Montaż okien.Ostatnio najczęściej pytali nas Państwo, na co zwrócić uwagę przy montażu okien. Czy tak samo montuje się okna drewniane i z PCW? Czym je mocować: czy pianka nie wystarczy i trzeba dawać kotwy? Jak ustawić okno w ścianie, by ta nie przemarzała? Jak wykończyć szczelinę pomiędzy oknem a ścianą z węgarkiem?

Podstawa to solidne mocowanie

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Czym mocować
Wbrew przekonaniu niektórych "fachowców" samą pianką poliuretanową nie można zamocować okna w murze. Jest to materiał uszczelniający, który jedynie wspomaga mocowanie kotwami, kołkami lub wkrętami.
Kołki stalowe i wkręty ramowe - nie powodują odkształceń ościeża w trakcie montażu i umożliwiają regulowanie położenia okna.
 
Kołki stalowe.
Wkręt ramowy.
             
Kotwy - zamocowane nimi okno nie jest tak sztywno przytwierdzone do ściany jak wtedy, gdy używa się kołków lub wkrętów ramowych. Może zatem swobodnie pracować, co zmniejsza ryzyko zdeformowania ościeżnicy. Kotwę trzeba przytwierdzić kołkiem dopasowanym do materiału, z którego wykonana jest ściana.
Kotwa.

Kołki ściągające i zapętlające - są uniwersalne, można nimi mocować kotwy zarówno do cegły dziurawki, pustaków szczelinowych, jak i cegły pełnej czy betonu komórkowego.
 
Kołki.
        
Fatalne skutki błędów 

Zniekształcone okno nie będzie się swobodnie otwierać ani zamykać, a jego producent na pewno nie uwzględni nam reklamacji, bo przecież błędy montażowe nie są jego winą. Złe ułożenie klinów czy niewłaściwe zamocowanie okna może spowodować zniekształcenie ościeżnicy.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Żeby nie przemarzało

Zimą, gdy różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu jest znaczna, zróżnicowana jest też temperatura w ścianie. Są takie miejsca, w których rozkład jest niekorzystny i mróz sięga głębiej. Tak jest właśnie wokół otworów okiennych. Dlatego trzeba pamietać o odpowiednim umieszczeniu okna na grubości ściany, by w ten sposób zmniejszyć straty ciepła, a konkretniej: by nie dopuścić do kondensacji pary wodnej w ścianie lub na jej powierzchni. Temperatura wewnętrznej strony ściany i krawędzi ościeża nie może spaść poniżej +10°C.

W ścianie jednowarstwowej - najlepiej jest umieścić okno dokładnie w połowie jej grubości. Warto też zrobić węgarek, gdyż wpływa on bardzo korzystnie na rozwój temperatury w ścianie.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W ścianie dwuwarstwowej - okno warto umieścić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej ściany, a ocieplenie ułożyć tak, by nachodziło około 3 cm na ramę okna. Najkorzystniej ze względu na rozkład temperatury byłoby poszerzyć ramę okna w taki sposób, by ocieplenie mogło nachodzić na ramę 5-6 cm.
W ścianie trójwarstwowej - najkorzystniej jest ustawić okno dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia.

Montaż w ścianie dwuwarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okno w ścianie trójwarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Szczelina ciepła i sucha na dwa sposoby

Okno bez węgarka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okno z węgarkiem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi