Jaką wannę wybrać?

Do niewielkiej łazienki zmieści się tylko mała prostokątna wanna, do pokoju kąpielowego można kupić dużą, wolno stojącą o nieregularnym kształcie. Oferta rynku jest bogata i różnorodna - nawet kapryśny klient zdoła wybrać wannę odpowiednią do swojej łazienki.

Duży wybór wanien oferowanych przez producentów ułatwia i zarazem utrudnia wybór. Ułatwia, gdy mamy sprecyzowane wymagania – możemy kupić wymarzoną wannę, o niemal dowolnym kształcie, wymiarze i kolorze. Zwykle ogranicza nas tylko cena. Utrudnia – bo wśród tysięcy różnych wanien czasem nie sposób zdecydować się na tę jedną.

Najpierw wybierz kształt i wielkość
Tradycyjne wanny mają kształt prostokątny, długość od 120 do 200 cm i szerokość od 70 do 100 cm. Otwory odpływowy i przelewowy zwykle są umieszczone na krótszym boku. Wannę prostokątną łatwo jest obudować glazurą.
Coraz większą popularnością cieszą się wanny o innych kształtach: narożne symetryczne (przyprostokątne boki są tej samej długości) lub asymetryczne (boki mają różną długość), zaokrąglone, pięciokątne lub sześciokątne. Boki wanien symetrycznych mają zwykle długość od 130 do 157 cm, asymetrycznych: dłuższe boki – 150-175 cm, krótsze – 75-110 cm. Wanny asymetryczne zawsze są produkowane w dwóch wersjach prawej i lewej.
Wanny narożne można, podobnie jak prostokątne, obudować glazurą, ale jest to trudne, dlatego producenci oferują gotowe obudowy, wykonane najczęściej z takiego samego materiału i w takim samym kolorze jak wanna.
W ekskluzywnych łazienkach dobrze prezentują się wanny okrągłe lub w kształcie elipsy. Najczęściej wpuszcza się je w podłogę i obudowuje płytkami. Wanny mają głębokość od 38 do 47 cm. Im płytsza wanna, tym mniej wody potrzeba by ją napełnić.

Potem: materiał
Wanny akrylowe wytłacza się z płyt grubości 4-5 mm. Akryl może być dwu- lub trzywarstwowy, dodatkowo wzmocniony żywicą poliestrową lub włóknem szklanym, a samo dno – płytą wiórową. Wanny z akrylu wysokiej jakości są wytrzymałe, odporne na zarysowania i ścieranie oraz środki chemiczne, używane w gospodarstwie domowym. Nie odbarwiają się. Powierzchnia wanny jest ciepła w dotyku. Tworzywa sztuczne są złymi przewodnikami ciepła, dlatego woda w czasie kąpieli w wannie akrylowej nie stygnie tak szybko, jak w wannach stalowych. Niektóre wanny akrylowe mają też dodatkową izolację cieplną, chroniącą przed ochładzaniem się wody. Z akrylu łatwo jest formować różne kształty. Bez problemu można w nich zrobić również otwory, zarówno na baterie, jak na dysze do hydromasażu. Producenci oferują wanny akrylowe z połyskiem lub matowe, te ostatnie są zwykle droższe. Wanny akrylowe są lekkie, a więc łatwe do transportu i montażu. Wanny stalowe wykonuje się z blachy stalowej, grubości 2-6 mm i pokrywa warstwą emalii. Zwykle są prostokątne, ale mogą być różnie wyprofilowane (na przykład zwężające się ku środkowi). Dla bezpieczeństwa użytkowników niektóre mają antypoślizgowe dna. Wanny stalowe są cięższe od akrylowych, szybciej stygnie w nich woda. Można kupić wanny z gotowymi otworami do montażu baterii sztorcowych.
Coraz rzadziej kupowane są wanny żeliwne, emaliowane. Są cięższe od wanien z innych materiałów. Mają zwykle prostokątny kształt i są białe. Produkuje się również wanny ze sztucznego marmuru. Ale ze względu na bardzo wysoką cenę, nie są popularne.

Na końcu – dodatki i kolor
Wnętrza wanien, szczególnie tych większych, bardziej ekskluzywnych, a więc i droższych, mogą być specjalnie wyprofilowane – z miejscem na łokcie, siedziskiem lub podgłówkiem. Niektóre mają specjalne wgłębienia na szampon, mydło czy żel do kąpieli. Mogą mieć też ozdobne uchwyty: wewnątrz – przydatne przy wstawaniu i wychodzeniu z wanny, lub na zewnątrz – na przykład do zawieszenia ręcznika.
Chociaż wciąż najpopularniejsze są wanny białe, można kupić wannę także w jednym z kilkudziesięciu kolorów oferowanych przez producentów. Łatwo więc dopasować kolor wanny do koloru umywalki i miski ustępowej.

Zanim kupisz...
...wannę, dowiedz się, jakie elementy jej wyposażenia są wliczone w cenę. Mogą to być stelaże lub nogi montażowe, rzadziej obudowa – za nią zwykle płaci się dodatkowo. Stelaże są dopasowane do kształtu wanny i zapewniają jej stabilność. Ułatwiają montaż wanny. Najlepiej jeszcze w sklepie sprawdzić, czy otrzymaliśmy komplet i czy wszystkie elementy do siebie pasują. Dodatkowym wyposażeniem wanien akrylowych mogą być dysze i instalacja do hydromasażu. Jeśli nie jesteśmy gotowi na zakup takiej instalacji od razu, możemy ją dokupić później.

Dla niepełnosprawnych
Specjalne wanny dla niepełnosprawnych są rzadkością (i to drogą) na polskim rynku. Dlatego osoby niepełnosprawne decydują się na zwykłe wanny i przystosowują je do swoich potrzeb. Wanna powinna być dostosowana do typu schorzenia. Aby wygodnie było do niej wchodzić, górna krawędź nie powinna znajdować się wyżej niż 50 cm nad podłogą. Bardzo pomocne są uchwyty zamocowane wewnątrz wanny lub na ścianie, które ułatwiają wchodzenie i wychodzenie, a także utrzymanie się w pozycji pionowej. Dobrze, jeśli wanna ma siedzisko – wyprofilowane lub zawieszone na niej. Powinna mieć też antypoślizgowe dno (ewentualnie można dokupić antypoślizgową matę). Jest kilka sposobów na pokonanie różnicy poziomów pomiędzy dnem wanny a podłogą, na przykład: podnośniki wannowe, podnoszone siedziska, wanny otwierane. Są to jednak rozwiązania drogie. Trzeba za nie zapłacić zwykle kilka tysięcy złotych.Wanna NOVA TOP Bez Barier firmy SANITEC KOŁO. Dno antypoślizgowe. Materiał: akryl. Wymiary: 170 x 80 cm. Cena: 850 zł.
Autor: SANITEC KOŁO
Sześciokątna wanna Lavita firmy KORALLE. Materiał: akryl. Wymiary: 180 x 80 cm. Cena: 4420 zł.
Autor: KORALLE
Narożna wanna asymetryczna Pasja firmy SANITEC KOŁO. Materiał: akryl. Wymiary: 160 x 90 cm. Ceny: wanna – 1044 zł, stelaż – 268 zł.
Autor: SANITEC KOŁOWanna Futura firmy KORALLE, o nowoczesnej formie. Materiał: akryl. Wymiary: 190 x 92 cm. Ceny: wanna – 7000 zł, obudowa – 3300 zł.
Autor: KORALLE
Prostokątna wanna Haiti 2000 firmy ROCA, z chromowanymi uchwytami i profilowanymi podparciami na łokcie i głowę. Dno antypoślizgowe. Materiał: żeliwo emaliowane. Wymiary: 160 x 80 cm. Ceny: wanna – 230 zł, nogi – 28 zł.
Autor: ROCA
Narożna wanna symetryczna Classic firmy SANPLAST, z siedziskiem. Materiał: akryl. Wymiary: 135 x 135 cm. Ceny: wanna ze stelażem - 1035 zł, obudowa - 440 zł.
Autor: SANPLASTProstokątna wanna Classic firmy SANPLAST, z siedziskiem. Materiał: akryl wzmocniony włóknem szklanym. Wymiary: 130 x 75 cm. Cena: 566 zł.
Autor: SANPLAST
Prostokątna wanna Terra firmy KORALLE. Materiał: akryl. Wymiary: 190 x 90 cm. Cena: 4601 zł.
Autor: KORALLE
Narożna wanna asymetryczna (prawa) Aplauz firmy SANITEC KOŁO, z siedziskiem. Materiał: akryl. Wymiary: 150 x 93 cm. Ceny: wanna z nogami i systemem montażowym – 910 zł, obudowa – 412 zł, opcjonalnie stelaż – 323 zł.
Autor: SANITEC KOŁOProstokątna wanna Princess firmy ROCA, z chromowanymi uchwytami i profilowanymi podparciami na łokcie. Dno antypoślizgowe. Materiał: stal emaliowana. Wymiary: 160 x 75 cm. Ceny: wanna – 440 zł, nogi – 25 zł.
Autor: ROCA
Prostokątna wanna Swing firmy ROCA, z chromowanymi uchwytami. Materiał: stal emaliowana. Wymiary: 180 x 80 cm. Ceny: wanna – 545 zł, nogi – 25 zł.
Autor: KORALLE
Wanna owalna Portofino 320 firmy DUSCHOLUX. Materiał: akryl. Wymiary: 155 x 125 cm. Cena: 6065 zł.
Autor: DUSCHOLUXNarożna wanna symetryczna Aurora firmy CERSANIT, z siedziskiem. Materiał: akryl. Wymiary: 145 x 145 cm. Ceny: wanna – 973 zł, obudowa z akrylu – 556 zł.
Autor: CERSANIT
Narożna wanna symetryczna Ewa firmy POOL-SPA, z siedziskiem. Materiał: akryl. Wymiary: 140 x 140 cm. Ceny: wanna ze stelażem – 1385 zł, obudowa – 460 zł.
Autor: POOL-SPA
Owalna wanna Oval lux firmy SANITEC KOŁO. Materiał: akryl. Wymiary: 175 x 85 cm. Ceny: wanna z nogami i systemem montażowym – 1480 zł, stelaż – 323 zł, zagłówek – 105 zł, zestaw przelewowo-odpływowy – 145 zł.
Autor: SANITEC KOŁO


Narożna wanna asymetryczna (lewa) Europa firmy POOL-SPA. Materiał: akryl. Wymiary: 160 x 90 cm. Cena 995 zł.
Autor: POOL-SPA

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi