Drewno na ogrzewaniu podłogowymZamierzam zrobić w domu wodne ogrzewanie podłogowe. Podłogę chciałbym wykończyć drewnem, ale słyszałem, że połączenie ogrzewania podłogowego z parkietem drewnianym to niezbyt dobry pomysł.
Ułożenie drewnianej podłogi na ogrzewaniu wodnym jest możliwe, ale pod warunkiem, że będzie wykonana z odpowiedniego drewna, prawidłowo wykonana i eksploatowana.

Rodzaj drewna. Według norm niemieckich oporność przewodzenia ciepła warstwy wykończeniowej może wynosić maksymalnie 0,15 m2K/W. Takie wymagania spełniają parkiety o grubości 22 mm, na przykład dębowe, bukowe, jesionowe albo z drewna egzotycznego - iroko i tek. Jednak na podłogę z ogrzewaniem podłogowym lepiej wybrać mozaikę, która nie tylko jest cieńsza, ale również zbudowana z mniejszych elementów. Dzięki temu lepiej przewodzi ciepło, a podczas skurczu drewna między węższymi elementami powstają mniejsze szczeliny.
Wybierając rodzaj drewna, należy się kierować również tak zwanym współczynnikiem skurczu przy zmianach wilgotności. Z wymienionych wcześniej gatunków najlepsze są pod tym względem dąb, iroko lub tek. Wilgotność użytego drewna nie może być większa niż 9%.

Wykonanie. Parkiety układane na ogrzewaniu podłogowym przykleja się do podłoża. Trzeba przedtem sprawdzić, czy jastrych, na którym układa się parkiet, był wygrzewany zgodnie z instrukcją, bo to zapewnia jego odpowiednią wilgotność. Klej musi być odporny na działanie wysokiej temperatury. Powinien mieć oznaczenie, że nadaje się do stosowania na ciepłej podłodze.
Sposób impregnowania drewnianych okładzin również nie jest obojętny. Lakier, którym pokryjemy drewno, nie może powodować sklejania bocznego poszczególnych elementów, ponieważ muszą one mieć możliwość swobodnej pracy. Jeśli boki klepek skleją się, to zamiast niewielkich szczelin między wszystkimi klepkami powstaną duże szpary między elementami, które najsłabiej się skleiły. Do drewna na ogrzewaniu podłogowym poleca się lakiery żywiczne albo impregnaty olejowe i woskowe.

Eksploatacja. Włączając ogrzewanie na początku sezonu, nie można zbyt gwałtownie podnosić temperatury. W zimie, gdy spada wilgotność powietrza w pomieszczeniu, warto stosować nawilżacze lub przynajmniej umieścić w pokoju rośliny, które będą często podlewane. W sezonie grzewczym nie należy też czyścić podłogi przy użyciu dużej ilości wody. Gdy podłoga jest ogrzewana, przeciera się ją tylko lekko wilgotnym mopem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi