Jak naprawić przeciekającą rynnę?
Zauważyłem, że nawet podczas ładnej pogody z rynny przy dachu mojego domu kapie woda. System orynnowania jest wykonany z blachy stalowej ocynkowanej. Prawdopodobnie rynna w tym miejscu przerdzewiała albo jest uszkodzona. Wymiana odcinka rynny wzdłuż całej elewacji jest kłopotliwa i zbyt droga. Jak naprawić uszkodzony fragment, nie ponosząc wysokich kosztów?

Jeśli po oględzinach okaże się, że rynna jest bardzo skorodowana, najlepiej będzie wymienić uszkodzony fragment.

Należy odciąć uszkodzoną część. Jest to rynna metalowa, więc można użyć przecinarki
do metalu albo ręcznej piły. Krawędzie rynny po przecięciu należy opiłować pilnikiem. Następnie zmierzyć długość wyciętego odcinka rynny i uciąć kawałek nowej rynny dłuższy o co najmniej 5 cm od wyciętego odcinka (po 2,5 cm z każdej strony). Krawędzie nowej rynny również należy wyrównać pilnikiem, oczyścić papierem ściernym, a na końcu przetrzeć wilgotną szmatką. Brzegi z obu stron (po 2-2,5 cm) trzeba odtłuścić (na przykład acetonem lub benzyną ekstrakcyjną), a potem powlec lutem cynowym ze środkiem czyszczącym.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zakładamy nową część rynny zgodnie z kierunkiem spływu wody tak, aby w miejscu położonym wyżej nowy kawałek był wsunięty pod starą rynnę, a w miejscu położonym niżej – leżał na starej rynnie. Unieruchamiamy łączone blachy małymi ściskami stolarskimi, aby strefy lutowania się połączyły.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Roztapiamy drut cynowy i kroplami stopionej cyny znaczymy krawędzie rynny w trzech miejscach: na środku i w obu najwyższych punktach. Lutujemy obrzeża, ogrzewając każde złącze z góry i z dołu, aż do roztopienia się lutu. Jeśli trzeba, uzupełniamy ilość cyny.
Poprawna spoina musi być wyraźnie wypukła.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi