Mała łazienka w domu

Co warto wiedzieć, planując w domu małą łazienkę? Jak w niewielkim pomieszczeniu rozmieścić umywalkę, sedes i prysznic?

W każdym domu oprócz wspólnej rodzinnej łazienki, umieszczonej zazwyczaj blisko sypialni, potrzebne jest przynajmniej WC w pobliżu wejścia lub w części dziennej. Ale jeszcze lepiej, jeśli będzie tam również prysznic, półka na przybory toaletowe i miejsce na odłożenie ubrań w czasie kąpieli.

W jakim miejscu?
Mała łazienka na parterze w strefie dziennej nie tylko zastąpi WC, ale także rozwiąże problem porannych kolejek w dużej rodzinie, a w razie potrzeby będzie łazienką gościnną. Usytuowana blisko wejścia będzie wygodna w ciągu dnia: można tam wziąć szybki prysznic po powrocie z pracy czy koszeniu trawnika.
Może też się znaleźć w strefie nocnej domu, szczególnie gdy rodzinna łazienka jest zbyt mała, aby oprócz wanny zmieścić tam prysznic. Można ją wtedy umieścić przy gościnnej sypialni albo przy pokojach dzieci.
Będzie to wskazane rozwiązanie w wydzielonej części domu: dla młodego małżeństwa, dziadków, przeznaczonej na biuro lub pokój do wynajęcia.

Prysznic – z kabiną czy bez?
W małej łazience prysznic umieszczamy w rogu pomieszczenia, a jeśli łazienka jest wąska albo ma wnękę – między dwiema ścianami.

Z kratką odpływową w podłodze. Program minimum to wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm, natrysk zawieszony na ścianie i kratka odpływowa w podłodze, która ma odpowiedni spadek (o tym, jak zrobić taki brodzik, napiszemy w jednym z najbliższych numerów Muratora). Na czas kąpieli osłaniamy to miejsce zasłonką. Jest to typowe rozwiązanie w łazienkach dla osób niepełnosprawnych – pod taki prysznic łatwo wjechać wózkiem inwalidzkim.

Brodzik bez kabiny. To dobry pomysł, gdy łazienka jest bardzo mała. Najmniejszy nawet brodzik(kwadratowe mają wymiary od 70 x 70 cm) z zasłonką nie ogranicza tak swobody ruchów podczas kąpieli, jak tej samej wielkości zamykana kabina. Ponadto odległości sedesu i umywalki od brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny.
Standardowa głębokość brodzika to 15-16 cm, ale są też głębsze (21-28 cm): niektóre z nich mają wyprofilowane miejsce do siedzenia.

Kabina prysznicowa. Jest droższa i wymaga więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Jeśli zamiast kwadratowej wybierzemy popularną ostatnio kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy trochę miejsca, ale nie wszystkie takie kabiny są równie wygodne. Te ze ściętym narożnikiem (pięciokątne) albo z lekko zaokrągloną krawędzią mają więcej miejsca w środku niż kabiny w kształcie wycinka koła. Małe pomieszczenie zmusza do kompromisów, ale nie mogą się one odbywać kosztem wygody. Mężczyzna pokaźnych rozmiarów przed kupieniem małej kabiny powinien sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi ma wystarczającą swobodę ruchów.


Zastosowanie półokrągłej kabiny prysznicowej pozwala zaoszczędzić miejsce i umożliwia swobodniejszy dostęp do umywalki, sedesu i okna.
Autor: Juliusz Sokołowski

Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Przykładowe ceny.

Brodziki.
Sanplast Classic 70 x 70 cm 222 zł, 80 x 90 cm 309 zł; Sanitec Koło Atol 90 x 90 cm 372 zł, półokrągłe 80 x 80 cm 349 zł, brodzik z miejscem do siedzenia półokrągły 90 x 90 cm 399 zł; Koralle Plana 90 x 120 cm 1260 zł.
Kabiny prysznicowe. Sanitec Koło Atol kwadratowe 80 x 80 cm 779 zł, półokrągłe 90 x 90 cm 968 zł (polistyren), 1138 zł (szkło); Koralle Supra Top 90 x 90 cm 2470 zł.

Sedes – stojący czy podwieszany?
Wiszące miski ustępowe. Mocowane są na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu zbiornik na wodę i instalacje są niewidoczne. Są coraz częściej wybierane, ponieważ dzięki nim łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka.
Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża (od 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy – razem 15-20 cm. Uwaga! Stelaże instalacyjne dostosowujemy do rodzaju ściany. Inne są do ścian murowanych, na tyle wytrzymałych, by przenieść obciążenie miski ustępowej i osoby z niej korzystającej, a inne do lekkich ścian działowych.
Kompakt stojący (standardowy) - miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. Na rynku pojawiły się ostatnio kompakty projektowane specjalnie do małych pomieszczeń. Mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być przysunięte bliżej ściany. Takie kompakty mają już od 60 cm długości.
Możemy też wybrać rozwiązania mieszane: kompakt wiszący albo  miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.Podwieszany sedes to rozwiązanie bardziej estetyczne. Zbiornik wody i instalacje ukryte są w ścianie
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Miska ustępowa wisząca łącznie ze ścianką instalacyjną może zająć tyle samo miejsca co stojący kompakt.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Przykładowe ceny.

Wiszące miski ustępowe. Duravit Duraplus 46 cm 1262 zł; Keramag Joli 48 cm 1116 zł; Cersanit Delfi 52,5 cm 223 zł; Jika Dino 53 cm 214 zł; Sanitec Koło Nova Top 55 cm 327 zł.
Kompakty stojące. Sanitec Koło Nova Top Pico 60 cm 584 zł; Jika Lyra 62,5 cm 392 zł; Keramag Renova I 64 cm 1115 zł; Cersanit EKO 2000 64,5 cm 228 zł; Roca Victoria 65,5 cm 409 zł.
Kompakty wiszące. Duravit Duraplus 65 cm 2541 zł; Laufen Swing 69 cm 1518 zł.
Miski ustępowe (do spłuczki chowanej w ścianie). Duravit Duraplus 45 cm 1031 zł; Laufen Viena 58 cm 1171 zł.

Umywalka – byle nie za mała!
Umywalka w łazience w przeciwieństwie do umywalki w WC służy nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności związanych z codzienną toaletą, na przykład golenia czy zrobienia makijażu. Dlatego nie powinna być za mała. Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm.
Dostępne na rynku (czasami widzimy je także w projektach) są umywalki narożne. Taka umywalka wprawdzie pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia, ale korzystając z niej, patrzymy w kąt.
Lepszym rozwiązaniem są umywalki narożne asymetryczne. Stojąc przy takiej umywalce, zwracamy się bardziej w kierunku ściany niż kąta.Do umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową. Wygodniej jest wtedy umyć tam głowę czy napełnić wodą wiadro. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy pamiętać o wyprowadzeniu ciepłej i zimnej wody w odpowiednim, dokładnie zaplanowanym miejscu.Umywalka narożna asymetryczna to lepsze wykorzystanie przestrzeni małej łazienki.
Autor: SANITEC KOŁO

Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Wolna przestrzeń wokół umywalki pozwala na swobodne korzystanie z niej. Umywalkę warto obudować blatem na kosmetyki i łazienkowe drobiazgi.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Przykładowe ceny.
Umywalki. Jika Lukas 50 x 39 cm 99 zł,  Sanitec Koło Impuls 50 x 42 cm 138 zł; Cersanit Eko 2000 50 x 42,5 cm 89 zł; Cersanit Delfi 52 x 45,5 cm 103 zł.
Umywalki narożne. Jika Lukas 40 x 40 cm 99 zł; Sanitec Koło Impuls 70 x 50 cm 438 zł.

Brak miejsca na bidet?
Funkcję bidetu w małej łazience może pełnić kompakt ze specjalną deską z wmontowaną armaturą bidetową (taka deska kosztuje około 900 zł). Jeśli sedes jest blisko umywalki, funkcję bidetu pozwoli mu pełnić również rączka prysznicowa, zamontowana przy baterii umywalkowej (za baterię Bidetta firmy Oras trzeba zapłacić od 380 zł).

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?
Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy tylko z bliska. Dlatego większą uwagę powinniśmy zwrócić na detale. Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe pomieszczenie. W małych łazienkach lepiej nie stosować dużych kafli, układać dużych wzorów ani używać materiałów o wyraźnych fakturach. Kolory powinny być jasne.
Na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę z lustrem. Wchodząc wprost na kabinę prysznicową, odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne.

Uwaga! Do podanych cen należy doliczyć 7% VAT.

Kształt małej łazienki a usytuowanie urządzeń sanitarnych

Aby w łazience zmieściły się umywalka, sedes i natrysk, pomieszczenie powinno mieć minimum 2,4 m2, a jego kształt powinien umożliwić funkcjonalne usytuowanie urządzeń sanitarnych.
Uwaga! Wymiary należy liczyć w świetle ścian już po uwzględnieniu wykończenia: grubości tynków i glazury (około 5 cm).Łazienka szeroka i płytka, w której każde z urządzeń usytuowane jest na innej ścianie. Umywalka znajduje się na wprost wejścia. Prysznic mieści się między dwiema ścianami: wystarczy tam zamontować drzwi prysznicowe albo zasłonkę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Łazienka kwadratowa z prysznicem i sedesem na wprost wejścia. Aby prysznic i sedes mogły się znaleźć na jednej ścianie, nie powinna ona mieć mniej niż 170 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Łazienka kwadratowa z sedesem i umywalką na przeciwległych ścianach. Wolne miejsce obok prysznica zapewnia swobodny dostęp do okna: łatwo je otworzyć i umyć.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiŁazienka szeroka i płytka z urządzeniami usytuowanymi na jednej ścianie. Pomieszczenie nie powinno być krótsze niż 120 cm: przed sedesem należy pozostawić wolną przestrzeń (minimum 60 cm). Między brodzikiem a ścianą pozostanie miejsce na półkę i wieszak.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Łazienka prostokątna z umywalką i prysznicem na wprost wejścia. Ściana, na której są usytuowane, nie powinna być krótsza niż 160 cm, musi być jednak bez okna. Wygodny dostęp do umywalki zapewni kabina prysznicowa półokrągła.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Łazienka prostokątna z sedesem ustawionym skośnie. Takie ustawienie pozwoli na wygodne korzystane zarówno z brodzika, jak i sedesu. Pomieszczenie nie może być krótsze niż 190 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiŁazienka wąska i długa. Wszystkie urządzenia sanitarne usytuowane wzdłuż jednej ściany. Swobodne przejście do okna zapewnia szerokość pomieszczenia od 150 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Łazienka z wnęką. Dobre rozwiązanie, jeśli wielkość wnęki umożliwia umieszczenie tam prysznica albo miski ustępowej. Wnęka nie powinna być jednak węższa niż 90 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Mała łazienka dla osób niepełnosprawnych. Na obrót wózkiem inwalidzkim potrzeba wolnego miejsca w kształcie koła o średnicy 160 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jak instalacje wpływają na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych?
Instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli budujesz nowy dom, powinieneś wybrać rodzaj urządzeń sanitarnych i zaplanować, jak mają być rozmieszczone w łazience, jeszcze zanim zostaną wykonane instalacje. Jeśli instalacje już istnieją, nie powinny mimo to decydować o sposobie rozmieszczenia urządzeń, ale:
- podejście do miski ustępowej nie może być oddalone od pionu więcej niż 1 m i jeśli to możliwe, powinno być osobne,
- urządzenia sanitarne, zwłaszcza brodzik, nie powinny być zbyt oddalone od pionu, po to aby poziomych przewodów kanalizacyjnych (które muszą być ułożone ze spadkiem 2%) nie trzeba było prowadzić w stropie.

Wentylacja. Łazienki muszą mieć dobrą wentylację, zależnie od kubatury:
- jeśli jest mniejsza niż 6,5 m3 – mechaniczną,
- jeśli większa – wystarczy wentylacja grawitacyjna.
Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc, instalując mały wentylator łazienkowy.

Warto wiedzieć, że:
- Urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości:
umywalka – 85 cm, bateria umywalkowa naścienna – 25-35 cm nad umywalką, rączka prysznicowa – 180 cm nad podłogą

- Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi:
według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy.
Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa.
Na ścianie nad umywalką powinno być tyle wolnego miejsca, aby można było na niej zawiesić lustro.


Między urządzeniami sanitarnymi należy zachować minimalne odległości (w cm).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Przed urządzeniami sanitarnymi należy zostawić wolne miejsce o minimalnych wymiarach (w cm).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi