Nietypowe płyty do nietypowych miejscPłyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe znajdują coraz to nowe zastosowania. Producenci wciąż je udoskonalają. Oprócz ścian można też nimi wykańczać podłogi i tworzyć zaokrąglone powierzchnie.

Płyty specjalne ułatwiają wykańczanie pomieszczeń. Ich montaż jest dosyć prosty i szybki. Przeznaczone są więc dla osób ceniących wygodę, precyzję i dla tych, którym zależy na czasie. Kosztują jednak dużo więcej niż płyty standardowe.

Płyty na podłogę

Aby mieć w domu równą i wytrzymałą podłogę, niekoniecznie trzeba robić podkład z zaprawy. Mokrych, pracochłonnych i trudnych prac można uniknąć, stosując jastrychowe płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe. Są one wystarczająco twarde, by nie zniszczyły się w trakcie codziennego użytkowania.
Montuje się je szybko i łatwo. Uzyskana podłoga jest równa jak blat stołu i gotowa do położenia wykładziny lub posadzki drewnianej, drewnopodobnej bądź ceramicznej. Niektórzy producenci zadbali też o to, by płyty jastrychowe chroniły dodatkowo przed hałasem i ocieplały. Stworzyli więc połączenia płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych z warstwą wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub płyty pilśniowej. Płytami jastrychowymi można pokrywać nowe podłogi lub stosować je do odnawiania starych lub zniszczonych. W tym drugim przypadku niezbędne jest zniwelowanie nierówności istniejącego podłoża posypką wyrównującą.

Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe można układać bezpośrednio na starych posadzkach, pod warunkiem że są idealnie równe.
Autor: KNAUF
Płyty jastrychowe mogą się składać z kilku warstw i być zespolone z materiałem termoizolacyjnym.
Autor: FELS WERKE

Płyty, które można giąć
Łuki i półokrągłe powierzchnie ścian niełatwo jest właściwie wykonać. Pomocne są w tym gipsowo-kartonowe płyty do gięcia na sucho o grubości 5-6 mm. Używając ich, można uzyskać łuki o promieniu wewnętrznym równym minimum 60 cm lub zewnętrznym dochodzącym do 110 cm. Podobny efekt można osiągnąć, nacinając w zwykłej płycie pionowe lub poziome równoległe szczeliny i wyginając ją. Po zamocowaniu takiej płyty szczeliny trzeba zaszpachlować. Zgiąć płyty można również na mokro. Nacinanie, zwilżanie, gięcie i szpachlowanie to jednak zajęcia wymagające wyjątkowej precyzji i doświadczenia.
Płyty do gięcia mocuje się do metalowego stelaża, którego profile są ponacinane, i formuje się je w łuk o odpowiednim promieniu.

Płytami do gięcia na sucho można wykańczać pomieszczenia w bardzo oryginalny sposób.
Autor: LAFARGE NIDA GIPS
Płyty do gięcia mocuje się wkrętami do specjalnego stalowego rusztu.
Autor: LAFARGE NIDA GIPS

Płyty ozdobne

Oprócz typowo użytkowej, płyty gipsowo-kartonowe mogą też spełniać funkcję dekoracyjną. W ofercie wielu producentów można znaleźć panele ścienne i sufitowe z wyprofilowanymi wzorami. Mają grubość około 19-22 mm. Niekiedy zawierają włókno szklane. Są one znacznie droższe od płyt tradycyjnych.
Płyty dekoracyjne nadają pomieszczeniom nietypowy charakter.
Autor: LAFARGE NIDA GIPSPopularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi