Nowa tapeta na starą

Remontuję dom, w którym w większości pomieszczeń ściany wykończone są tapetami. Czy mogę na stare tapety nakleić nowe? Czy lepiej wszystko zerwać do "gołego" tynku i dopiero wtedy nakleić nowe tapety?

Nie zawsze nową tapetę można nakleić na starą. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy stare tapety dobrze trzymają się podłoża. Jeśli gdzieś odstaje krawędź lub narożnik, trzeba koniecznie je podkleić. Wszystkie nierówności powierzchni – zgrubienia na łączeniach arkuszy, tłoczenia wzoru – mogą być widoczne na powierzchni nowej tapety, zwłaszcza gdy będzie ona cienka i gładka. Najlepiej zatem  usunąć starą tapetę. Aby łatwiej ją było zedrzeć ze ścian, nasącza się ją płynem do usuwania tapet, na przykład ATLAS ALPLAN lub Primacol. Płyn dobrze wnika w strukturę tapety i zapewnia skuteczne jej złuszczenie, nie niszcząc podłoża. Jeśli będzie się usuwać w ten sposób tapety zmywalne z powłoką winylową, to przed nasączaniem ich powierzchni płynem należy przetrzeć je gruboziarnistym papierem ściernym. Dzięki temu łatwiej będzie nasączyć tapety.
Przed ułożeniem nowych tapet trzeba dokładnie oczyścić podłoże i wypełnić ewentualne ubytki i pęknięcia szpachlą gipsową.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi