Kamienny tarasCo zrobić, kiedy wyjście z salonu do ogrodu znajduje się około metra nad ziemią? Można zbudować taras - na przykład z kostki kamiennej. Trwały i naturalny - pasuje do każdego ogrodu.

Wysoki i duży taras przylegający do budynku często psuje harmonię niewielkiego ogrodu, sprawia, że odcięty od domu ogród wydaje się jeszcze mniejszy. Można temu zapobiec dwoma sposobami: po pierwsze – podnosząc poziom ogrodu, po drugie – budując taras kilkupłaszczyznowy, który łagodnie obniża się stopniami. Taki taras, pomimo że jest rozległy, nie dominuje nad otoczeniem, ale w bardzo naturalny sposób łączy się z resztą ogrodu.
Do zbudowania tarasu doskonale nadaje się kamień: jest trwały, szlachetny i ułożona z niego nawierzchnia pięknie się starzeje, porastając miejscami mchem i porostami.  Aby złamać monotonię dużego tarasu, można w jego nawierzchni pozostawić wolne przestrzenie i – po wypełnieniu ich żyzną ziemią – posadzić w nich rośliny.

Taras z kostki granitowej. W jego nawierzchni posadzono zimozielone bukszpany i trawę - kostrzewę siną. W ustawionej przy domu kamiennej donicy rosną kwitnące żółto przez całe lato pięciorniki.
Autor: Bartosz Dankiewicz , Katarzyna Dankiewicz
Z tarasu do niżej położonej części ogrodu prowadzą pełne uroku, obsadzone roślinami schodki. Buduje się je tak samo jak stopnie tarasu.
Autor: Bartosz Dankiewicz , Katarzyna Dankiewicz

Jak zbudować taki taras

Przygotować teren. Wyznaczyć powierzchnię tarasu, w miejscach, gdzie mają być jego kolejne stopnie, wbić kołki z zaznaczonymi wysokościami.
Usunąć humus, czyli wierzchnią, żyzną warstwę gleby (20-30 cm). Następnie podwyższyć teren, przywożąc glebę spoza ogrodu. Do tego celu nadaje się gleba piaszczysto-gliniasta, piasek albo pospółka.

Uwaga! Humus nie nadaje się do podwyższania terenu. Zawiera dużo substancji organicznych, które rozkładając się, zmniejszają swoją objętość – ułożone na nim nawierzchnie mogą się zapadać. Nie jest polecana także glina, gdyż pod wpływem wilgoci rozmięka i zmienia swą objętość.

Przywiezioną glebę należy sypać warstwami nie więcej niż 30-centymetrowymi i bardzo dokładnie każdą z nich ubijać zagęszczarką mechaniczną, bo od tego zależy trwałość nawierzchni. W miarę podwyższania tarasu – obsypywać jego boki ziemią, pamiętając, by na wierzchu ułożyć warstwę humusu grubości 20-30 cm, na którym będzie rósł trawnik lub zostaną posadzone rośliny.

Zrobić podbudowę. Na ubity grunt nasypać 10-15 cm piasku rzecznego i starannie ubić go zagęszczarką.

Zamocować krawężniki. Kamienne krawężniki ograniczające płaszczyzny tarasu osadzić w fundamencie betonowym o konsystencji gęstoplastycznej na głębokość 30 cm.

Ułożyć kostkę. Gdy beton w fundamencie zwiąże – można rozłożyć 10-centymetrową warstwę podsypki piaskowo-cementowej (9:1) i układać w niej kostkę granitową, zachowując spadek około 1,5% w kierunku ogrodu. W zaplanowanych miejscach zostawić w kostce wolne przestrzenie na rośliny.  Układając kostkę, warto zwracać uwagę na to, by nie zabrudzić jej podsypką piaskowo-cementową (po nasiąknięciu wodą tworzy ona trudne do usunięcia plamy).

Wykończyć nawierzchnię. Powierzchnię tarasu posypać piaskiem i zamieść szczotką, aby piasek wypełnił szczeliny. W miejsca pozostawione na rośliny nasypać żyznej ziemi i posadzić rośliny.

Rośliny na tarasie
W otworach na tarasie można sadzić wszystkie gatunki roślin, najlepiej jednak wybierać takie, które są ozdobne przez cały sezon. Należy je pielęgnować podobnie jak pozostałe rośliny w ogrodzie. Przez pierwsze dwie-trzy zimy warto osłaniać przed mrozem i zimowym słońcem rośliny zimozielone – dopóki nie zaaklimatyzują się w nowym miejscu. Przed ułożeniem nawierzchni z kostki (na warstwie zagęszczonego piasku) można zamontować automatyczne nawadnianie, które będzie podlewało posadzone na tarasie rośliny i zwilżało kamienną powierzchnię. Dzięki temu spoiny między kostkami porosną mchem tworzącym malownicze poduchy, a w upalne dni powstanie przyjemny mikroklimat.Przekrój tarasu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przekrój przez "donicę" w tarasie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi