Jak dobrze można połączyć ogrodzenie z architekturą stojącego za nim domu.

Od blisko roku prezentujemy różnorodne ogrodzenia. Pokazując je, zwracaliśmy uwagę, że nie wszystkie będą pasować do każdego budynku. Dzisiaj przedstawiamy przykłady, jak dobrze można połączyć ogrodzenie z architekturą stojącego za nim domu.

Na ogół pierwszy powstaje dom, później budowane jest ogrodzenie. Czasami staje się ono całkowicie odrębnym obiektem architektonicznym, nieprzystającym do reszty otoczenia. Widuje się dobrze wykonane ogrodzenia o ciekawej formie, lecz stojące przed frontem domu o zupełnie innej architekturze, ogrodzenia, do których budowy użyto innych niż do budowy domu materiałów, zastosowano odmienną kolorystykę i niepasujące detale. Bywa, że ogrodzenie formą i kolorystyką potrafi zawładnąć otoczeniem – łącznie ze stojącym w tle budynkiem.
Poniżej prezentujemy ogrodzenia, będące architektonicznym dopełnieniem domów, których strzegą. Furtki znajdujące się na osi głównych wejść, niekiedy w oprawie nawiązującej do zdobiących te wejścia detali, podobna kolorystyka, te same materiały, a czasem tylko zbliżony nastrój – to wszystko stworzyło wspólny dla tych obiektów mianownik.

Podmiejska rezydencja. Przez ażurową bramę dokładnie widać zaakcentowane w architekturze domu wejście. Ściany domu i przęsła muru są w tym samym odcieniu beżu, kolumny ganku i słupy ogrodzenia lśnią bielą.
Autor: Magdalena Kosińska
Dom o podobnej architekturze. Tu wejście podkreślono nadwieszonym nad nim wykuszem. Furtka, będąca ażurowym prześwitem w murze, kieruje wprost na nie. Biel tynków, szarość dachu, czerń prętów krat tworzą jednorodny kolorystyczny klimat.
Autor: Magdalena Kosińska
Białe ściany domu, połyskujące tafle szyb w oknach bez podziałów - chłodna, pozbawiona detali architektura. Także mur obiegający posesję niczym biała taśma, jest konsekwentnie gładki, przerywany czasami krótkimi drewnianymi przęsłami w kolorze podbicia dachu.
Autor: Magdalena Kosińska
Brąz dachowego pokrycia i klinkierowej okładziny zastosowanej w murze zestawiono z kontrastująca żółcią tynku na ścianach domu i w wewnętrznych polach przęseł.
Autor: Piotr Gorączko
Miejski dom i podobne w nastroju ogrodzenie. Zbliżona kolorystyka elewacji oraz cegieł w słupach i podmurówce ogrodzenia, a także podobne w kształcie i tak samo wykończone zadaszenia furtki i parkingu.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Dom o ciepłym, żótym odcieniu ścian otacza mur tej samej barwy. Białe są kolumny ganku, stolarka okienna i drzwiowa, wykończenie otworów okiennych. Białe elementy ogrodzenia i podobna gładkość tynku nawiązują do stylistyki wykończenia elewacji domu.
Autor: Magdalena Kosińska
Łuki okien poddasza i ganku powtórzono w linii zadaszenia nad furtką i w rysunku krat przęseł. Tu dopasowanie polega przede wszystkim na jednorodności kolorystycznej i materiałowej.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Dom w stylu wiejskiej posiadłości. Drewniane detale ganku, tarasów, przydomowych pergoli i ogrodzenie o przęsłach z luźno rozmieszczonych, nieprzetartych desek. Parterowy, rozłożysty dom i nawiązujące do tych proporcji długie, dość niskie przęsła.
Autor: Magdalena Kosińska
Kolejny podmiejski dom o dwuspadowym, tradycyjnym dachu i najbardziej tradycyjne ogrodzenie w stylu "wiejskim" - drewniany płot o sztachetach przyciętych w prostokątny ząbek.
Autor: Magdalena Kosińska

Pamiętaj!


Dom i ogrodzenie powinny tworzyć harmonijną całość. Dlatego:

- jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości przy podejmowaniu decyzji, jak ma wyglądać ogrodzenie – poradź się architekta twojego domu;
- nie daj się zwieźć urodzie ogrodzeń, które widziałeś u znajomych a – spróbuj wyobrazić je sobie przed twoim domem, na twojej ulicy, a potem krytycznie oceń ten obraz;
- z gotowych wzorów korzystaj twórczo – czasami wystarczy zmienić kilka elementów: czapki kryjące słupy, układ prętów czy sztachet w przęśle, ich kolorystykę, aby wzór dostosować do konkretnej sytuacji;
- zachowaj umiar – na ogół im mniej zdobniczych pomysłów, tym lepiej. Jedno trafne nawiązanie do detalu domu da lepszy efekt estetyczny niż wiele niezależnych zdobniczych ornamentów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi