Kolor na szczytBudowane dzisiaj domy przestały być ponure i szare. Kolor coraz śmielej zajmuje ściany, dachy, wspina się na szczyty domów.
Szczyty starych, wiejskich chałup są szare, bo drewno z biegiem lat szarzeje. Współczesne oblicówki z malowanych, bejcowanych lub lakierowanych desek mają piękne, nasycone i ciepłe kolory.
Autor: Andrzej Szandomirski

Szczyt – ten charakterystyczny trójkąt ściany poddasza pomiędzy połaciami dwuspadowego dachu – w dawnych domach był drewniany. Pod dachem znajdował się strych, który często był spichrzem i suszarnią. O ile na parterze ściany musiały być grube i solidne, na strychu mogły być lekkie, czasem nawet ażurowe.
Parterowy, wiejski dom, nawet jeśli był murowany, miał więc najczęściej szczytową ścianę poddasza z prostych, pionowych desek. Niektóre szczyty (na przykład w chałupach kurpiowskich) były bardzo dekoracyjne, z desek układanych pionowo i poziomo, ukośnie albo w szachownicę. Umiejętności dawnych cieśli sprawiały, że często była to najbardziej ozdobna część domu.
Często spotykany w dzisiejszych domach sposób wykończenia elewacji – licowanie (szalowanie) szczytów albo całej kondygnacji poddasza – jest więc nawiązaniem do tradycyjnej architektury. Budzi skojarzenia z wiejską siedzibą. Drewno jest materiałem naturalnym, ciepłym i pięknym, i te cechy udzielają się domowi.
Drewniana okładzina na części elewacji daje jeszcze jeden efekt. Wyróżnienie innym materiałem fragmentu ściany ma wpływ na proporcje budynku. Podkreśla podział na parter i poddasze oraz sprawia, że wyższa kondygnacja wydaje się lżejsza. Jak w dawnych, tak i we współczesnych domach szczyt staje się miejscem dekoracji. Nowością jest możliwość uzyskania najróżniejszych efektów kolorystycznych. Drewniane deski łatwo przyjmują kolor. Bogaty wybór farb, bejc i lakierów zachęca do malowania.


Naturalny ciemnobrązowy kolor drewna użyty na szczycie domu kontrastuje z białymi ścianami parteru, wyraźnie oddzielając kondygnację poddasza.
Autor: Andrzej T. Papliński
Barwa zielona (od soczystej jasnej do ciemnej, butelkowej) jest bardzo często stosowana do drewna. Kojarzy się z naturalną zielenią drzew, dopełnia czerwień dachówki i dobrze komponuje się z brązowymi, drewnianymi oknami i detalami.
Autor: Andrzej Szandomirski
Śmiały akcent kolorystyczny także może dać świetny efekt, zwłaszcza gdy stanowi główny element dekoracyjny prostego domu. Intensywna barwa szczytu staje się od razu znakiem szczególnym, dzięki któremu dom wyróżnia się spośród innych i zwraca na siebie uwagę.
Autor: Anna Wrońska


Do naturalnej barwy drewna dodano kontrastujący kolor, który wprowadza dekoracyjny rysunek dzielący płaszczyznę.
Autor: Andrzej Szandomirski
Drewno jest idealnym materiałem do gry w kolory. Układane poziomo deski mogą tworzyć na ścianie barwne pasy.
Autor: Andrzej Szandomirski
Jeśli w tym samym kolorze, co szczyt domu, malowane są inne drewniane elementy – ganek czy furtka – powstaje uporządkowana i spójna całość.
Autor: Robert Zień

Oblicówki drewniane

Wykonuje się je z desek świerkowych, sosnowych lub modrzewiowych o grubości 20 mm, nazywanych szalówkami. Są przybijane do drewnianych łat za pomocą gwoździ (koniecznie ocynkowanych, żeby na elewacji nie zostawały rdzawe zacieki).
Deski mogą mieć różne krawędzie - proste albo wyprofilowane we wpusty i wypusty lub wręby.
Deski z prostymi krawędziami układa się na zakład.


Deski z prostymi krawędziami ułożone na zakład.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Deski z wrębem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Deski z wpustem i wypustem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Na elewacji mogą być układane zarówno poziomo, jak i pionowo. W oblicówce układanej pionowo stosuje się łaty.

Deska na łatę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Łata na deskę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Drewniane elementy okładziny przed zastosowaniem powinny być dokładnie zaimpregnowane. Oblicówkę trzeba odnawiać, malując deski średnio co cztery lata.
Deski można malować preparatami transparentnymi, tak aby widoczna była struktura drewna, lub nakładać powłoki kryjące.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi