Niezwykłe akcesoria do zwykłej wiertarki

Zwykłą wiertarką możemy jedynie wiercić otwory. Wystarczy jednak, że dokupimy do niej zestaw dodatkowych akcesoriów, a zamieni się w wielofunkcyjny "kombajn" pomocny w wielu pracach. Z łatwością będziemy wtedy mogli przykręcać i odkręcać śruby, szlifować, polerować, wycinać otwory, a nawet mieszać farby i kleje.

Wiertła. Często są sprzedawane w komplecie z wiertarką, ale nie zawsze. Najlepiej jeśli kupimy zestaw, w którym znajdą się wiertła o różnych średnicach i przeznaczeniu: do drewna, metalu i betonu. Różnią się one wytrzymałością i kształtem. W miarę potrzeb możemy nasz warsztat wzbogacić o wiertła specjalistyczne (do mosiądzu, ceramiki, szkła) i frezy do obróbki drewna.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Zestaw wierteł: do drewna - opakowanie brązowe, do metalu - opakowanie niebieskie, do betonu - opakowanie szare. Cena zestawu: 87,99 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wiertła do szkła i glazury - cena w zależności od średnicy: 8 mm - 14,49 zł, 10 mm - 29,49 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Końcówki wkręcające - zwane są także bitami. Służą do wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Nadają się tylko do wiertarek, które mają regulowane kierunek i prędkość obrotów. Mogą być mocowane bezpośrednio w uchwycie wiertarki lub poprzez dodatkowy uchwyt magnetyczny.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Zestaw końcówek wkręcających mocowanych w uchwycie magnetycznym, cena: 57,99 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Gumowa tarcza z rzepem. Można do niej łatwo przymocowywać krążki papieru ściernego i szlifować płaskie lub zakrzywione powierzchnie. W zależności od rodzaju użytego papieru nadaje się do wyrównywania powierzchni drewnianych i metalowych, ścierania starej farby, polerowania lub zmatowiania metalu, usuwania rdzy. Tarcza ma głowicę, która po poluzowaniu plastikowej nakrętki może nieco odchylać się od swej pionowej osi. Dzięki temu, podczas szlifowania pochyłej powierzchni, tarcza nie traci pełnej przyczepności. Tarcza z rzepem średnicy 12,5 cm i krążek papieru ściernego, cena: 100 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Klucze nasadowe. Dzięki nim można szybko i wygodnie odkręcić śruby i nakrętki o sześciokątnym łbie. Wygodne są zwłaszcza przy samodzielnym składaniu mebli. Klucze dostępne są w wielu rozmiarach. Klucze nasadowe średnicy 8, 13, 17 mm, cena w zależności od rozmiaru: 15,49-26,49 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Trzpienie szlifierskie. Zwykła tarcza szlifierska nie przyda się do szlifowania przedmiotów o skomplikowanych, nieregularnych kształtach. Do tego służą trzpienie szlifierskie, które dzięki swym niewielkim rozmiarom dotrą do wszelkich zagięć, załamań i otworów. Można nimi oczyścić z rdzy, farby bądź zabrudzeń grzejniki, ogrodzenia i inne metalowe elementy. Komplet pięciu trzpieni szlifierskich o różnych kształtach, cena: 24,99 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Końcówki ścierające, szlifujące i polerujące. Można je kupić oddzielnie lub w specjalnie dobranym zestawie. Majsterkowiczowi przydadzą się: papiery ścierne różnej grubości ziarna, przeznaczone do drewna lub metalu; ściernice szczotkowe lub listkowe do usuwania rdzy i farby; tarcza szlifierska do szlifowania metalu, drewna, ostrzenia noży i śrubokrętów; futerko polerskie do polerowania gładkich powierzchni. Futerko i papiery ścierne mogą być mocowane do gumowej tarczy na rzep lub przykręcane śrubą. Zestaw narzędzi szlifierskich i polerskich wraz z gumową tarczą, cena: 37,49 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Tarcza gumowa.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Tarcza szlifierska.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Ściernica szczotkowa.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Otwornice. Dzięki nim można wycinać w drewnie otwory o większej średnicy niż zwykłym wiertłem. Otwornice mocujemy w specjalnych rowkach w okrągłej, metalowej głowicy. Głowica metalowa i zestaw siedmiu otwornic o średnicy od 25 do 62 mm, cena: 39,99 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Mieszarka. Zamiast ręcznie mieszać farby lub kleje można to wykonać za pomocą wiertarki wyposażonej w końcówkę mieszającą. Trzeba jednak uważać, by nie mieszać nią substancji zbyt gęstych, gdyż grozi to przegrzaniem lub spaleniem silnika wiertarki. Mieszarka długości 35 cm z plastikowym zakończeniem, cena: 9,49 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wałek giętki. Najprościej można powiedzieć, że jest to elastyczny „przedłużacz” do wiertarki. Urządzenie to oddaje nieocenione usługi, gdy trzeba dostać się z końcówką roboczą w trudno dostępne miejsce. Jeden jego koniec służy do mocowania w uchwycie wiertarki (tam gdzie mocujemy wiertła), drugi zaś wyposażony jest w mały uchwyt samozaciskowy, w którym umieszczamy rozmaite końcówki. Może to być na przykład szczotka ścierna. Im dłuższy wałek, tym większa powinna być moc wiertarki, do której go podłączamy. Wałek giętki długości 1,3 m, cena: 175 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Do jakiej wiertarki?
(Włodzimierz Zieliński, specjalista z firmy TOPEX)

Do zwykłych wiertarek, wyposażonych w uchwyt samozaciskowy lub kluczykowy (trójszczękowy), pasują wszystkie narzędzia z częścią chwytową o przekroju okrągłym bądź sześciokątnym. Natomiast niektóre młotowiertarki i młoty udarowe przystosowane są do współpracy z innym standardem wierteł i narzędzi, zwanym SDS plus. Wiertła SDS plus mają nieco inny kształt i mogą mieć dużo większą średnicę niż wiertła tradycyjne. Nie mogą być stosowane do zwykłych wiertarek, gdyż mogą uszkodzić ich uchwyt. Dodatkowych akcesoriów do wiertarek należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, zawartymi w instrukcji lub na opakowaniu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi