Miejsce pracy: własny dom

Jaki powinien być projekt domu z gabinetem, pracownią lub biurem?

Coraz więcej osób prowadzi przy domu prywatną praktykę medyczną, prawniczą, gabinet kosmetyczny czy firmę rachunkową. W pewnym sensie jest to powrót do znanej z historii funkcji domu, który przez wieki był nie tylko mieszkaniem, ale i warsztatem. Jednak w przyszłości nie będzie to tradycyjna praca oparta na rękodziele. Internet pozwala pracować w domu ludziom najróżniejszych zawodów. We własnym domu będzie można zajmować się działalnością reklamową, giełdą, marketingiem, a nawet zarządzać firmą.
Nawet jeśli w chwili decyzji o budowie domu rodzina nie potrzebuje wydzielonej pracowni, warto wybrać taki projekt, który umożliwi urządzenie jej w przyszłości – dla siebie, a może dla syna? Możliwość wydzielenia niezależnego pomieszczenia w domu zawsze jest zaletą, stwarza właścicielom większą swobodę działania. Mogą urządzić tam nie tylko gabinet czy warsztat, ale także niekrępujący pokój dla dorosłego dziecka, gościa czy gosposi. 

Dom z gabinetem

Gabinet powinien być umieszczony przy wejściu albo mieć wejście niezależne. To umożliwi wygodne przyjmowanie interesantów, współpracowników lub dostawców, czyli niezbędne przy większości rodzajów pracy zawodowej kontakty ze światem zewnętrznym. W domu, który ma być także miejscem pracy, jest bardzo ważne, aby te kontakty nie zakłócały prywatnego życia rodziny. Nie spełnia tych warunków nazywane czasem gabinetem pomieszczenie, umieszczone w głębi domu i przeznaczone jedynie do kameralnej pracy jednego z domowników.
Usytuowany przy wejściu gabinet powinien być z drugiej strony połączony z częścią mieszkalną domu. W ten sposób oddziela się ruch osób przychodzących z zewnątrz od strefy prywatnej, z której właściciel chce korzystać. Po to przecież buduje się dom z gabinetem, żeby udając się do pracy, nie wychodzić z domu.

Jak znaleźć odpowiedni projekt?

W katalogach można czasem znaleźć projekty domów „z usługą”, ale jest ich niewiele i mogą nie spełniać innych warunków – na przykład często są zbyt duże, wymagają dużego terenu albo szczególnego usytuowania na działce. Są także projekty, które bez większego trudu można przystosować do funkcji domu z gabinetem. Jak je rozpoznać? Oglądając rzut parteru, sprawdź:
- czy w pobliżu wejścia znajduje się odpowiednio duże pomieszczenie? Żeby mogło pełnić funkcję gabinetu czy pracowni, powinno mieć nie mniej niż 10 m2;
- czy możliwe jest zapewnienie mu niezależnego wejścia wprost z przedsionka? Tylko wtedy będzie można oddzielić czynności związane z pracą od życia domu;
- czy z pomieszczeniem tym sąsiaduje WC lub mała łazienka? Klient, współpracownik czy pacjent powinien mieć niekrępujący dostęp do toalety.
Niewiele jest projektów, które spełniają takie warunki. Jeśli układ funkcjonalny – tak jak na naszych przykładach – jest podatny na zmiany, stosunkowo niewielkie korekty planu pozwolą na wydzielenie jednego pomieszczenia na parterze. Dzięki temu będzie można mieć w domu gabinet przystosowany do przyjmowania interesantów albo niezależny pokój dla bardziej samodzielnego członka rodziny.


Projekt gotowy - plan; autor: architekt Paweł Wład Kowalski.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Tu zostały wprowadzone zmiany.


Propozycja adaptacji - fragment planu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiProjekt gotowy - plan parteru; autor: architekt Barbara Kirejewska-Zielińska.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Propozycja adaptacji - fragment planu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Projekt gotowy - plan parteru; autorzy: Mirosław Jednacz, Marek Malanowski.


Propozycja adaptacji - fragment planu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi