Woda destylowana nie nadaje się do instalacji. Odczyn pH tej wody po pewnym czasie osiągnie bowiem wartość poniżej 7,0. Oznacza to, że woda będzie miała odczyn kwaśny i będzie korozyjna w stosunku do elementów instalacji wykonanych ze stali, aluminium i miedzi. Najprościej jest napełnić instalację wodą wodociągową. Musi ona spełniać wymagania jakości wody do picia, a więc ma odczyn pH powyżej 6,5, a wymagany poziom pH 8,0 osiągnie po pewnym czasie samoistnie. Do wody instalacyjnej warto dodać inhibitory korozji, które opóźnią proces korozji. Należy stosować tylko takie produkty, które mają Atest COBRTI Instal, i przestrzegać zaleceń producenta.
Aby instalacja służyła nam długo, trzeba zadbać o jej szczelność. Im mniej ubytków wody w instalacji, tym mniejsza ilość świeżej wody uzupełniającej, co oznacza mniejszą ilość tlenu wprowadzanego do systemu. Zatem wszelkie usterki trzeba usuwać jak najszybciej,
a podczas napraw opróżniać tylko tę część instalacji, która jest niezbędna do ich wykonania.
Zaleca się wykonywanie układów zamkniętych, a nie otwartych. Nie występuje w nich odparowanie wody poprzez otwarte naczynie wzbiorcze i ubytki wody są znacznie mniejsze. Norma PN-93/C-04607 „Woda w instalacjach ogrzewania – Wymagania i badania jakości wody” określa wielkość strat wody w ciągu roku. Dla systemu zamkniętego wynoszą one 5% całkowitej ilości wody w instalacji, zaś dla otwartego – 10%. Błędem, często popełnianym przez użytkowników instalacji c.o., jest opróżnianie jej z wody poza sezonem grzewczym. Tymczasem instalacja raz napełniona podczas próby ciśnieniowej powinna pozostawać w takim stanie jak najdłużej.