Garderoba bez barier. DOM BEZ BARIER

Urządzając garderobę, pamiętajmy o wszystkich domownikach. Jeśli wśród nich jest osoba poruszająca się na wózku, trzeba zadbać o to, aby miała ona łatwy dostęp do rzeczy przechowywanych na półkach, wieszakach i w szufladach.
Szafę podzielono na trzy pionowe segmenty, w którym każdy został dodatkowo podzielony na część górną i dolną. Łatwy dostęp do rzeczy umożliwiają wysuwane elementy w części dolnej szafy i opuszczany drążek na ubrania wieszane na wieszakach w części górnej.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Drążek opuszcza się za pomocą specjalnego uchwytu do wysokości 120 cm nad poziomem podłogi, co pozwala wygodnie zdjąć z niego ubranie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Lekkie drzwi przesuwne są mocowane na górnej szynie, dzięki czemu nie ma progu.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Jeden z dolnych segmentów szafy zajmują półki wyposażone w wysuwane druciane kosze. Jest to bardzo wygodne miejsce do przechowywania bielizny, skarpetek, koszul.
Autor: Krzysztof Zasuwik
W segmencie środkowym zamiast półek wstawiono dwie mobilne szafki wyposażone w wysuwane druciane kosze. Wysunięcie szafek pozwala umyć podłogę w środku szafy.
Autor: Piotr Mastalerz

Wymiary, o których trzeba pamiętać

- wysokość szafy w garderobie nie powinna przekraczać 260 cm, nawet jeśli pomieszczenie, w którym ją budujemy, jest wyższe,
- półki, do których osoba na wózku sięga po rzeczy, umieszcza się zazwyczaj między 40 a 130 cm od poziomu podłogi,
- wygodna głębokość półek wynosi 40 cm. Jeśli są głębsze, powinny być ruchome. Dobrze, aby wysuwały się lekko, a także podobnie jak szuflady, powinny być wyposażone w mechanizmy zabezpieczające je przed wypadnięciem, 
- drążki na wieszaki mocuje się nie wyżej niż 120 cm od poziomu podłogi. Jeśli drążek ma być wyżej, należy użyć pantografu, czyli opuszczanego drążka.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi