Jak ukadać podłogi .Poradnik

Podłoga podłodze nie równa. Inną układamy w garażu, inną na parterze, a jeszcze inną na piętrze domu. Może być tradycyjna lub z ogrzewaniem podłogowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na jej wykonanie, aby skutecznie chroniła mieszkańców przed zimnem i wytłumiała hałasy między piętrami.

Podłoga na gruncie
Na parterze i w garażach Domów Modelowych wybudowanych w Józefosławiu pod Warszawą wykonano podłogę na gruncie. W miejsce zdjętego wcześniej humusu, czyli wierzchniej żyznej warstwy ziemi, ułożono 20-centymetrową warstwę piasku i zagęszczono go mechanicznie. Na piasku wykonano 10-centymetrową  płytę z betonu B 7,5, a na niej poziomą izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw folii hydroizolacyjnej. Na tak przygotowanym podłożu można było układać kolejne warstwy podłogi.

Budowa podłogi na gruncie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Podłogi w garażach


Ze względu na duże obciążenie podłogi w garażach (samochody) na folii hydroizolacyjnej, leżącej na betonowej płycie podłogi na gruncie...
Autor: Mariusz Bykowski
...ułożono ocieplenie z twardych płyt styropianu odmiany FS 30 grubości 5 cm.
Autor: Mariusz Bykowski
Na nim ułożono gładź cementową, której nadano spadek w stronę bramy garażowej. Gdy gładź wyschła, pomalowano ją szarą farbą do betonu Akrylit B (Polifarb Cieszyn). Taka powłoka malarska zabezpiecza także podłogę przed pyleniem, ułatwia utrzymanie jej w czystości, a przy tym jest niedroga.
Autor: Mariusz Bykowski

  Z wykuszami
Autor projektu: architekt Piotr Matuszewski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
W tym domu podłogi wyłożono panelami laminowanymi i płytkami ceramicznymi. Niewielki fragment podłogi pokryto także drewnem egzotycznym.


We wszystkich pomieszczeniach izolację cieplną wykonano z płyt styropianowych FS 20 grubości 10 cm. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym zastosowano dodatkową, cienką (około 1 cm) warstwę styropianu z naklejoną na wierzchu folią polietylenową z wtopioną siatką wzmacniającą późniejsze mocowanie rur (Rettig Heatting).
Autor: Mariusz Bykowski
Następnie rozłożono rury ogrzewania podłogowego i przymocowano je do styropianu klipsami. Przy ścianach przyklejono taśmę dylatacyjną z pianki poliuretanowej. Jest ona niezbędna w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, umożliwia bowiem swobodne odkształcanie warstw ciepłej podłogi.
Autor: Mariusz Bykowski
Potem ułożono gładź grubości 6 cm z zaprawy cementowej i wyrównano ją, zacierając pacą. Tam, gdzie przewidziano płytki ceramiczne, na gładzi ułożono warstwę Masy Samopoziomującej (Knauf Bauprodukte). Płytki ceramiczne są cieńsze niż panele podłogowe, potrzebna była zatem dodatkowa warstwa gładzi, aby posadzka znalazła się na tym samym poziomie. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym do masy dodano Emulsję Uelastyczniającą (Knauf Bauprodukte).
Autor: Mariusz Bykowski


Nadszedł czas na posadzkę, czyli wykończeniową warstwę podłogi. Do korytarza oraz sypialni wybrano laminowane panele Classic (Melnox) w kolorze sosny. Na gładzi ułożono jedną warstwę folii z PCW. Zabezpieczy ona panele przed wilgocią przenikającą z gładzi. Na folii ułożono także piankę 2-milimetrowej grubości i dopiero na niej panele. Łączono je na pióro i wpust oraz klejono. Między panelami i ścianą zostawiono szczelinę dylatacyjną. Kiedy posadzka była już gotowa, do ścian przyklejono laminowane listwy przypodłogowe (Prospan).
Autor: Mariusz Bykowski
W pozostałej, dziennej części domu podłogę wykończono płytkami ceramicznymi Antica Pierre (Marazzi Ceramiche – Bilmex) w dwóch odcieniach beżu i trzech rozmiarach: 30 x 45, 30 x 30, 14,7 x 14,7 cm. Płytki przyklejano Klejem Budowlanym (Knauf Bauprodukte) do wcześniej zagruntowanego podłoża. Jeśli układano je nad ogrzewaniem podłogowym, do kleju dodano – podobnie jak do Masy Samopoziomującej – Emulsję Uelastyczniającą (Knauf Bauprodukte). Aby zachować jednakową grubość spoin, między płytkami zastosowano plastikowe krzyżyki dystansowe.
Autor: Mariusz Bykowski


Po wyschnięciu kleju spoiny między płytkami ceramicznymi wypełniono zaprawą do spoinowania Fuga Kolorowa (Knauf Bauprodukte) w kolorze dopasowanym do płytek.
Autor: Mariusz Bykowski
W dużej łazience posadzka ułożona jest w części z płytek ceramicznych Fruit (Marazzi Ceramiche – Bilmex) o wymiarach 20 x 20 cm, a w części z desek z egzotycznego drewna irocco (DLH Drewno). Drewno należało zabezpieczyć przed wilgocią, której w łazience powstaje dużo, szczególnie podczas kąpieli. Dlatego deski pomalowano olejem, a potem zawoskowano. Posadzkę ceramiczną wykończono 6-centymetrowej wysokości cokołem z płytek, natomiast deski – drewnianą listwą przypodłogową.
Autor: Mariusz Bykowski

  Przytulny
Autor projektu: architekt Barbara Kierejewska-Zielińska.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
W tym domu do wykończenia podłogi wykorzystano panele laminowane,
płytki ceramiczne i deski z drewna tekowego.

W pomieszczeniach, w których zaprojektowano ogrzewanie podłogowe, na izolacji przeciwwilgociowej ułożono dwie 5-centymetrowe warstwy styropianu FS 20 z tym, że drugą – z przyklejoną na wierzchu folią aluminiową (Kisan).
Autor: Mariusz Bykowski
W pozostałej części parteru (tej bez ogrzewania podłogowego) ułożono płyty izolacyjne TSP z wełny szklanej dużej gęstości (Pfleiderer) i grubości 6 cm. Zabezpieczają one podłogę przed zimnem.
Autor: Mariusz Bykowski


Po ułożeniu gładzi betonowej i masy samopoziomującej oraz zagruntowaniu podłoża wykonano posadzkę. Na poddaszu (w korytarzu i w sypialniach) są to laminowane panele Innotec (Prospan) w kolorze dzikiej wiśni. Najpierw ułożono folię z PCW zabezpieczającą przed wilgocią.
Autor: Mariusz Bykowski
Na folii ułożono miękką piankę, a na niej panele. Wpust każdego panela smarowano klejem, a następnie wciskano weń pióro kolejnego.
Autor: Mariusz Bykowski


Panele dociskano pasami ściągającymi. Robiono to, aby połączenie klejowe było mocne i aby podczas użytkowania podłogi między panelami nie pojawiły się szpary.
Autor: Mariusz Bykowski
Kiedy panelowa posadzka była już gotowa, wykończono ją listwami przypodłogowymi (Prospan) w tym samym kolorze.
Autor: Mariusz Bykowski


W dziennej części domu: jadalni, salonie, kuchni, przedsionku i holu podłogę wykończono płytkami ceramicznymi.
Autor: Mariusz Bykowski
Ułożono tam płytki gresowe Kentaur (Kerpol) w trzech odcieniach beżu, o wymiarach 30 x 30 cm. Najpierw rozprowadzono klej pacą zębatą, a następnie układano płytki, lekko dobijając je gumowym młotkiem. Po wyschnięciu kleju spoiny zafugowano.
Autor: Mariusz Bykowski


W łazienkach ułożono płytki Citta (Marazzi Ceramiche – Bilmex) o wymiarach 20 x 20 cm. Przyklejono je Klejem Budowlanym (Knauf Bauprodukte), pilnując, aby powierzchnia posadzki była równa i na tym samym poziomie. Sprawdzano to, przykładając do niej poziomnicę.
Autor: Mariusz Bykowski
W łazience na poddaszu podłoga w części ułożona jest z desek z drewna tekowego, a w części z płytek ceramicznych Citta (Marazzi Ceramiche – Bilmex). Ściany przy posadzce ceramicznej wykończono cokołem z płytek, a przy drewnianej – cokołem drewnianym. Drewno zabezpieczono przed wilgocią olejem i woskiem.
Autor: Mariusz Bykowski

Przestronny
Autor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
W tym domu posadzki wykończono płytkami gresowymi i tradycyjnym dębowym parkietem.

Na folii przeciwwilgociowej ułożono dwie 5-centymetrowe warstwy styropianu FS 20. W górnej warstwie ocieplenia, w wyciętych krzywoliniowych bruzdach poprowadzono rury centralnego ogrzewania i wody.
Autor: Mariusz Bykowski
Na ociepleniu ułożono 6-centymetrową gładź, a na niej tam, gdzie miały być przyklejone płytki, warstwę wyrównawczą z masy samopoziomującej 2000 D-I-Y (Optiroc). W jadalni, salonie, korytarzu oraz w sypialniach ułożono parkiet, który przyklejano bezpośrednio do gładzi. Konieczne zatem było dodatkowe przeszlifowanie jej powierzchni. Zawsze bowiem mogły pojawić się jakieś zgrubienia lub pęcherze, które należało usunąć.
Autor: Mariusz Bykowski


Wyrównane i oczyszczone z kurzu i pyłu podłoże zagruntowano preparatem ABS MD 16 (Optiroc).
Autor: Mariusz Bykowski

Autor: Mariusz Bykowski


W jadalni, salonie, korytarzu oraz w sypialniach ułożono parkiet dębowy (Drewexpol) z deszczułek szerokości 7 cm i różnej długości: od 25 do 50 cm. Układano je równolegle do siebie, dobierając ich długości w sposób przypadkowy.
Autor: Mariusz Bykowski
Na rozprowadzonym pacą zębatą kleju układano kolejne deszczułki. Aby pomiędzy deseczkami nie było szpar, dobijano je delikatnie młotkiem.
Autor: Mariusz Bykowski


Po ułożeniu całości parkiet wyszlifowano cykliniarką...
Autor: Mariusz Bykowski
... a w trudno dostępnych miejscach – pod grzejnikami, przy ścianach – szlifierką kątową.
Autor: Mariusz Bykowski


Przy ścianach parkiet wykończono listwami przypodłogowymi (Drewexpol), które przymocowano do ściany zszywkami.
Autor: Mariusz Bykowski
Aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, ułatwić jego utrzymanie w czystości i nadać mu estetyczny wygląd, podłogę polakierowano.
Autor: Mariusz Bykowski


W miejscach, gdzie parkiet styka się z posadzką ceramiczną, zamiast metalowych lub drewnianych listew przejściowych zastosowano cienkie paski z korka. Jest on elastyczny, umożliwia swobodne odkształcanie się obu materiałów posadzkowych.
Autor: Mariusz Bykowski
W przedsionku, pomieszczeniu gospodarczym, kuchni oraz części salonu ułożono matowe i polerowane płytki gresowe Granum Begaz (Tomar) o wymiarach 30 x 30 cm.
Autor: Mariusz Bykowski


W łazienkach natomiast ułożono białe płytki ceramiczne Monocolores (Roca Ceramica) o wymiarach: 20 x 20, 31 x 31, 40 x 40 cm.
Autor: Mariusz Bykowski
Płytki przyklejano klejem Fix Podłogowy (Optiroc), a do spoinowania zastosowano fugę Optiroc Spoina (Optiroc).
Autor: Mariusz Bykowski

  DoskonałyAutor projektu: architekt Paweł Wład Kowalski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W tym domu na posadzkach ułożono terakotę i drewniane panele bukowe.


Na parterze na warstwie betonu i folii ułożono ocieplenie z płyt wełny mineralnej Stroprock (Rockwool) – dwie warstwy płyt grubości 5 cm. W drugiej warstwie wycięto bruzdy, w których poprowadzono rury centralnego ogrzewania i wody. Ponieważ gładź była cieńsza (4 cm) niż w pozostałych Domach Modelowych (6 cm), na wełnie pod gładzią najpierw ułożono stalową siatkę zbrojącą.
Autor: Mariusz Bykowski
W holu, sieni, kuchni, pomieszczeniu technicznym oraz łazience ułożono terakotę Medici (Roca Ceramica) w kolorach piaskowym oraz beżowopomarańczowym, o wymiarach 33,3 x 33,3 cm.
Autor: Mariusz Bykowski
Natomiast w łazienkach – terakotę Andromeda (Roca Ceramica) w kolorach beżowym i ceglastym, o wymiarach 31 x 31 cm. Terakotę przyklejono Klejem Budowlanym (Knauf Bauprodukte).
Autor: Mariusz BykowskiW jadalni, salonie (na parterze) oraz w sypialniach i korytarzu (na poddaszu) ułożono bukowe panele Standard (Stolarka Wołomin). Układano je tak jak laminowane panele podłogowe.
Autor: Mariusz Bykowski
Na połączeniu płytek ceramicznych i podłogi drewnianej umieszczano laminowane listwy przejściowe.
Autor: Mariusz Bykowski


W pomieszczeniach na poddaszu najpierw ułożono na stropie 3-centymetrową warstwę drobnego keramzytu, a na niej dwie warstwy suchego jastrychu grubości 2 cm z płyt gipsowo-włóknowych Rigidur E20 (Rigips).
Autor: Mariusz Bykowski
Drugą warstwę jastrychu układano na klej rozsmarowany na powierzchni pierwszej warstwy płyt. Dzięki temu obie warstwy tworzą jedną, grubszą i mocniejszą podbudowę pod posadzkę oraz pracują jak jeden element.
Autor: Mariusz Bykowski


Warstwy płyt jastrychu połączono dodatkowo wkrętami 3,9 x 19(22) mm, skręcając je ze sobą.
Autor: Mariusz Bykowski
Połączenia szpachlowano masą szpachlową Rigidur (Rigips). Płyty układano na mijankę, tak aby połączenia dwóch płyt nie tworzyły ciągłych spoin ani w poziomie, ani w pionie. Nie ma wówczas ryzyka, że wzdłuż spoin powstaną rysy. Podłoże zagruntowano i można było już układać posadzkę.
Autor: Mariusz BykowskiNa tarasie (stropie nad garażem) ułożono folię paroizolacyjną. Na niej umieszczono ocieplenie z wełny mineralnej Stroprock (Rockwool) grubości 10 cm, a na ociepleniu warstwę keramzytobetonu ze spadkiem 3% w dwie strony: od środka równolegle do ściany domu.
Autor: Mariusz Bykowski
Następnie ułożono 3-centymetrową warstwę wyrównawczą z betonu. Na nim przyklejono matę uszczelniającą Ditra (Schlüter-Systems), a miejsca styku podłogi i ścianki balustrady uszczelniono dodatkowo taśmą Kerdi (Schlüter-Systems).
Autor: Mariusz Bykowski
Na tak wykonaną izolację naniesiono drugą warstwę kleju i ułożono mrozoodporne .
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi