Drewno do kominka. Jakie wybrać? Jak je składować? Gdzie kupić?

Coraz częściej mamy w domu kominki, lubimy też odpoczywać przy rozpalonym w ogrodzie ognisku. Do tego potrzebne jest drewno. Jakie wybrać? Jak je składować? Gdzie kupić?

Jakie wybrać?
Drewno z drzew liściastych. Uważane jest za najwartościowszy opał do kominków. Ponieważ ma mało żywicy – pali się równo i nie „strzela”. Poza tym w czasie jego spalania wydziela się niewiele dymu. Najlepsze jest tak zwane drewno twarde: akacjowe, brzozowe, bukowe, dębowe, grabowe, jesionowe, klonowe i wiązowe.
Nieco gorsze jest drewno zwane miękkim: lipowe, topolowe i wierzbowe.

Powszechnie sądzi się, że drewno twarde ma wyższą wartość opałową niż drewno miękkie. Tymczasem ich wartość opałowa, czyli ilość wydzielanego ciepła powstałego przy spaleniu 1 kg suchego drewna, jest taka sama (około 15,5 MJ/kg drewna o wilgotności 15-20%).
Ponieważ jednak drewno miękkie jest po wysuszeniu znacznie lżejsze niż twarde (na przykład 1 m3 topoli waży tyle, co 0,7 m3 brzozy i tyle, co 0,54 m3 grabu), trzeba spalić większą objętość drewna miękkiego, by uzyskać taką samą ilość ciepła, jak ze spalenia drewna twardego.

Drewno z drzew iglastych. Zawiera znaczne ilości żywicy (szczególnie drewno sosnowe). Powoduje to, że w czasie jego spalania powstaje dużo dymu i tłustej sadzy, osiadającej na szybie kominka i w przewodach kominowych. Kominki opalane takim drewnem trzeba więc bardzo często czyścić. Jednak dzięki dużej ilości żywicy drewno iglaste ma wysoką wartość opałową i dlatego nadaje się do palenia w kotłach c.o.
Płonące drewno iglaste, trzaskające i sypiące iskrami, wygląda bardzo efektownie, dlatego doskonale się też nadaje do spalania w ognisku.

Jak je składować?
Tuż po ścięciu drzewa liściastego jego drewno ma aż 70% wody (drewno z drzew iglastych zawiera wody jeszcze więcej), jest więc zbyt wilgotne, aby mogło służyć jako opał. Do palenia nadaje się drewno zwane powietrznie suchym, które zawiera nie więcej niż 20% wody. Aby drewno wyschło, powinno być przechowywane co najmniej rok, czyli sezonowane.
Przed składowaniem warto pociąć drewno na szczapy gotowe do spalenia, gdyż w małych kawałkach znacznie szybciej przesycha niż pozostawione w kłodach. Drewno należy ułożyć pod dachem, najlepiej na świeżym powietrzu (niewysuszone drewno trzymane w piwnicach i zamkniętych, nieprzewiewnych pomieszczeniach może się zaparzać i gnić).
Drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na ziemi, by nie chłonęło z niej wilgoci. W miejscu, gdzie będzie składowane warto zrobić betonową wylewkę, można też ułożyć drewno na legarach.

Najczęściej drewno do kominka składowane jest pod dachem przy ścianie domu.
Autor: Hanna Długosz
Drewno można przechowywać w ogrodzie, w zadaszonej wiacie. Ważne, by taka wiata miała podłogę, izolującą drewno od wilgotnej gleby.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Drewno opałowe można najtaniej kupić w nadleśnictwie.
Autor: Mariusz Pasek

Gdzie kupić?
W nadleśnictwach. Drewno sprzedawane jest w postaci okrąglaków i mierzone w metrach przestrzennych (mp) – pryzmach szerokości i długości 1 m oraz wysokości 1,05 m. Jego cena zależy od regionu kraju i gatunku drzewa:
- niesezonowane drewno liściaste, bez transportu kosztuje 50-90 zł za mp;
- niesezonowane drewno iglaste, bez transportu kosztuje 40-60 zł za mp;
Można zlecić pocięcie drewna:
- na odcinki 30-40 cm – cena za usługę około 15 zł za mp, lub pocięcie i połupanie na szczapy – cena za usługę 30-40 zł za mp.

W składach drewna i niektórych centrach ogrodniczych. Zwykle sprzedawane jest tu drewno wstępnie przygotowane – połupane na szczapy do kominka, lecz niewysuszone. Niesezonowane szczapy brzozowe wraz z transportem kosztują 160 zł za mp, a za to samo drewno z kosztem transportu i wyładunku (staranne ułożenie we wskazanym miejscu) zapłacimy 200 zł za mp.

W marketach budowlanych, na stacjach benzynowych. Jest to drewno gotowe do użycia – wysuszone i pocięte na szczapy kominkowe, pakowane w niewielkie siatki (po kilka dużych szczap).
Cena: 5,5-8 zł za siatkę.

Góra szczap w pięć minut
Drewno kupione w kłodach trzeba pociąć na mniejsze kawałki. Jeśli spalamy go dużo, można zaopatrzyć się w sprzęt do cięcia (ponieważ jest on drogi, a używany bywa najwyżej kilka razy do roku, warto zastanowić się, czy nie lepiej kupić go wspólnie z sąsiadem). W poprzek najwygodniej jest pociąć kłody pilarką (elektryczną lub spalinową). Do łupania klocków drewnianych na szczapy służą łuparki. Działają na zasadzie mechanicznej siekiery – klocki drewna ustawia się tak, by cięcie przebiegało w poprzek słojów. W ciągu godziny można pociąć około 1 m3 drewna. Łuparki mogą mieć silnik elektryczny lub spalinowy.
Cena pilarki: 600-3000 zł,
Cena łuparki: 3000-6500 zł.

Autor: AGROMA WARSZAWA

Co z popiołem?
W wyniku spalenia drewna powstaje popiół. Stanowi on 1-3% masy spalonego drewna i jest dobrym nawozem ogrodniczym, zawierającym dużo wapnia, potasu i fosforu. Można go rozsypać w ogrodzie i przekopać z glebą, albo lepiej – dodać do kompostu. Ponieważ popiół ma odczyn zasadowy, nie należy nim zasilać roślin lubiących kwaśną glebę, na przykład azalii, różaneczników, wrzosów i wrzośców.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi