Jak zmniejszyć otwór okienny?
Rozbudowujemy dom i po wymurowaniu ścian okazało się, że otwory okienne na piętrze w nowej części domu są o 13 cm wyższe niż w starej. Musimy więc opuścić nadproża. Zamierzaliśmy użyć do tego twardego styropianu Styrodur. Mamy jednak wątpliwości, czy jest on wystarczająco wytrzymały, aby można później zamocować do niego drewniane okno. Czy to jest dobre rozwiązanie?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby podniesienie poziomu parapetu, a potem podmurowanie powstałej szczeliny. Może to jednak być niezbyt funkcjonalne ze względu na wysoki parapet.
Obniżenie nadproża jest bardziej skomplikowane i kosztowne. Szczelinę powstałą między ościeżnicą a nowym nadprożem trzeba wypełnić wystarczająco wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym. Na pewno nie może to być styropian ani nawet twardy polistyren ekstrudowany, który na naszych budowach powoli staje się panaceum na wszelkiego rodzaju błędy i niedoróbki. W tego typu sytuacjach najlepszym materiałem okazuje się drewno, które jest wytrzymałe, łatwe w obróbce, tanie i powszechnie dostępne. W zbyt wysokim otworze wystarczy umieścić odpowiednich rozmiarów krawędziak i zamocować go do nadproża. Jeśli zależy nam na czasie, a pod ręką nie mamy drewna o wymaganym przekroju, to taki element uzupełniający można zbić z dwóch lub trzech grubych desek. Całość trzeba przykręcić bezpośrednio do nadproża (trzeba wtedy zastosować kotwy, które mogą pracować w strefie rozciąganej betonu) albo zamocować za pośrednictwem stalowych kątowników.

Przykłady zamocowania uzupełniającego krawędziaka do belki nadproża: bezpośrednio - tak mocuje się krawędziaki o przekroju zbliżonym do kwadratu...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
...za pośrednictwem stalowych kątowników - tak mocuje się krawędziaki o przekroju prostokąta.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dopiero teraz można osadzić okno lub drzwi i bez obawy przykręcić je do drewnianego elementu uzupełniającego. Aby zatuszować błąd, z obu stron okna do spodniej części żelbetowego nadproża przykleja się odpowiedniej grubości styropian (lub wełnę mineralną) i zabezpiecza go siatką z włókna szklanego (podobnie jak przy ocieplaniu metodą lekką-mokrą). Tak przygotowaną ścianę można otynkować.
Propozycja wyrównania nadproży.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi