Grzejniki członowe aluminiowe

Są lekkie, estetyczne i mają małą pojemność wodną. Nadają się do mieszkania, biura i lokalu usługowego. Popularnością ustępują jedynie grzejnikom stalowym płytowym.

Grzejniki członowe zbudowane są z kilku (kilkunastu) jednakowych, połączonych ze sobą elementów, zwanych członami lub ogniwami. Należą do grupy grzejników konwekcyjnych, bo oddają ciepło głównie na drodze konwekcji, czyli przemieszczania się warstw powietrza o różnej temperaturze.

Jak jest zbudowany grzejnik

Członami w grzejnikach aluminiowych są profile lub ciśnieniowe odlewy ze stopu aluminium, niekiedy z dodatkiem krzemu i miedzi. Z zewnątrz zabezpieczone są przed korozją warstwą lakieru. Mają płaską, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię czołową.
Dzięki niewielkiej masie właściwej aluminium grzejniki członowe aluminiowe są lekkie. To sprawia, że ich transport i montaż nie wymagają wiele wysiłku, a także pozwala na zawieszanie ich na lekkich ścianach osłonowych.
Część grzejników aluminiowych jest specjalnie wyprofilowana w miejscu wylotu ciepłego powietrza. To pozwala nakierować ogrzane powietrze do środka pomieszczenia i zintensyfikować oddawanie ciepła. 
Charakterystyczną cechą grzejników aluminiowych jest ich mała pojemność wodna i brak zanieczyszczeń wewnętrznych. Dodatkowo aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła, dzięki czemu grzejniki szybko reagują na ustawienia termostatu lub polecenia wysyłane z układu regulacyjnego.

Do jakiej instalacji?

- Grzejniki aluminiowe członowe przeznaczone są do instalacji grzewczych zamkniętych lub małych instalacji otwartych (o mocy cieplnej nie przekraczającej 30 kW).
- Mogą to być instalacje centralnego ogrzewania jedno- lub dwururowe.
- Można je instalować w systemach nisko- i wysokotemperaturowych, pod warunkiem że maksymalna temperatura wody grzewczej nie przekracza 95°C.
- Instalacja wyposażona w grzejniki aluminiowe może być wykonana z rur stalowych lub z tworzywa sztucznego. Przyjęte jest, że nie montuje się ich w instalacjach wykonanych z miedzi. Powód jest prosty – połączenie miedzi i aluminium powoduje intensywną korozję. Wyjątek stanowią grzejniki wykonane z aluminium z dodatkiem krzemu i miedzi. Mogą one współpracować z instalacją miedzianą pod warunkiem zastosowania inhibitorów korozji lub specjalnych (teflonowych) przekładek na styku grzejników i miedzianych rur.
- Przekładki trzeba również stosować w miejscach połączeń grzejników aluminiowych z mosiężną armaturą.

Uwaga! W jednej instalacji nie należy montować grzejników wykonanych z różnych materiałów, na przykład w części domu aluminiowych, stalowych lub miedzianych, a w części – żeliwnych. Grzejniki aluminiowe (podobnie miedziane czy stalowe) ze względu na małe przekroje wewnętrzne podczas pracy w tak wykonanej instalacji mogą ulec uszkodzeniu.

Parametry i wyposażenie dodatkowe

Wymiary pojedynczego członu grzejnika zależnie od modelu wynoszą:
- głębokość – od 50 do 100 mm,
- szerokość – od 60 do 120 mm,
- wysokość – od 350 do 1000 mm.
Moc pojedynczego członu zależnie od producenta i wielkości wynosi od 100 do 300 W.
W standardowych zestawach grzejniki pakowane są po kilka lub kilkanaście członów. Do kompletu dołączone są również zależnie od modelu: zawór termostatyczny, odpowietrznik automatyczny, zawór spustowy, a czasem także barwne osłony boczne.
Podłączenia do instalacji znajdują się z boku grzejnika i – zależnie od jego wielkości – rozstawione są w odległości 350-900 mm. Dlatego właśnie łatwo je zamontować w starej instalacji, bez konieczności jej przerabiania.

Grzejniki aluminiowe są estetyczne. Nie wyglądają źle nawet w eleganckim wnętrzu.
Autor: Piotr Ligier
Grzejniki aluminiowe członowe są na tyle płaskie, że z powodzeniem mieszczą się nawet pod wąskim parapetem.
Autor: Piotr Mastalerz

Konserwacja

Grzejnik aluminiowy nie wymaga specjalnej konserwacji. Można go czyścić suchą lub lekko wilgotną ściereczką, używając do tego delikatnych środków myjących. Nie wolno używać ziarnistych proszków lub mleczek ani preparatów zawierających kwas lub rysujących czyszczone powierzchnie. Trzeba pamiętać także, że grzejniki aluminiowe są bardzo podatne na uszkodzenia w trakcie montażu i eksploatacji. Nawet niezbyt mocne uderzenie, na przykład odkurzaczem podczas porządków, może spowodować odpryśnięcie lakieru – a potem pozostaje tylko pędzelek i „zaprawki”.

Kupujemy grzejnik

Na grzejniki aluminiowe członowe udzielana jest zwykle pięcioletnia gwarancja. Tylko nieliczne firmy wydłużają ten okres nawet do 15 lat. Gwarancja nie dotyczy uszkodzeń powstałych na skutek niezgodnego z warunkami technicznymi: transportu, przechowywania, montażu lub użytkowania grzejników. Grzejniki sprzedawane są zwykle w zestawach po dziesięć członów. Można je oczywiście rozkręcić i zmontować potrzebną liczbę członów, ale przy rozkręcaniu łatwo uszkodzić delikatną powłokę lakieru. Dlatego lepiej od razu zamówić u producenta grzejniki o potrzebnej, dopasowanej do poszczególnych pomieszczeń, liczbie członów.
W sprzedaży dostępne są głównie grzejniki w kolorze białym, rzadziej bladoszarym lub beżowym, z dodatkowymi barwnymi bocznymi osłonami. Jednak u większości producentów można zamówić grzejniki w wielu innych kolorach.
Ceny grzejników aluminiowych nie są specjalnie zróżnicowane. W najtańszych jeden człon kosztuje około 22 zł. Jednak u większości producentów cena ta waha się między 35 a 38 zł za człon.

Człony grzejnika aluminiowego mogą być proste lub specjalnie wyprofilowane w miejscu wylotu ciepłego powietrza.
Autor: Jarosław Kąkol
To wyprofilowanie pozwala skierować ogrzane powietrze do środka pomieszczenia.
Autor: MADIX

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi