Jak "uciszyć" sąsiada?Mieszkam w domu, w którym ściana pomiędzy mieszkaniami wykonana jest z gipsu!!! W związku z tym słyszę wszystkie rozmowy sąsiadów (a oni moje). Jak najskuteczniej wyciszyć tę feralną ścianę? Ile to może kosztować, jeśli ściana ma wymiary 4,80 x 2,30 m?

Jest kilka sposobów poprawienia izolacyjności akustycznej ścian międzymieszkaniowych. Trzeba jednak pamiętać, że hałas przenika nie tylko przez te newralgiczne ściany, ale i przez przylegające do niej stropy, ściany zewnętrzne i działowe. Dlatego w walkę z hałasem powinni być zaangażowani również sąsiedzi, ponieważ właściwą izolacyjność akustyczną poszczególnych lokali można uzyskać tylko przez kompleksową modernizację ścian i stropów (podłogi pływające) w całym domu. Jednak przy polskiej mentalności takie rozwiązanie jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe do wykonania.
W obrębie własnego mieszkania pozostaje jedynie próba właściwej izolacji ściany międzymieszkaniowej. Taką skuteczną metodą jest wykonanie dodatkowej ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie stalowym. Muszą być jednak spełnione następujące warunki:
- dobudowana ściana w żadnym punkcie nie powinna stykać się ze ścianą międzymieszkaniową (pustka 1-2 cm);
- konstrukcja nośna, najlepiej ze stalowych profili zimnogiętych, na całym swoim obwodzie powinna być oddylatowana – odizolowana od ścian i stropów za pomocą elastycznych przekładek wykonanych na przykład z gumy, filcu czy pianki polietylenowej;
- szerokość rusztu ściennego powinna wynosić 75 mm;
- warstwa grubości 60 mm wełny mineralnej o gęstości minimum 80 kg/m3 powinna szczelnie wypełniać szkielet nośny;
- płyty gipsowo-kartonowe grubości 12,5 mm powinny być układane w dwóch warstwach tylko od strony pokoju;
- płyty gipsowo-kartonowe podobnie jak szkielet nośny powinny być oddylatowane od ścian i stropów.
Powyższe rozwiązanie jest skuteczne, ale powoduje zmniejszenie szerokości pokoju o około 12 cm. Natomiast koszt wykonania robót wyniesie około 800 zł (nie licząc malowania pokoju).
Jeśli uda się namówić do współpracy sąsiada, to feralną ścianę można z obu stron obłożyć wełną mineralną o gęstości minimum 80 kg/m3, warstwą grubości 40 mm i pojedynczymi płytami gipsowo-kartonowymi grubości 12,5 mm. Ruszt stalowy powinien mieć 50 mm szerokości. Oczywiście należy pamiętać o oddzieleniu rusztu od ściany gipsowej przekładkami z elastycznego materiału oraz o oddylatowaniu płyt gipsowo-kartonowych od stropów i ścian bocznych. To rozwiązanie zabiera tylko 6 cm z szerokości pokoju, a każdy z sąsiadów wyda po około 600 zł.
Dodatkowa pojedyncza ściana z płyt gipsowo-kartonowych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Ściana międzymieszkaniowa obustronnie obudowana dodatkowymi ściankami z płyt gipsowo-kartonowych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi