Napędy do bram wjazdowych. Jakie najlepsze?

Jeśli podczas zakupu bramy wjazdowej nie zdecydowaliśmy się na wyposażenie jej w napęd - nic straconego. Gdy stwierdzimy, że ułatwi to nam życie i będziemy dysponować gotówką, w każdej chwili można go domontować.

Zalety napędu do bramy wjazdowej najłatwiej docenić zimą. Gdy na zewnątrz jest chłodno i pada śnieg lub deszcz, nie trzeba wysiadać z samochodu, by wjechać na posesję. Jest to też ważne ze względów bezpieczeństwa: przecież w czasie, gdy otwieramy bramę, ktoś może wsiąść do naszego samochodu i odjechać. A tak – wystarczy nacisnąć guzik pilota.
Na rynku jest wiele firm produkujących napędy. Można je też zamówić tam, gdzie kupowaliśmy bramę. Ceny będą zazwyczaj takie same jak u producenta. Pracownicy takiej firmy pomogą dobrać rodzaj napędu do wielkości i ciężaru skrzydeł, a także zajmą się montażem.

Uwaga! Napędów nie stosuje się do bram zrobionych z samego drewna. Mają one bowiem zbyt słabą konstrukcję, aby utrzymać ciężki mechanizm otwierający.

Siłowniki, motoreduktory, programatory

Napędy do otwierania bram składają się z dwóch elementów: z urządzenia poruszającego skrzydłem i automatu sterującego. Skrzydła są wprawiane w ruch przez siłowniki lub motoreduktor, a ich pracą kieruje programator. Programatory mogą być różne: jedne będą otwierać tylko bramę wjazdową, inne zarówno wjazdową, jak i garażową, a jeszcze inne dodatkowo włączą lampy oświetlające wjazd na posesję. Odbiera on sygnały wysyłane z pilota albo włącznika i przetwarza je na elektroniczny rozkaz otwarcia bądź zamknięcia bramy.

Jeśli brama rozwieralna jest wykonana z cienkich prętów, to ramiona siłowników mogą być widoczne od strony ulicy.
Autor: FADINI
Urządzenia sterujące siłownikami można schować za murowanym słupkiem ogrodzenia.
Autor: FADINI


Do takiej bramy rozwieralnej można zastosować napęd montowany w nawierzchni.
Autor: FADINI
Ramiona siłowników nie będą wtedy szpecić jej wyglądu.
Autor: FADINI


Elementy napędu bramy przesuwnej mogą być zupełnie niewidoczne od strony ulicy.
Autor: BRAM GAR - BFT
Motoreduktor standardowo mocuje się w pobliżu słupka bramy, ale można go też przenieść w mniej widoczne miejsce, na przykład do garażu.
Autor: BRAM GAR - BFT

Napędy do bram rozwieralnych. Skrzydłami bram poruszają podłużne siłowniki hydrauliczne lub elektromechaniczne. Jedną część siłownika mocuje się do bocznego słupka, a drugą – do skrzydła bramy. Programator jest zaś umieszczony w oddzielnej obudowie i standardowo mocowany do jednego ze słupków. Jednak aby nie kusić złodzieja, programator można przenieść w niewidoczne z ulicy miejsce, na przykład do garażu.
Bramy rozwieralne mogą być też otwierane za pomocą napędów montowanych w nawierzchni. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy brama jest wykonana z cienkich, ozdobnych elementów i nie chcemy zakłócać ich estetyki dodatkowymi elementami.
Automat do bramy rozwieralnej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Napędy do bram przesuwnych. Skrzydła tych bram napędza motoreduktor, czyli niewielkie urządzenie przypominające silnik elektryczny. Porusza ono zębatkę umieszczoną wzdłuż skrzydła i w ten sposób otwiera lub zamyka bramę. Motoreduktor jest najczęściej połączony z programatorem – funkcjonują jako jedno urządzenie.
Automat do bramy przesuwnej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zdalne sterowanie i ręczne otwieranie

Automat uruchamiany jest najczęściej pilotem. Od sposobu ustawienia programatora zależy, co będzie można nim zrobić. Na przykład brama będzie otwierana pilotem, ale już zamykać będzie się sama, można też tak ustawić programator, że do jej zamknięcia trzeba ponownie użyć
pilota.
Istnieje też możliwość zamontowania guzika otwierającego bramę przy domofonie w domu. Również przy słupku bramy może znajdować się włącznik. Pozwoli on otworzyć bramę na przykład wtedy, gdy zgubimy pilota. Aby jednak skorzystać z tego sposobu, trzeba mieć odpowiedni klucz lub na specjalnym panelu wystukać kod użytkownika. W razie awarii lub przerwy w dopływie prądu bramę zawsze można otworzyć ręcznie po wcześniejszym odblokowaniu napędu.

Grunt to bezpieczeństwo

Do programatorów podłącza się urządzenia czuwające nad tym, by skrzydła bramy nie przycięły nikogo znajdującego się akurat w polu ich otwierania. Wyposażenie to może być sprzedawane w komplecie razem z napędem lub trzeba kupić je oddzielnie. Do programatorów można podłączyć:
- fotokomórki – od jednego do drugiego słupka bramy wysyłają wiązkę promieniowania świetlnego. Jeśli ktoś ją przerwie, przechodząc lub przejeżdżając przez bramę podczas jej zamykania, wysyłają sygnał do programatora i skrzydła zostają unieruchomione. Podwójny zestaw fotokomórek kosztuje około 1135 zł;
- lampy ostrzegawcze – zapalają się w momencie ruchu skrzydeł bramy. Ostrzegają w ten sposób, by nie zbliżać się do strefy ich otwierania. Jeśli nie ma ich w zestawie, trzeba dopłacić około 350 zł.
Siłowniki i motoreduktory mają też sprzęgła bezpieczeństwa. Gdy podczas zamykania skrzydła natrafią na jakiś opór, zatrzymują się. W razie usterki systemu sterowania ruch skrzydeł można przerwać ręcznie, korzystając z wyłącznika awaryjnego.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi