Jaką umywalkę wybrać?

Jeśli jeszcze nie kupiłeś umywalki, czeka cię niełatwe zadanie. Zwłaszcza, gdy nie zdecydowałeś dotychczas, jaka ma być: mała czy duża, wisząca czy oparta na blacie, skromna czy bogato zdobiona. No i - co ważne - ile ma kosztować?

Zanim wybierzesz się na żmudną wędrówkę po sklepach i salonach z ceramiką sanitarną, obejrzyj dokładnie swoją łazienkę. Najłatwiej będzie ci wtedy dokonać pierwszej selekcji - zdecydować, czy umywalka ma być przytwierdzona do ściany, osadzona w blacie, podwieszona pod nim, czy zabudowana w meblach łazienkowych.Umywalka prostokątna (szerokości 63 cm) z szafką podumywalkową, seria Morgana firmy SANITEC KOŁO, ceny: umywalka – 663 zł, szafka – 1193 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
Umywalka (szerokości 47 cm) z gotowym otworem do baterii sztorcowej, osadzona na blacie, seria Java firmy ROCA, cena 297 zł.
Autor: ROCA
Umywalka (szerokości 50 cm) przeznaczona do podwieszenia pod blatem, seria Berna firmy ROCA, cena 323 zł.
Autor: ROCA

Kształt
Umywalki mogą mieć bardzo różne kształty. Poza pewnymi wyjątkami, które można zaliczyć raczej do dzieł sztuki niż do sprzętów codziennego użytku, kształtem umywalek rządzą pewne zasady:
- umywalki do montowania w blacie lub podwieszenia pod nim mają zwykle kształt koła lub elipsy;
- przystosowane do zawieszenia na ścianie są półokrągłe, kwadratowe lub prostokątne - z mniej lub bardziej zaokrąglonymi rogami. Mogą mieć wydłużony jeden lub oba boki, tak by powstała półka na przybory toaletowe. Niektóre umywalki z wydłużonymi bokami można przyciąć i dopasować do łazienki, której ściany nie są prostopadłe;
- umywalki specjalnie zaprojektowane do montażu w rogu łazienki mają kształty zbliżone do ćwiartki koła lub elipsy. Mogą być niesymetryczne - prawo- lub lewostronnie, co umożliwia dopasowanie ich do każdej niemal łazienki. Oczywiście im bardziej wymyślny kształt ma umywalka, tym wyższą ma również cenę.Umywalka (szerokości 65 cm) półblatowa, seria Viala firmy VILLEROY & BOCH, cena 1124 zł.
Autor: VILLEROY & BOCH
Umywalka (szerokości 60 cm) z półpostumentem, seria Aplauz firmy SANITEC KOŁO, ceny: umywalka – 231 zł, półpostument – 189 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
Umywalka (szerokości 80 cm) ustawiona na szafce, seria New Haven firmy VILLEROY & BOCH, ceny: umywalka – 1680 zł, szafka – 6710 zł.
Autor: VILLEROY & BOCH

Najpopularniejsza ceramika
Materiały, z jakich wykonuje się umywalki, powinny być odporne na wysoką temperaturę oraz środki chemiczne, używane w gospodarstwie domowym. Dlatego najbardziej popularne są umywalki ceramiczne - nieszkliwione lub szkliwione (bardziej odporne na zniszczenie). Niektórzy producenci pokrywają powierzchnię umywalek specjalną warstwą zapobiegającą osadzaniu się brudu. Ceramika używana do produkcji umywalek może być różnej jakości i od tego w dużej mierze zależy cena produktu. Najtańsze są umywalki z najmniej "szlachetnego" fajansu, znacznie droższe są porcelanowe. Zdecydowanie mniej umywalek produkuje się z innych materiałów niż ceramika: ze stali nierdzewnej, kamienia czy szkła. Ale też i popyt na nie jest znacznie mniejszy. Powodem jest między innymi wysoka cena. Przy tym umywalki szklane i ze stali nierdzewnej niełatwo jest utrzymać w czystości. Twarda woda, wysychając na ich powierzchni, pozostawia ślady. Takie umywalki należałoby praktycznie wycierać do sucha po każdym użyciu. W sprzedaży niewiele jest także umywalek z tworzywa. Nie są wprawdzie drogie, ale też i nie tak trwałe i wytrzymałe jak ceramiczne.Umywalka prostokątna (szerokości 100 cm) z bocznymi wieszakami, seria Fora firmy KERAMAG, cena umywalki 3209 zł.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Umywalka (szerokości 60 cm) z półpostumentem, seria Delfi firmy CERSANIT, ceny: umywalka – 109 zł, półpostument – 85 zł. Umywalki i postumenty w innych kolorach niż biały są tańsze o 4%.
Autor: CERSANIT
Asymetryczna umywalka narożna (szerokości 70 cm), seria Impuls firmy SANITEC KOŁO, cena 473 zł.
Autor: SANITEC KOŁO

Mała lub duża
Najpopularniejsze umywalki mają szerokość 50, 55 lub 60 cm, mniejsze - 35-40-centymetrowe - przeznaczone są specjalnie do małych łazienek. Największe umywalki mogą mieć szerokość nawet 100 cm, ale naprawdę ładnie prezentują się dopiero w bardzo dużych łazienkach. Jeśli ma się tak dużo miejsca, można zamiast jednej dużej umywalki zamontować dwie mniejsze lub jedną, ale dwukomorową.
Drugi charakterystyczny wymiar - głębokość - wynosi zwykle od 35 do 56 cm.

Białe, szare, kolorowe
Zdecydowanie najwięcej jest białych umywalek. Wiele firm ma w swojej ofercie także ceramikę w innych kolorach. Często jednak nie można jej kupić „od ręki”, ale trzeba czekać na realizację złożonego wcześniej zamówienia. Kolory są najczęściej pastelowe: różowy, seledynowy, błękitny, beżowy, szary, ale dla amatorów bardziej intensywnych barw znajdą się także umywalki granatowe, zielone, a nawet czarne.
Ceramika jest zwykle błyszcząca, ale niektóre egzemplarze można zamówić także w wersji matowej. Producenci, głównie włoscy, oferują też umywalki dekorowane wzorami.Umywalka (szerokości 150 cm) z przedłużonymi bokami, które można przycinać, seria Palace firmy LAUFEN, cena 2079 zł.
Autor: LAUFEN
Umywalka ze stali nierdzewnej, projekt Krzysztof Sikorski, cena zestawu 11 770 zł.
Autor: LOGO
Umywalka (szerokości 80 cm) z przedłużonym bokiem i półką, seria Java firmy KERAMAG, ceny: umywalka – 647 zł, półpostument z półką – 478 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Syfon ukryty lub nie
Umywalki przymocowuje się do ściany za pomocą śrub, wkrętów lub przy użyciu wsporników. Syfon może pozostać widoczny - wtedy zwykle kupuje się elegancki, chromowany - lub można go osłonić. Trzeba wtedy dokupić półpostument lub postument (tak zwaną nogę). Ten pierwszy osłoni syfon w całości, drugi zaś tylko od przodu. Dlatego dobrze jest wcześniej ustalić, gdzie dokładnie w łazience będzie zamontowana umywalka. Producenci mają zwykle w swej ofercie postumenty i półpostumenty dopasowane do produkowanych przez siebie modeli umywalek.

Otwory na armaturę
W każdej umywalce musi być przelew, czyli otwór w tylnej ściance, połączony z odpływem. Gdy do umywalki dopływa woda, a jej odpływ jest zamknięty, przelew zapobiega zalaniu łazienki. Do umywalek najczęściej montuje się baterie sztorcowe. Taką baterię można zamontować w blacie, jeśli jest, lub bezpośrednio w umywalce. Wtedy lepiej kupić umywalkę z gotowym otworem lub specjalnie naciętym miejscem na otwór (wystarczy wypchnąć nacięte miejsce i otwór jest gotowy). Otwór może być umieszczony na środku lub z boku umywalki. W niektórych umywalkach mogą być też nacięte otwory do montażu baterii dwu- lub trzyotworowej (dwa pokrętła i wylewka). Jeśli planujemy zamontowanie baterii na ścianie nad umywalką, poszukajmy w sklepie umywalki bez otworu.Umywalka z granatowego szkła firmy PPH KRZEMIEŃ, cena 1825 zł.
Autor: KRZEMIEŃ
Umywalka (szerokości 90 cm) z półką i widocznym syfonem, seria Federica firmy MADIX, cena 1670 zł.
Autor: MADIX
Umywalka (szerokości 68 cm), seria Jade firmy INDUSA, ceny: umywalka - 388 zł, półpostument - 293 zł.
Autor: INDUSA

Z relingiem, półką albo w szafce
Oprócz umywalek "luzem" można kupić również umywalki w komplecie z różnymi dodatkami, na przykład przydatnymi do wieszania ręczników relingami lub wykonanymi z różnych materiałów (drewna, metalu, szkła) półkami pod odpływem. Umywalka może być od razu zamontowana w szafce. Nie trzeba jej wtedy wieszać na ścianie - wystarczy ustawić szafkę w łazience i podłączyć instalacje. W szafce schowany jest syfon, a obok niego jest jeszcze sporo miejsca na przykład do przechowywania ręczników, przyborów toaletowych czy środków czystości.

Ceny
Ceny umywalek są bardzo zróżnicowane, bo zależą między innymi od: wymiarów, materiału z jakiego zostały wykonane, wzornictwa, marki producenta. Ceramika matowa jest droższa od szkliwionej, szkło i stal nierdzewna - od fajansu i porcelany. A ostatecznie wszystko zależy jeszcze od mody.Umywalka (szerokości 60 cm) z postumentem, seria Solare firmy CERSANIT, ceny: umywalka – 126 zł, postument – 90 zł.
Autor: CERSANIT
Umywalka (szerokości 80 cm) z postumentem, seria Georgia firmy ROCA, ceny: umywalka – 499 zł, postument – 280 zł.
Autor: ROCA
Umywalka (szerokości 100 cm) dekoracyjna z postumentem, seria Aurelia firmy MADIX, cena 760 zł.
Autor: MADIX

Umywalki dla niepełnosprawnych
Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich produkowane są specjalne umywalki. Są wyprofilowane z przodu i mają schowany syfon, dzięki czemu można bardzo blisko podjechać do nich wózkiem. Aby osobie niepełnosprawnej wygodnie było korzystać z takiej umywalki, zwykle ma ona także większe wymiary, a często również system umożliwiający jej opuszczanie. Umywalka może być opuszczana pneumatycznie, ręcznie lub elektrycznie.


Umywalka (szerokości 70 cm) z elektrycznym systemem pochylania, seria Vera firmy AKCJUM, cena (bez systemu pochylania) 715 zł.
Autor: AKCJUM
Umywalka (szerokości 65 cm) dla niepełnosprawnych, seria NovaTop bez barier firmy SANITEC KOŁO, cena 210 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi