Jak pielęgnować róże ?

Odpowiednio pielęgnowane obficie kwitną od wczesnego lata aż do jesieni, a wielka rozmaitość ich form i barw zachęca do sadzenia w ogrodowych wnętrzach.


Jak sadzić

Róże można sadzić wiosną lub jesienią (sprzedawane w pojemnikach także latem).

Wybór miejsca. Róże najlepiej rosną w piaszczysto-gliniastej glebie z dużą zawartością próchnicy, w słonecznych miejscach.
Uwaga! Różom o ciemnych kwiatach w miejscu, gdzie silnie operuje słońce, grozi poparzenie – przy południowej ścianie budynku lepiej sadzić odmiany o jasnych kwiatach.
Róże źle rosną:
- w cieniu przy północnych ścianach i pod koronami drzew,
- w przeciągach, jakie panują przy narożnikach budynków,
- w glebie ciężkiej i wilgotnej.

Przygotowanie podłoża. Glebę należy przekopać i nawieźć nawozem dla róż, ale można użyć Superfosfatu (0,5 kg/m2) lub przekompostowanego obornika (4-10 kg/m2). Po dwóch tygodniach można sadzić krzewy.

Sadzenie. Przed posadzeniem krzewu usuwa się korzenie uszkodzone, a zdrowe skraca do 20-25 cm. Krzew należy przez cały dzień moczyć w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego (Benlate, Miedzian, Kaptan w stężeniu 0,5%).
Na dnie wykopanego dołu usypuje się kopczyk ziemi urodzajnej i rozkłada na nim korzenie krzewu. Miejsce szczepienia po zasypaniu korzeni ziemią, ugnieceniu jej i podlaniu, powinno znaleźć się na powierzchni. Wokół krzewu należy usypać kopczyk ziemi (około 20 cm), który będzie chronił korzenie.


Róża wielkokwiatowa The Pilgrim.
Róża wielokwiatowa Arthur Bell.
Róża pnąca Dorothy Parkinson.
Róża okrywowa White cover.


Róża miniaturowa Colibri.

Róże, którym nie usuwa się przekwitłych kwiatostanów (dzikie i okrywowe), jesienią i zimą zdobią ogród owocami. Warto wiedzieć, że owoce te zawierają znaczne ilości witaminy C (więcej niż cytryny) – można wykorzystywać je w gospodarstwie domowym do przygotowywania konfitur lub ususzone – jako dodatek do napojów.


Jak przygotować do zimy
Jesienią warto wyciąć chore i suche pędy i usunąć opadłe liście (ograniczy to rozprzestrzenianie się chorób grzybowych). Gdy temperatura spadnie poniżej 5°C, należy osłonić róże przed działaniem niskiej temperatury i gwałtownymi zmianami pogody:
- wielo- i wielkokwiatowe oraz miniaturowe trzeba obsypać ziemią u nasady, a pędy okryć gałązkami roślin iglastych,
- pienne należy przygiąć do ziemi w stronę przeciwną niż wyrasta z oczka szlachetna część róży, przymocować v-kształtnymi widełkami i obsypać ziemią. Można też, nie przyginając, owiązać ciasno koronę krzewu matami słomianymi,
- pnące trzeba obsypać u nasady krzewu ziemią, pędy odczepić od podpór, położyć na ziemi i okryć słomą lub gałązkami drzew iglastych. Jeśli róża jest rozrośnięta, można poprzestać na osłonięciu jej matami słomianymi,
- rosnące w pojemnikach można albo zakopać z pojemnikiem w ziemi, a u nasady usypać kopczyk ziemi i okryć pędy, albo owinąć rośliny wraz z pojemnikiem słomą lub matami słomianymi,
- okrywowe i dzikie nie muszą być osłaniane.


Okrywanie róż wielo- i wielkokwiatowych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okrywanie róż piennych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiOkrywanie róż pnących.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okrywanie róż uprawianych w pojemnikach.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W marcu lub na początku kwietnia, po ustąpieniu mrozów trzeba zdjąć okrycia: najpierw odsłonić pędy, a po kilku dniach rozgarnąć kopczyki ziemi, usypane u nasady krzewów. Najlepiej robić to w dni pochmurne.

Jak ciąć

Róże należy przyciąć wiosną, około dwa tygodnie po zdjęciu osłon zimowych. Wskazówką, że trzeba to już zrobić, są nabrzmiewające pąki. Usuwa się pędy najstarsze oraz chore, suche i słabe (jest to cięcie pielęgnacyjne). A oprócz tego:
- miniaturowym skraca się pozostałe pędy o połowę,
- pnącym pozostawia się najwyżej 6 najsilniejszych pędów, które można nieco skrócić,
- piennym (szczepionym na wysokim pniu) przycina się wszystkie pędy do długości około 20 cm,
- wielko- i wielokwiatowym pędy słabe przycina się nad 5-6 pąkiem, a silniejsze pozostawia nieco dłuższe,
- okrywowym i dzikim wystarcza cięcie pielęgnacyjne.
Różom sadzonym wiosną trzeba zaraz po posadzeniu przyciąć pędy nad 6-8 pąkiem, a piennym nad 3-4 pąkiem. Różom sadzonym jesienią pierwsze cięcie wykonuje się wiosną następnego roku.
Miejsce cięcia warto posmarować preparatem ułatwiającym gojenie ran (Funabenem, Lac Balsamem, Eco Balsamem).
Po przycięciu dobrze jest też zasilić krzewy nawozem do róż lub Azofoską. Można także rozłożyć pod krzewami kompost lub przekompostowany obornik.
Różom powtarzającym kwitnienie warto przycinać pędy z przekwitłymi kwiatami o dwie pary liści poniżej kwiatu, aby pobudzić je do ponownego kwitnienia.
Wszystkim różom szczepionym trzeba wycinać wyrastające z podkładek pędy.

Autorzy zdjęć: Elżbieta Borkowska-Gorączko, Wojciech Gil, Piotr Gorączko, Patrycja Korczak, Mirosław Krogulec, Adam Młynik, Magdalena Niezabitowska-Krogulec, Mariusz Pasek, Maria Prończuk, Jerzy Romanowski, Aleksander Roszkowski, Jacek Skórkowski, Zygmunt Stępiński, Krzysztof Zasuwik.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi