorzystać na cele mieszkalne.
- Aby w dużym domu parterowym (powyżej 200 m2) wszystkie pomieszczenia mogły mieć okna, trzeba zbudować dom o rozczłonkowanej bryle. Taki kształt domu podwyższa koszty budowy i wymaga większej działki.
- Na działce o dużym spadku bardzo trudno zbudować dom parterowy. Wyjątkiem może być dom o układzie tarasowym, ale mieszka się w nim tak jak w domu z piętrem – trzeba chodzić po schodach.

Strefy i funkcje

W domu piętrowym podział na strefy nocną i dzienną jest naturalny. W domu parterowym wszystkie pomieszczenia muszą się zmieścić na jednej kondygnacji.
- Odizolowanie strefy dziennej i nocnej jest trudniejsze, ale możliwe. Jednak podzielenie domu parterowego na strefy zwykle owocuje zwiększeniem powierzchni przeznaczonej na komunikację, co odbywa się kosztem innych pomieszczeń.
Dom parterowy z podziałem na strefy dzienną i nocną. Kształt rzutu (litera "L") pozwolił na usytuowanie zespołu sypialni z dala od części dziennej (D16 "Dyskretny").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- Brak podziału na strefy daje możliwość wspólnego życia, ale trudniej w takim domu oddzielić miejsca do wyłącznego użytku poszczególnych domowników. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość włączenia do innych pomieszczeń powierzchni przeznaczonej na komunikację.
Dom parterowy bez podziału na strefy. Centralnie usytuowany pokój dzienny skupia życie rodziny, ale w miejscu, gdzie krzyżują się drogi domowników, trudno spokojnie odpocząć (C13 "Elka").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Kształt działki a projekt domu parterowegoParterowy dom na działce szerokiej i płytkiej. Dom będzie miał bardzo szeroki front. Gdy działka jest bardzo płytka, najlepiej wybrać taki projekt, w którym taras i część wypoczynkową ogrodu można usytuować z boku domu (D53 "Spokojny").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dom parterowy na działce wąskiej i długiej. Taki kształt działki narzuca wydłużony plan domu i usytuowanie wejścia od frontu, co utrudnia podział na strefy i wydłuża kominikację (D22 "Zaciszny").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dom parterowy przeznaczony na działkę narożną powinien być w kształcie litery "L". Wtedy najłatwiej wygospodarować osłoniętą ramionami domu prywatną część ogrodu. Przy wyborze projektu trzeba zwrócić uwagę, aby okna pokoju dziennego i sypialni nie wychodziły na ulicę (D23 "Z wykuszami").
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
  

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi