Jak zrobić czapkę kominową?W projekcie mojego domu architekt przewidział komin obłożony klinkierem i zakończony gotową czapką kominową. Ja chcę nieco zmienić projekt: komin wymuruję z gotowych pustaków kominowych, a część ponad dachem obłożę cegłą klinkierową lub ocieplę styropianem i otynkuję. Górę komina chcę przesklepić czapką zrobioną na budowie. Czy są jakieś wytyczne co do rozmiarów i wyglądu czapki? Jaka jest kolejność prac?
Czapka betonowa powinna mieć wymiary odpowiednio większe od przekroju komina. Najczęściej jest to płyta grubości 5 cm, która wystaje poza obrys komina po 5 cm z każdej strony.
Po wyprowadzeniu komina nad dach wykonuje się oblicówkę. Jeśli komin będzie obmurowywany cegłami, wówczas wokół niego robi się wieniec, na którym będzie się opierała klinkierowa obmurówka. Cegły muruje się, używając zaprawy do klinkieru, na górze komina pozostawia się wyloty z kanałów wentylacyjnych. Jeżeli komin będzie ocieplany styropianem, to kolejność prac jest taka, jak przy ocieplaniu ścian metodą lekką mokrą. Na płyty styropianowe naciąga się zaprawę klejącą, w którą wtapia się siatkę z włókna szklanego. Powierzchnię wykańcza się tynkiem.
Deskowanie czapki kominowej mocuje się w narożnikach komina na wspornikach lub ściska drutem na tyle silnie, aby dobrze przylegało do górnej krawędzi komina. W deskowaniu układa się zbrojenie z prętów średnicy 6 mm i beton. Od spodu formuje się w czapce specjalne bruzdy zwane kapinosem, dzięki którym woda skapuje bezpośrednio na dach, nie powodując zabrudzenia i zamakania komina. Można to zrobić na dwa sposoby. Albo na dnie deskowania, równolegle do krawędzi w odległości 2 cm od brzegu czapki, nabić półokrągłą listwę, dzięki której w betonie powstanie wyżłobienie zwane kapinosem. Albo po rozdeskowaniu czapki po kilku dniach, w jeszcze świeżym betonie, od spodu zrobić rowek na całym obwodzie czapki.


Komin wybudowany z pustaków kominowych można obmurować cegłami klinkierowymi lub okleić styropianem i wykończyć tynkiem.
Autor: Mariusz Bykowski
Komin nakrywa się czapką kominową – najczęściej wykonaną na budowie. Deskowanie czapki kominowej mocuje się w narożnikach komina na wspornikach.
Autor: Mariusz Bykowski
W deskowaniu układa się zbrojenie i beton. Po kilku dniach deskowanie można zdemontować.
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi