Niebezpieczny wieniec

Wieniec powinien równomiernie rozkładać obciążenia przekazywane ze stropu na ściany. W przeciwnym razie w bardziej obciążonych miejscach ściany mogą pękać. Tak mogło się stać w domku z za niskim stropem.

Jak zrobiono
W tym domu również wieńce stropów nie zostały wykonane prawidłowo . Popełniono dwa błędy:
- wieńce nie zostały ocieplone, osłonięto je jedynie płytkami z betonu komórkowego grubości 10 cm. Dlatego mają współczynnik przenikania ciepła U = 1,07 W/(m2.K) i na pewno są mostkami termicznymi;
- wieniec ma wysokość taką jak strop i prefabrykowane belki stropowe zostały oparte bezpośrednio na bloczkach z betonu komórkowego. Może to doprowadzić do pękania ścian pod belkami na skutek przekazywania przez nie dużych obciążeń na podłoże o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości, jakim jest beton komórkowy.


Po podniesieniu stropu błąd wykonawców widać jak na dłoni: belki stropowe były oparte bezpośrednio na ścianie z betonu komórkowego.
Autor: Wiesław Rudolf


Tak zrobiono wieniec...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jak powinno być

Prawidłowo wykonany wieniec ścian jednowarstwowych powinien mieć współczynnik przenikania ciepła U jak najbardziej zbliżony do wartości obliczonej dla pełnej ściany. Aby to uzyskać, wieniec należy ocieplić od strony zewnętrznej co najmniej 10-centymetrową warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Dla tak ocieplonego wieńca wartość współczynnika przenikania ciepła U będzie wynosić 0,30-0,33 W/(m2.K).
Ścianę będzie łatwiej tynkować, gdy jej powierzchnia będzie jednolita. Dlatego wieniec można jeszcze wykończyć cienką, 5-centymetrową płytką z betonu komórkowego.
Wieniec powinien być opuszczony względem stropu co najmniej o 4 cm. Wtedy belki stropowe nie będą się opierać bezpośrednio na ścianach, tylko za pośrednictwem warstwy betonu.  Dzięki betonowi i umieszczonemu w nim zbrojeniu wieńców obciążenia przekazywane przez belki będą rozkładane na znacznie większą powierzchnię ściany i o wiele bardziej równomiernie. Jest to szczególnie ważne dla murów wykonanych z betonów komórkowych „lekkich” (czyli o małej gęstości) oraz z nowoczesnej ciepłej ceramiki budowlanej, która jest mniej wytrzymała od tradycyjnej ceramiki.

...a tak powinno się go zrobić.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi