Narzędzia do glazury i terakoty

Płytki ceramiczne to najpopularniejsze wykończenie stosowane w kuchniach i łazienkach. Jeśli lubisz majsterkować, możesz układać je samodzielnie. Potrzebne będą do tego odpowiednie narzędzia.

Trasownik do płytek. Zakończony jest ostrzem diamentowym, którym zarysowuje się szkliwo wzdłuż przykładnicy. Trasownik kładzie się pod płytką w miejscu zarysowania i energicznym ruchem naciska się płytkę, aby ją przełamać. Gumowy korek zabezpiecza ostrze, gdy trasownik nie jest używany. Cena: 36 zł.
Autor: Robert Szarapka
Gilotyny do cięcia płytek. Warto je stosować, jeśli będziemy układać dużo płytek lub gdy do przycinania mamy grubsze płytki posadzkowe. Gilotyny mają różną wielkość, można je dobierać do długości ciętych płytek. Często są wyposażone w kątowniki ułatwiające cięcie pod różnym kątem. Cena: 59-303 zł. Są też gilotyny z łożyskiem. Stosując je, nie trzeba używać dużej siły do przecięcia płytek. Cena: 308-1445 zł.
Autor: Robert Szarapka
Młotek metalowy. Ma trzonek zakończony rysikiem, którym zarysowuje się płytkę. Następnie uderza się lekko młotkiem w spodnią stronę płytki i wtedy można już łatwo ją przełamać na krawędzi stołu czy deski.Cena: 39 zł.
Autor: Robert Szarapka
Łamacze. Służą do łamania płytek po linii prostej lub po łuku. Mają wolframowe kółeczko, którym zarysowuje się szkliwo wzdłuż wyznaczonej linii...
Autor: Robert Szarapka
...a następnie przełamuje płytkę częścią łamiącą. Cena: 17-63 zł.
Autor: Robert Szarapka
Szczypce. Przeznaczone są do odłamywania małych fragmentów płytek wzdłuż linii zarysowanej na szkliwie: proste - cena 16,80 zł, zakrzywione typu papuga - cena 33,20 zł.
Autor: Robert Szarapka
Szpachle i pace zębate. Służą do rozprowadzania zaprawy klejącej. Do układania glazury i terakoty stosuje się pace z zębami kwadratowymi różnej wielkości. Pace zębate - cena 33-48 zł.
Autor: Robert Szarapka
Aby warstwa kleju miała odpowiednią grubość, zęby powinny być dwa razy większe od przewidywanej grubości warstwy klejącej. Na przykład szpachla lub paca o zębach wysokości 8 mm pozwoli na uzyskanie warstwy klejącej grubości 4 mm.
Autor: Robert Szarapka
Można kupić takie pace, które mają jedną stronę płaską - nakłada się nią klej na podłoże, a następnie równomiernie rozprowadza stroną z zębami. Szpachle zębate wachlarzowe - cena: 4-32 zł.
Autor: Robert Szarapka
Piła z brzeszczotem wolframowym. Służy do wycinania w płytkach otworów o różnym kształcie. Końcem ramki wywierca się otwór w płytce, przekłada przez niego brzeszczot i mocuje w pile. Wtedy można już łatwo robić wycięcia. Cena: 49,50 zł.
Autor: Robert Szarapka
Wiertła do glazury. Zakłada się je do wiertarki. Mają regulowane ramię z ostrzem tnącym. Dzięki temu w płytkach można wycinać otwory o różnych średnicach: od 20 do 100 mm. Cena: 37-68 zł.
Autor: Robert Szarapka
Poziomice. Służą do sprawdzania, czy płytki są ułożone w jednej płaszczyźnie. Dostępne są poziomnice długości od 40 cm do 2 m. Do większych płaszczyzn potrzebne są dłuższe poziomnice, a krótsze - do pomiarów w miejscach trudno dostępnych. Cena: 4-87 zł.
Autor: Robert Szarapka
Pilniki i tarniki. Z obsypką wolframową lub krzemową. Służą do szlifowania krawędzi przycinanych płytek: pilnik półokrągły - dzięki temu, że jedną stronę ma płaską, a drugą okrągłą, można nim łatwo szlifować powierzchnie o różnym kształcie - cena: 43,70 zł...
Autor: Robert Szarapka
...tarnik - cena: 39 zł...
Autor: Robert Szarapka
...pilnik płaski - cena: 19 zł.
Autor: Robert Szarapka
Pace do spoinowania. Nazywane są fugownicami. Różnią się wielkością i twardością gumy. Mniej wprawnym łatwiej będzie pracować pacą z miękką gumą. Cena: 3-7 zł.
Autor: Robert Szarapka
Fugownica z rączką. Warto ją wybrać, gdy trzeba spoinować dużą powierzchnię. Ręka mniej się będzie męczyć. Cena: 58 zł.
Autor: Robert Szarapka
Gąbka do czyszczenia powierzchni płytek po spoinowaniu. Cena: 2,50 zł.
Autor: Robert Szarapka


Młotek gumowy. Służy do dobijania płytek. Cena: 5-13 zł.
Autor: Robert SzarapkaZestaw glazurniczy. Wiadro z kratką i rolkami ułatwiającymi odsączanie gąbki...
Autor: Robert Szarapka
...paca zębata do rozprowadzania zaprawy klejącej, paca do spoinowania i paca z gąbką do czyszczenia powierzchni po spoinowaniu. Cena: 64 zł.
Autor: Robert Szarapka

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi