Grzejnik elektryczny w łazienceŁazienka to pomieszczenie pod wieloma względami szczególne. Dlatego nie każdy grzejnik elektryczny się do niej nadaje.

Większa moc...
Według Polskiej Normy temperatura obliczeniowa wewnętrzna dla łazienek wynosi +25°C (jest o 5°C wyższa niż dla pomieszczeń mieszkalnych). Dlatego moc grzejnika zainstalowanego w łazience powinna być również większa. Przyjmuje się nawet 130 W/m2.

...i dodatkowe zabezpieczenia

W łazience jest także bardziej wilgotno niż w innych pomieszczeniach domu. Dlatego obowiązują tu inne zasady rozmieszczania urządzeń elektrycznych. W wilgotnych warunkach stają się one bowiem bardziej niebezpieczne.
Grzejniki elektryczne, zależnie od stopnia ich zabezpieczenia przed wilgocią, można montować tylko w określonych strefach.
Stopień ochrony oznaczony jest kodem IP i dwiema cyframi: pierwsza – określa stopień ochrony przed przedostawaniem się do urządzenia pyłu, kurzu i części stałych (od 0 do 6), druga – przed wnikaniem wody i jej szkodliwym wpływem (od 0 do 8). Jeśli jedna z cyfr w oznaczeniu nie jest określona (nie jest ważna), zastępuje się ją literą X.
Strefy ochronne w łazience. W nawiasach podano, jakie powinny być stopnie ochrony urządzeń elektrycznych w poszczególnych strefach.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Do rąk i ręczników

Wśród urządzeń grzejnych instalowanych w łazienkach znajdują się także suszarki do rąk i elektryczne suszarki do ręczników.
Przeciętna suszarka do rąk ma moc znamionową około 1,2 kW, można więc ją podłączyć do obwodu jednofazowego 230 V (na stałe lub za pomocą wtyczki i gniazdka dwubiegunowego ze stykiem ochronnym).
Suszarki do ręczników stosuje się zazwyczaj w łazienkach i kuchniach, w których nie ma grzejników podłączonych do wodnej instalacji c.o. Przeznaczone są głównie do suszenia ręczników i drobnej garderoby, ale także ogrzewają pomieszczenia. Suszarki elektryczne wyglądem przypominają grzejniki drabinkowe. Oferowane są w różnych kolorach i kształtach. Mogą być stojące lub przystosowane do zawieszania na ścianie. Wewnątrz rurek wypełnionych powietrzem znajduje się grzałka elektryczna. Najmniejsza ma moc 25 W, największa nieco ponad 200 W.
Suszarki podłącza się za pomocą wtyczki do instalacji elektrycznej o napięciu 230 V. Moc niektórych można regulować skokowo pokrętłem umieszczonym na wtyczce.

Grzejniko-suszarka jest praktyczna – można nią nie tylko ogrzewać łazienkę, ale także suszyć na niej ręczniki.
Autor: KOSPEL
To, w którym miejscu łazienki można powiesić grzejnik elektryczny, zależy od jego stopnia ochrony przed wilgocią.
Autor: STIEBEL ELTRON

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi