Jak dobrać głowicę do zaworu termostatycznego?
Kupiłem grzejniki stalowe płytowe z podłączeniem od dołu. Grzejniki miały wkręconą wkładkę zaworową. Trzeba było tylko dokupić głowice. Niestety te, które sprzedano mi w sklepie, nie pasują do moich grzejników: nie mogę ich nakręcić na wkładkę zaworową. Jak mam odpowiednio dobrać głowicę do zaworu?

Dobór głowicy do zaworu termostatycznego nie może być przypadkowy. Zawory termostatyczne różnią się bowiem nie tylko gwintem przyłączeniowym. Ważna jest też długość trzpienia we wkładce od strony głowicy. Trzpień popychany jest przez mieszek, który rozszerzając się lub kurcząc pod wpływem zmian temperatury, powoduje jego ruch. W ten sposób zawór jest zamykany lub otwierany. Jeśli zawór nie jest odpowiednio dobrany do głowicy, elementy te źle ze sobą współpracują. Grzejniki stalowe płytowe z podłączeniem od dołu mają najczęściej wkręcone wkładki zaworowe firmy Heimeier lub Oventrop. Spotkać można na rynku również grzejniki z wkładką Herz. Niektórzy producenci grzejników stalowych płytowych sprzedają grzejniki typu V bez wkładki, pozostawiając wybór zaworu klientowi. Zakup grzejnika z wkładką, na przykład firmy Heimeier, nie skazuje nas jednak na zastosowanie głowicy tylko tej firmy. Zarówno producenci grzejników, jak i zaworów termostatycznych podają w swoich katalogach, która głowica termostatyczna pasuje do danej wkładki zaworowej. I tak na przykład firma Danfoss czy Herz ma w swojej ofercie między innymi specjalne głowice pasujące do wkładek zaworowych firmy Heimeier. Innym rozwiązaniem, rzadziej stosowanym, ale rozwiązującym podobne problemy, jest zastosowanie pierścieni adaptacyjnych, które umożliwiają przystosowanie typowej głowicy danej firmy do wkładki zaworowej innego producenta.Budowa grzejnikowego zaworu termostatycznego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Głowica termostatyczna w wersji kątowej przeznaczona do grzejników z wbudowanym zaworem. Takie położenie ułatwia ustawienie temperatury.
Autor: IMI INTERNATIONAL
Wbudowana w grzejnik wkładka zaworowa danego producenta nie oznacza, że nie można zastosować głowicy innej firmy.
Autor: OVENTROP

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi