Jak ocieplić połać dachu?W jaki sposób ułożyć izolację termiczną grubości 20 cm, gdy krokwie mają tylko 15,5 cm wysokości? Odstępy między krokwiami wynoszą 80-88 cm.

Wełnę mineralną trzeba ułożyć w dwóch warstwach. Pierwszą, grubości 15 cm, pomiędzy krokwiami, a drugą, grubości 5 cm, pomiędzy dodatkowym rusztem drewnianym. Łaty o przekroju 4 x 5 lub 5 x 5 cm przybija się wtedy do krokwi (od spodu) w rozstawie dostosowanym do szerokości materiału izolacyjnego – zwykle co 53 lub 63 cm. Dzięki temu w tej warstwie uniknie się cięcia i dopasowywania płyt wełny mineralnej. Niestety, będzie to konieczne w warstwie układanej pomiędzy krokwiami. Oczywiście można mierzyć i przycinać każdą płytę oddzielnie, ale jest to zajęcie bardzo czasochłonne.
Wygodniej jest od razu przygotować więcej płyt, przecinając je po przekątnej, a w trakcie układania odcinać jedynie ich naroża. Usunięte trójkątne kawałki wełny mineralnej można wykorzystać do izolacji miejsc trudno dostępnych i nietypowych – przy kominach, murłatach itp. Trzeba jedynie pamiętać, że w podanym rozwiązaniu konieczne jest zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnej folii dachowej.


Metoda ocieplania połaci dachowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Sposób układania wełny mineralnej pomiędzy krokwiami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi