Nowa podłoga bez zrywania starej. RemontZnudziła ci się stara drewniana podłoga. Chciałbyś ją zmienić, ale jak uniknąć kłopotów związanych z jej zrywaniem? Możesz to zrobić, stosując specjalny podkład renowacyjny, na którym ułożysz każdą posadzkę. Nawet wymagającą bardzo równego podłoża.


Prace przygotowawcze

Zanim rozpoczniemy prace, musimy wynieść meble...
Autor: Krzysztof Zasuwik
... i oderwać listwy wykończeniowe. Aby podkład renowacyjny dobrze trzymał się starej podłogi z desek, trzeba usunąć z nich starą farbę lub lakier.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Następnie, mniej więcej w metrowych odstępach, w drewnianą podłogę wkręcamy wkręty, tak by częściowo wystawały ponad powierzchnię podłogi. Będą wtedy pełniły funkcję reperów, wyznaczających grubość podkładu w danym miejscu.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Repery z wkrętów ułatwią wypoziomowanie podkładu, pod warunkiem że za pomocą długiej poziomicy ustawimy je dokładnie w tej samej płaszczyźnie.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Ręcznie czy mechanicznie
Na tym etapie musimy zdecydować się na sposób układania zaprawy – czy będziemy robić to ręcznie, czy mechanicznie – za pomocą pompy. W domu jednorodzinnym powierzchnie podłóg nie są duże, dlatego podkłady podłogowe zwykle układa się ręcznie, po kolei w każdym pomieszczeniu. Pompę warto zastosować wtedy, gdy chcemy ułożyć podkład od razu na znacznej powierzchni (około 200 m2) albo gdy zależy nam na czasie.

Przygotowanie podłoża


Przygotowywanie podłoża rozpoczynamy od ułożenia taśmy dylatacyjnej z pianki poliuretanowej. Będzie ona oddzielać podkład od ściany. Dzięki niej podkład będzie mógł pracować (czyli swobodnie się odkształcać) i nie będzie pękał.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Aby zaprawa nie dostawała się w szczeliny pomiędzy drewnianą podłogą a ścianą, uszczelniamy je taśmą samoprzylepną. Następnie dokładnie odkurzamy całą podłogę.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Przed ułożeniem podkładu podłogę musimy jeszcze zagruntować. Preparat gruntujący rozcieńczamy wodą w proporcjach podanych przez producenta.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Rozprowadzamy go miękką szczotką po całej powierzchni podłogi.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Potem jak najszybciej posypujemy suchą zaprawą lub piaskiem, dzięki czemu podkład będzie się lepiej trzymał podłogi.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Gdy podkład gruntujący wyschnie (czyli po około trzech godzinach), całą powierzchnię podłogi ponownie odkurzamy i układamy na niej siatkę z włókna szklanego. Poszczególne pasma siatki łączymy na 10-centymetrowy zakład. Aby siatka nie unosiła się nam podczas układania zaprawy, mocujemy ją do podłogi małymi gwoździami lub zszywkami.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Jeśli układamy podkład ręcznie, powierzchnię podłogi dzielimy na części szerokości 2-3 m. Podział ten wykonujemy za pomocą samoprzylepnej gąbki.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Przygotowanie podkładu podłogowegoDo wody dodajemy fabrycznie przygotowaną, suchą mieszankę. Składniki mieszamy wiertarką wolnoobrotową przez 2-3 minuty, odstawiamy na kolejne 5 minut i ponownie mieszamy.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Nie zmieniaj składu zaprawy!
Dodanie więcej wody, niż zaleca producent, obniży wytrzymałość oraz zwiększy skurcz zaprawy. Dodanie piasku zagęści zaprawę, utrudni jej układanie i zmniejszy jej wytrzymałość, zaś cementu zwiększy jej skurcz.

Wykonanie podkładu

Układanie zaczynamy od części w narożu położonym najdalej od wejścia.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Zaprawę rozprowadzamy za pomocą stalowej pacy. Dzięki reperom łatwo możemy ją wypoziomować.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Gdy ułożona na pierwszej części podłogi zaprawa zacznie wiązać (czyli po około 20-30 minutach), odrywamy gąbkę.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Krawędź podkładu wyrównujemy stalową szpachelką lub nożem. Pamiętajmy, że po podkładzie można chodzić po 6-8 godzinach od jego ułożenia.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Następnie zabezpieczamy ją papierową taśmą, aby nie uszkodzić krawędzi podczas układania zaprawy na następnej części podłogi.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Od razu przystępujemy do układania kolejnej porcji zaprawy. Wtedy dobrze zwiąże się z poprzednią.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Odrywamy papierową taśmę, a ewentualne nierówności wyrównujemy zaprawą.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Podczas wysychania podkładu podłogowego lekko wietrzymy pomieszczenia (ale nie robimy przeciągu, który może spowodować zbyt gwałtowne jego wysychanie). Temperatura otoczenia i podłoża w trakcie wykonywania prac oraz przez następne siedem dni powinna wynosić 10-30oC. Po upływie 6-8 godzin możemy po nim chodzić. Po kilku dniach, gdy podkład wyschnie (będzie miał około 3% wilgotności), możemy rozpocząć układanie nowej podłogi: parkietu, paneli, wykładziny podłogowej, płytek ceramicznych lub kamiennych.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Nie przerywaj prac, jeśli nie musisz!
Najlepiej jest, gdy prace trwają bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni podłogi. Jednak gdy jest to konieczne, prace możemy przerwać na noc. Wznawiając je następnego dnia, musimy zagruntować pionową krawędź ułożonego już podkładu i bardzo dokładnie wykonać połączenia nowych części ze starymi. Tylko wtedy podkład nie będzie pękał na połączeniach.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi