Maszyny do zszycia

Zszywacze budowlane zwane tackerami służą do przybijania folii, papy i innych materiałów do drewna. Przydatne są podczas budowy, remontu i domowych napraw. Poczciwy zszywacz biurowy nie dorasta im do pięt.

Zszywacz jest niezastąpionym urządzeniem do prac dekarskich. Za jego pomocą świetnie przytwierdza się folię dachową, paroizolację, papę lub dachówkę bitumiczną. Można go użyć także do przybicia oblicówki drewnianej lub plastikowej albo paneli drewnianych. W gotowym domu zszywacze posłużą między innymi do naprawy tapicerki. Niektóre zszywacze zarówno ręczne, jak i pneumatyczne mogą oprócz zszywek wbijać także sztyfty.
Ponieważ mają one niewielkie łebki lub nie mają ich w ogóle, po wbiciu nie szpecą drewna. Dobrze więc jest użyć ich do mocowania boazerii, desek podłogowych, listew przyściennych.

Zszywacze ręczne

Są najpopularniejsze i najtańsze. Przykłada się je do mocowanego materiału i naciska rękojeść. Działa ona jak spust w pistolecie. Uruchamia mechanizm, który z wielką siłą wbija zszywkę. Zszywki umieszczone są w magazynku, podobnym do tego, w jaki wyposażone są zszywacze biurowe. Na nieco innej zasadzie działają ręczne zszywacze młotkowe. Używa się ich jak zwyczajnego młotka: zszycie następuje po silnym uderzeniu. Zszywacze tego typu są stosunkowo mało precyzyjne. Trudno bowiem wykonując zamach, wcelować dokładnie w ustalony punkt. Za ich pomocą pracuje się jednak szybciej niż z innego rodzaju zszywaczami ręcznymi.

Zszywacz budowlany. Można nim wbijać zszywki i sztyfty. Ma suwakowy regulator siły wbicia. Sprzedawany jest w komplecie ze skórzaną kaburą oraz opakowaniem zszywek i sztyftów. Cena: 186 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Zszywacz budowlany. Można nim wbijać zszywki i sztyfty. Cena: 139 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Zszywacz młotkowy. Lekki przyrząd, którym można wbijać zszywki w miękkie i średniomiękkie materiały. Cena: 55,50 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Zszywacz tapicerski. Z powodzeniem można stosować go także do niektórych prac budowlanych, remontowych i do domowych napraw. Ma pokrętło regulujące siłę wbicia. W zestawie znajduje się jeden komplet zszywek. Cena: 35 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Zszywacze pneumatyczne

Są znacznie droższe i przeznaczone raczej dla profesjonalistów. Działają po podłączeniu do sprężarki. Wbijają zszywki z siłą od 4 do 9 atmosfer. Dzięki temu można nimi mocować twarde materiały (na przykład płyty wiórowe) do twardego podłoża. Wbijają około 1600 zszywek na minutę. Pracuje się nimi szybciej i wygodniej niż zszywaczami ręcznymi.
Zszywacz pneumatyczny. Wyposażony jest w magazynek na 100 dużych zszywek. Wbija je z maksymalną siłą 8,3 atmosfer. Sprzedawany w kuferku z dwoma kluczami ampulowymi i butelką oliwy. Cena: 571 zł
Autor: Krzysztof Zasuwik

Zszywki zszywkom nierówne
Zszywki różnią się między sobą długością, szerokością grzbietu, grubością i szerokością drutu, a także rodzajem metalu, z jakiego są zrobione. W zależności od wymiarów mogą być stosowane do różnych materiałów. Zszywki o szerokim grzbiecie używane są do mocowania materiałów delikatnych (papy, folii). Zszywki z grubszego drutu, długie, o wąskim grzbiecie, najlepsze są do przytwierdzania materiałów twardych (dachówek bitumicznych, płyt gipsowo-włóknowych, drewna).
Na opakowaniach ze zszywkami widnieje zawsze oznaczenie ich typu (na przykład typ A, typ 8). Producenci oznaczają w ten sposób szerokość i właściwości zszywek. Niestety typy nie są zunifikowane i każda firma określa je na swój sposób. Najbezpieczniej więc dobierać zszywki tej samej firmy co zszywacz. Jeśli jest to niemożliwe należy szukać innych zszywek, które miałyby
rozmiar idealnie pasujący do magazynka.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi