Jak zamontować balustradę na tarasie?Chcę wyremontować taras, w którym uszkodzona została izolacja przeciwwilgociowa. Mam jednak problem z ponownym zamocowaniem balustrady po remoncie. Dotychczas drewniane słupki były nałożone na zabetonowane w płycie tarasu metalowe rury i dodatkowo przyklejone do nich żywicą epoksydową wstrzykniętą przez otwór wywiercony z boku każdego słupka. Czy po remoncie mogę zastosować poprzedni sposób mocowania, czy powinienem go zmienić?

Opisany sposób montowania jest poprawny i nie trzeba go koniecznie zmieniać po remoncie tarasu. Przyklejone żywicą epoksydową słupki trzymają się mocno. Trzeba jednak pamiętać, aby przed ponownym montażem dokładnie oczyścić ze starej żywicy wypuszczone z tarasu rurki. Pomiędzy warstwą wykończeniową tarasu (na przykład płytkami ceramicznymi) a spodem każdego słupka należy pozostawić przerwę co najmniej 20 mm.
Można też zastosować inny, wygodny sposób montowania balustrady. Zamiast przyklejać słupek do rurki, możemy go umocować za pomocą łącznika do konstrukcji drewnianych. Łącznik ten, nazywany inaczej wspornikiem słupa (BMF Jutor) lub podstawą słupa (PPH Domax), przyspawujemy lub przykręcamy do rurki i mocujemy do niego słupek. Pozwala to na szybki, łatwy demontaż i ponowne zamocowanie słupka na tarasie.
Przymocowanie słupków za pomocą gotowych łączników.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zamocowanie słupka za pośrednictwem płytki mocującej, którą przykręca się do tarasu jeszcze przed ułożeniem nowej izolacji przeciwwilgociowej. Płytka może być prosta albo zagięta pod kątem 90° w dół. Pozwala to na przymocowanie słupka bez obawy, że będzie przechodził przez izolację i stanowił potencjalne miejsce powstawania przecieków i zawilgocenia.
Sposób przymocowania słupków balustrady do płyty tarasu za pośrednictwem stalowej płytki montażowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi