Narzędzia do płyt gipsowo-kartonowych

Wnętrza domów coraz częściej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Na ścianach i sufitach zastępują tradycyjne tynki, wykonuje się z nich także lekkie ściany działowe. Do montażu płyt potrzebne są odpowiednie narzędzia.
Pion. Przydatny podczas stawiania konstrukcji ścian działowych. Przy jego użyciu wyznacza się punkty na podłodze i suficie,...
Autor: Robert Szarapka
...dzięki którym będzie można prosto zamocować profile potrzebne do ułożenia płyt gipsowo-kartonowych.
Autor: Robert Szarapka
Można kupić sam pion lub ze sznurkiem. Cena: 6,9 zł, ze sznurkiem – 8,2 zł.
Autor: Robert Szarapka
Młotek monterski. Niezbędny do wbijania kołków rozporowych mocujących ruszt do podłoża. Jego zakrzywiona część może służyć do demontażu płyt. Cena: 9,6 zł.
Autor: Robert Szarapka
Młotek gumowy. Do licowania płyt przyklejanych do ściany na zaprawę – w tym celu opukuje się je takim właśnie młotkiem przez łatę metalową lub drewnianą. Cena: 4-5 zł.
Autor: Robert Szarapka
Poziomnica. Ma zwykle jedną libellę, czyli szklaną rurkę z płynem i pęcherzykiem powietrza, dzięki której można skorygować ustawienie w pionie elementów ściany działowej. Są też poziomnice z większą liczbą libelli, wtedy oprócz pionu można sprawdzić, czy elementy są ustawione idealnie w poziomie lub pod kątem 45°. Do wyboru są poziomnice długości od 40 cm do 2 m. Cena: 5-69 zł.
Autor: Robert SzarapkaNóż z wymiennymi ostrzami. Do nacinania kartonu w miejscu planowanego przełamania płyty. Nacięcie najpierw wykonuje się od strony licowej (jest zwykle wykończona kartonem lepszego gatunku i ma fazowane krawędzie), a po złamaniu płyty – od spodu. Obudowa noża może być plastikowa lub metalowa. Cena: 2-25 zł.
Autor: Robert Szarapka
Nożyce. do blachy Mogą być prawe, lewe lub proste. Używa się ich do cięcia lub nacinania stalowych profili oraz narożników metalowych. Cena: 9-50 zł.
Autor: Robert Szarapka
Zaciskarka do łączenia elementów stalowych. Potrzebna do montażu rusztu ściany działowej. Cena: 156 zł.
Autor: Robert Szarapka


Piła płatnica. Potrzebna wówczas, gdy płyty nie można przełamać, na przykład gdy...
Autor: Robert Szarapka
...linia cięcia nie przebiega przez całą długość lub szerokość płyty. Cena: 11-26 zł.
Autor: Robert Szarapka
Piła otwornica. Przydatna do wycinania w płycie otworów o różnym kształcie, na przykład do przeprowadzenia instalacji. Cena: 13-19 zł.
Autor: Robert Szarapka
Tarnik. Służy do wygładzania krawędzi przycinanych płyt. Tarniki mogą być różnej wielkości i mieć wymienne ostrza. Cena: 12-29 zł.
Autor: Robert Szarapka
Wycinarka do otworów. Zakłada się ją na wiertarkę, służy do wycinania otworów na przykład na puszki elektryczne. Cena: około 5 zł.
Autor: Robert SzarapkaWiertarka. Niezbędna do wiercenia otworów na kołki oraz do innych prac - można na nią nakładać różne nasadki. Cena: 198-249 zł.
Autor: Robert Szarapka
Szpachelka do krawędzi. Przyda się do wykańczania styku płyt z sufitem czy podłogą. Cena: 20,9 zł.
Autor: Robert Szarapka
Paca do papieru ściernego. Zakłada się na nią papier ścierny i po wyschnięciu masy szpachlowej szlifuje ewentualne nierówności. Cena: 10,5 zł.
Autor: Robert Szarapka

 


Płaskie szpachelki. Po ułożeniu płyt trzeba wykończyć ich połączenia. Do rozprowadzenia masy szpachlowej...
Autor: Robert Szarapka
...służą właśnie szpachelki płaskie. Cena: 1,9-4,4 zł, komplet szpachelek plastikowych: 3,6 zł.
Autor: Robert Szarapka
  


Uchwyty do papieru ściernego. Można je stosować zamiast pacy.
Autor: Robert Szarapka
Wymiana papieru jest szybka i niekłopotliwa. Cena: 5-7 zł.
Autor: Robert Szarapka

Przy wykańczaniu domu płytami gipsowo-kartonowymi przyda się także drabina, nie można zapomnieć o ołówku i sznurku przydatnym do wytyczania przebiegu ściany. Jeśli płyty będziemy układać na suficie lub skosach poddasza, warto jeszcze zaopatrzyć się w podpory teleskopowe, które będą podtrzymywać płyty podczas ich montażu.
Po ułożeniu płyty gipsowo-kartonowe maluje się, dlatego trzeba także mieć narzędzia do malowania.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi