Kuszące rajskie jabłuszkaMój ogród jest niewielki, ale marzę o posadzeniu w nim drzewka zapamiętanego z dzieciństwa - ślicznej jabłonki obsypanej drobnymi rajskimi jabłuszkami. Czy można gdzieś zdobyć takie drzewko? Czy dobrze będzie rosło w przeciętnej ogrodowej ziemi?
Rajska jabłoń to popularna, wspólna nazwa różnych gatunków ozdobnych jabłoni rodzących małe, lecz bardzo liczne owoce. Jabłonie te rosną wolno i osiągają najwyżej 4-6 m wysokości, doskonale się więc nadają nawet do małych ogrodów.
Najlepiej rosną na glebach żyznych i przepuszczalnych. Jeśli gleba w ogrodzie jest niezbyt urodzajna, należy do niej dodać dobrze rozłożonego kompostu (na jedną część ziemi ogrodowej jedna część kompostu) lub innego nawozu organicznego. Drzewa te powinno się sadzić w dobrze oświetlonym miejscu, wtedy wiosną będą obficie kwitły (zależnie od gatunku i odmiany kwiaty mogą być białe, różowe lub purpurowe), a jesienią gałęzie (nawet już bezlistne) pokryte będą żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi owocami, które chętnie zjadają ptaki.
Do sadzenia w niewielkich ogrodach polecane są:
- jabłoń kwiecista Malus baccata - zależnie od odmiany kwiaty są białe lub różowe, a owoce żółte lub czerwone;
- jabłoń kwiecista Malus floribunda - kwiaty są białe, a owoce żółtozielone;
- jabłoń niska Malus pumila - kwiaty są białe lub różowe, owoce pomarańczowo-czerwone, nadają się na przetwory;
- jabłoń purpurowa Malus purpurea - kwiaty są różowe lub purpurowe, owoce w różnych odcieniach czerwieni. Wiele odmian ma czerwonawe liście.
Rajskie jabłuszka pozostają na drzewie długo po opadnięciu liści.
Autor: Mariusz Pasek

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty