Jakie grzejniki do kotła na paliwo stałe?
Mam zamiar wymienić grzejniki żeliwne na stalowe płytowe. Znajomy instalator odradza mi tę inwestycję, twierdząc, że nowe grzejniki nie będą mogły współpracować z kotłem na paliwo stałe, który zasila moją instalację. Czy chodzi o zbyt wysoką temperaturę wody?

Instalator ma rację, choć wysoka temperatura zasilania nie jest najważniejsza. W Polsce grzejniki stalowe płytowe można stosować w instalacjach, w których temperatura nie przekracza 95°C. Te same wyroby w krajach zachodnich mają dopuszczenie do 110°C. Ograniczenie na polskim rynku wynika z naszych przepisów.
Ważniejszym powodem jest sposób jej zabezpieczenia. Instalacje centralnego ogrzewania z kotłem na paliwo stałe powinny być (zgodnie z normą PN-91/B-02414 Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami wzbiorczymi przeponowymi) zabezpieczone naczyniem wzbiorczym otwartym. W systemach otwartych często uzupełniane są ubytki wody instalacyjnej, a więc elementy stalowe instalacji bardziej narażone na korozję. Dlatego większość producentów grzejników stalowych płytowych nie zaleca montowania ich w instalacjach typu otwartego. Czasem jest to jeden z warunków otrzymania gwarancji.
Grzejniki żeliwne znacznie lepiej nadają się do instalacji z kotłem na paliwo stałe. Zarówno duża pojemność wodna, jak i materiał powodują, że ich bezwładność cieplna jest duża. Grzejniki takie powoli stygną i powoli się nagrzewają, dlatego dobrze współpracują z kotłem na paliwo stałe.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi