Nowoczesne okna z tradycyjnego materiału. Przegląd jednoramowych okien drewnianych


-->

Okna drewniane są piękne. Żadna imitacja słojów nie zastąpi ich naturalnego wyglądu. To argument nie do zbicia, choć równie ważne jest to, że są ciepłe, szczelne i wytrzymałe. Dzięki nowoczesnym lakierom i farbom nie trzeba też ich często odnawiać.
Minie wiele lat, zanim z naszej pamięci znikną nieszczelne i wypaczone okna z drewna. Trudno jest bowiem zapomnieć o wiecznych problemach z ich zamykaniem, kocach na parapecie mających zatrzymać podmuchy zimnego powietrza i upiornych szczelinach, w które upychało się watę przed zimą. Nic więc dziwnego, że gdy nagle pojawiły się ciepłe i szczelne okna plastikowe, od razu podbiły rynek. Dziś sytuacja ta zmienia się. Okna drewniane nie ustępują już plastikowym w szczelności i często są od nich cieplejsze, a wszystko to dzięki DJ-68.


Autor: Andrzej Szandomirski

Profil jak tajny agent Nazwa DJ-68 brzmi jak kryptonim szpiega. Nie kryje się jednak za nią tajny agent, tylko rodzaj profilu okiennego. Jego wprowadzenie umożliwiło produkowanie okien drewnianych, które nie wypaczają się, są szczelne, ciepłe i dobrze chronią przed hałasem.
Profile DJ-68 klei się z trzech kawałków dobrze wysuszonego drewna, najczęściej sosnowego, ale również dębowego, modrzewiowego, świerkowego albo z drewna egzotycznego, na przykład meranti, popularnie nazywanego mahoniem. Klejone drewno jest bardziej wytrzymałe i nie wypacza się tak jak drewno lite. Drewno na okna powinno być dobrej jakości – bez sęków i pęcherzy żywicznych, specjalnie selekcjonowane i suszone. Z profili tych po przycięciu i połączeniu powstają skrzydła i ościeżnice jednoramowych okien drewnianych.

Jednoramowe na prowadzeniu
Istnieje wiele rodzajów okien drewnianych. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotyka się trzy z nich:
- okna jednoramowe - ze skrzydłami składającymi się z jednej części (nie da się ich rozkręcić), które są szklone szybami zespolonymi;
- okna zespolone - ze skrzydłami składającymi się z dwóch części połączonych ze sobą śrubami, dzięki czemu obie otwierają się jednocześnie. Jedna i druga część skrzydła ma oddzielną szybę pojedynczą lub zespoloną;
- okna skrzynkowe - z dwiema warstwami skrzydeł otwieranymi do środka domu, szklonymi pojedynczymi szybami.


Okno jednoramowe.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okno zespolone.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Okno skrzynkowe.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Obecnie jednak okna jednoramowe wypierają okna innego rodzaju. Przede wszystkim dlatego, że ich utrzymanie wymaga mniej wysiłku: łatwiej i szybciej się je myje. Takich okien nie trzeba rozkręcać jak zespolonych i czyści się tylko dwie powierzchnie szyb (w oknach zespolonych i skrzynkowych cztery), co doceni każdy, kto kiedykolwiek męczył się przy myciu okien.

Budowa okna jednoramowego

Autor: Milewski

Na co zwrócić uwagę

Szyby zespolone. Są to dwie lub trzy tafle szkła ustawione do siebie w odległości 12 lub 16 mm i oddzielone ramką dystansową (niekiedy środkowa tafla szkła w zestawie trójszybowym może być zastąpiona folią poliestrową, dzięki czemu szyba zespolona jest lżejsza). W przestrzeni pomiędzy szybami znajduje się osuszone powietrze albo gaz szlachetny, na przykład argon, krypton lub ksenon.
Zestawy trójszybowe mają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną niż dwuszybowe z takiego samego rodzaju szkła.
Również szyby wypełnione gazami są cieplejsze i lepiej tłumią dźwięki niż te z suchym powietrzem. Parametry te poprawia też większa – 16-milimetrowa – ramka dystansowa.
Najpopularniejsze są tafle szkła zwykłego nazywanego przez producentów float. Aby okna były cieplejsze, od zewnętrznej strony szyby zespolonej umieszcza się taflę szkła przeciwsłonecznego (refleksyjnego nazywanego stopsol lub absorpcyjnego – antisol) albo niskoemisyjnego (thermofloat). Aby zwiększyć odporność okien na włamanie, stosuje się w nich zespolone szyby antywłamaniowe. W takich szybach od zewnętrznej strony pojedynczą taflę szkła zastępuje się dwiema lub więcej taflami szkła połączonymi ze sobą specjalną folią. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba jest bardziej wytrzymała. Właśnie ze względu na wytrzymałość szyby anty-włamaniowe dzieli się na klasy: najsłabsze P1, a potem kolejno P2, P3, aż do najmocniejszych szyb stosowanych w domach jednorodzinnych – P4. W ogrodach zimowych lub przy bardzo dużych przeszkleniach stosuje się też szyby bezpieczne O1 i O2, które chronią tylko przed zranieniem w przypadku rozbicia, bo rozpadają się na bardzo drobne kawałki (jak szyby w samochodzie). Takie szyby, choć są nieco mocniejsze od zwykłych, nie chronią przed włamaniem – nie powinno się ich zatem mylić z antywłamaniowymi.
Szyba zespolona o zwiększonej wytrzymałości na włamanie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Okna antywłamaniowe. Aby okno można było nazwać antywłamaniowym, musi mieć nie tylko odpowiednie szyby antywłamaniowe, ale również specjalne antywłamaniowe okucia. Na dodatek musi być jeszcze solidnie zamocowane do muru, w przeciwnym razie złodziej, nie mogąc sforsować okna, po prostu wyrwie je ze ściany.

Okucia. W oknach jednoramowych standardowo montowane są okucia obwodowe nazywane też obwiedniowymi. Podstawowymi elementami tych okuć są zasuwnice z trzpieniami ryglującymi, mocowane na obwodzie skrzydła, i zaczepy, mocowane w ościeżnicy.Okucie obwodowe.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Po zamknięciu okna trzpienie ryglujące wchodzą w zaczepy i dociskają skrzydło do ościeżnicy w kilku miejscach na obwodzie (w odstępach około 60-80 cm). Od rodzaju okucia zależy sposób otwierania okna.
Rodzaje okien i odpowiadające im symbole.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Są więc okucia:
- rozwieralne,
- uchylne,
- uchylno-rozwieralne.
Za dodatkową opłatą można też kupić przesuwne, składane lub obrotowe. Niektóre okucia obwodowe umożliwiają tak zwane mikrorozszczelnienie (inaczej nazywane również mikrowentylacją lub mikroszczeliną). Dzięki niemu przy odpowiednim ustawieniu klamki okno jest zamknięte, ale pomiędzy ramą i ościeżnicą pozostaje niewielka szczelina, która umożliwia wentylowanie pomieszczeń.


Okna rozwieralne mają oś obrotu wzdłuż pionowej ramy skrzydła.
Autor: KOMPLEX
Okna uchylne mają oś obrotu wzdłuż dolnej, poziomej ramy skrzydła.
Autor: KOMPLEX
Klamki z zamkiem, okucie i szyby antywłamaniowe utrudnią złodziejowi włamanie przez okno.
Autor: Magdalena Kosińska

Integralną częścią okucia są zawiasy oraz klamki. W oknach drewnianych okucia najczęściej mają złoty kolor, który nie zawsze do wszystkiego pasuje, dlatego większość producentów na widoczne części okuć montuje jeszcze nakładki, najczęściej w kolorze takim samym jak klamki.

Okna nie zawsze muszą się otwierać

Zwłaszcza gdy ich powierzchnia jest bardzo duża, część z nich może się nie otwierać – do wietrzenia domu wystarczy otwieranie jednego czy dwóch skrzydeł w każdym pomieszczeniu. W domach jednorodzinnych nie ma też zwykle problemów z myciem takich okien, zwłaszcza jeśli są na parterze lub dostępne są z tarasów lub balkonów. Okna nieotwierane są także tańsze. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jeszcze określić, czy szyba ma być zamocowana bezpośrednio w ościeżnicy, czy w nieotwieralnym skrzydle. Jest to ważne, ponieważ okno z szybą zamocowaną bezpośrednio w ościeżnicy ma ramę cieńszą od okna otwieralnego. Zamontowanie okien obu typów obok siebie często wygląda nieatrakcyjnie.

Chcąc poprawić bezpieczeństwo, możemy zamówić okna z okuciami antywłamaniowymi. Takie okucia wyposażone będą w:
- trzpienie w kształcie grzybka i zaczepy antywyważeniowe,
- zabezpieczenia zawiasu dolnego zapobiegające jego podnoszeniu i wyważeniu skrzydła,
- nakładkę zabezpieczającą klamkę przed rozwiercaniem,
- klamkę zamykaną na klucz lub blokowaną przyciskiem.
W zależności od liczby antywyważeniowych elementów okucia rozróżnia się cztery stopnie zabezpieczenia.
Okucia wyposażone w trzpień ryglujący z grzybkiem i zaczep antywłamaniowy zabezpieczają przed wyważeniem skrzydła.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Wykończenie ram. Okna drewniane wykańczane są farbami lub lakierami akrylowymi: kryjącymi lub transparentnymi, przez które widać słoje drewna. Stosowane obecnie lakiery i farby akrylowe są bardzo elastyczne i przepuszczają parę wodną. Dzięki temu powstała po ich wyschnięciu powłoka nie łuszczy się i nie odpryskuje. Przy odnawianiu wystarczy ją tylko lekko zmatowić, przecierając papierem ściernym lub szmatką nasyconą specjalnym preparatem gruntującym powłokę pod następną warstwę lakieru. W ten sposób zwiększa się przyczepność nowej powłoki do starej.
Okna pomalowane farbami transparentnymi odnawia się co 2-3 lata, okna pomalowane farbami kryjącymi – co 4-5 lat. Prace te wydają się drobne w porównaniu z tymi, które trzeba wykonać przy odnawianiu starych okien pomalowanych stosowanymi kiedyś farbami.
Wybierając kolor okien, warto pamiętać, że ciemniejsza rama bardziej się nagrzewa w słońcu, co źle wpływa na trwałość powłoki. Ciemne okna, zwłaszcza te od strony południowej, trzeba będzie częściej odnawiać niż jasne.

Co oferują producenci

Wytwórcy – zwłaszcza ci więksi – mają katalogi swoich okien typowych, czyli takich o konkretnych wymiarach, kształtach, podziałach i standardowym wyposażeniu. Typowe okna są zwykle tańsze od wykonywanych na zamówienie, a na dodatek często można je kupić od ręki, bez czekania. W katalogach, zależnie od producenta, można znaleźć całkiem sporo, bo od 30 do nawet 100 różnych rozmiarów okien. Nie zawsze jednak udaje się dobrać komplet okien, korzystając z takich katalogów. Zdarzyć się może, że nie znajdziemy wszystkich okien w po- trzebnych nam wymiarach albo że okna będą pasować, ale nie dobierzemy podziałów. Czasem trudno na przykład dopasować drzwi balkonowe na parterze do znajdującego się nad nimi okna na piętrze. Elewacja najlepiej wygląda, gdy oba okna mają taką samą szerokość i podział na skrzydła. Tymczasem zdarza się, że w tym samym katalogu dwudzielne drzwi balkonowe mają podział symetryczny, a dwudzielne okno tej samej szerokości – tylko niesymetryczny.

Uwaga! Niektórych kłopotów przy zakupie okien można uniknąć, jeśli wybierze się je już na etapie projektowania domu. Najlepiej więc dostarczyć architektowi katalog danego producenta i polecić mu, by uwzględnił w projekcie konkretny model okien.

W standardzie. Standardowe okna zwykle pomalowane są farbami kryjącymi na biało lub brązowo, choć coraz więcej firm oferuje również w standardzie okna z powłokami transparentnymi. Powszechnie są stosowane okucia z mikrowentylacją i szyby o współczynniku U = 1,1 W/(m2·K). Zwykle też nie trzeba już płacić za nakładki na okucia.

Za dodatkową opłatą. Możemy mieć okna z drewna innego niż sosnowe, pomalowane na dowolny kolor. Firmy oferują również całą gamę szyb zespolonych o bardzo niskim współczynniku U, dochodzącym nawet do 0,3 W/(m2·K). Za dodatkową opłatą możemy otrzymać szyby bezpieczne lub antywłamaniowe, okucia antywłamaniowe, a także nawiewniki. Osobno trzeba też płacić za szczebliny (szprosy). Są one dość drogie. Dużo zapłacimy zwłaszcza za szprosy: konstrukcyjne, czyli takie, które dzielą okno na mniejsze szybki; umieszczone w środku szyby zespolonej pomiędzy taflami szkła lub zawieszone na odrębnych okuciach po zewnętrznej stronie okna. Najtańsze szczebliny to takie, które są naklejane na szybę od zewnątrz.

Nietypowe kształty podnoszą atrakcyjność okna, lecz zwiększają też jego cenę.
Autor: Grzegorz Otwinowski
Drewniane szczebliny podnoszą atrakcyjność okna, lecz zwiększają też jego cenę.
Autor: Grzegorz Otwinowski

Gwarancja. Producenci udzielają zwykle gwarancji na 3-5 lat. Często zdarza się, że okres ten jest różny dla poszczególnych elementów okna: na przykład 5-letni na konstrukcję i szyby, a 3-letni na powłokę. Okres gwarancji zależeć też może od tego, czy okno ma powłokę kryjącą, czy transparentną. Powłoki transparentne zwykle są mniej trwałe, mają więc krótszy okres gwarancji. Niektórzy producenci uzależniają też gwarancję od tego, czy okna montowane były przez autoryzowaną ekipę, czy nie.

Montaż. Od dobrego zamontowania okna zależy, czy będzie ono sprawnie funkcjonować. Poza tym producent może w ogóle nie uznać reklamacji, jeśli okna będą źle zamocowane. Warto zatem korzystać z usług ekip szkolonych i autoryzowanych lub chociaż polecanych przez producentów.
Cena montażu zwykle liczona jest w metrach po obwodzie okien i wynosi około 20 zł/m okien montowanych w nowym domu, około 40 zł/m przy wymianie starych okien na nowe.

Transport. Często jest bezpłatny, zwłaszcza jeśli korzystamy z ekipy polecanej przez producenta. Niekiedy jednak trzeba za niego płacić. Cena zależy wówczas od odległości i liczona jest w zł/km. Transport może być bezpłatny, jeśli zdecydujemy się zatrudnić ekipę monterów. Oni wówczas przewiozą okna na swój koszt.
Anatomia okna.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zanim kupisz okna, zajrzyj do projektuJeżeli chcemy kupić dobre okna w przystępnej cenie, musimy się do tego przygotować.
Wygląd okien. Zanim wybierzemy się do sklepu, trzeba spisać z projektu wymiary i kształty wszystkich okien. Ważny też jest założony przez projektanta podział okien na skrzydła oraz podział poszczególnych szyb szczeblinami. Nieprzemyślane zmiany kształtu lub wielkości okien mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd elewacji.

Uwaga! Jeśli w projekcie nie ma wykazu okien, można sobie z tym poradzić samemu. Wystarczy sprawdzić, jakie są wymiary otworów na okna i potem odjąć od nich odpowiednio 2-3 cm od szerokości i 4,5-5,5 cm od wysokości. Dzięki temu po wstawieniu okien pozostanie wokół nich odpowiedni luz potrzebny do poprawnego zamocowania.

Sposoby otwierania. Trzeba też od razu wiedzieć, jak się mają otwierać poszczególne skrzydła okien, które mają być lewe, a które prawe, gdzie chcemy mieć skrzydła uchylno-rozwieralne, a gdzie mikrowentylację. Najlepiej rozrysować sobie to wszystko na kartce, posługując się symbolami często używanymi przez producentów w katalogach.

Ważne parametry, czyli czego jeszcze szukać w projekcie?W projekcie domu powinny być określone nie tylko wymiary, kształty czy wygląd okien, ale również ich najważniejsze parametry: szczelność, izolacyjność cieplna i akustyczna. W praktyce jednak bywa różnie i często samemu trzeba podejmować decyzję.
Szczelność. Im okno jest szczelniejsze, tym lepiej chroni przed hałasem i przepuszcza mniej ciepła. Szczelne okna montuje się więc najczęściej po to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu, nie zwracając jednak zupełnie uwagi na fakt, że mogą one zakłócić właściwą wentylację pomieszczeń. Szczelne okna, czyli takie o współczynniku infiltracji mniejszym niż 0,3, można stosować tylko wtedy, gdy dom będzie wyposażony w klimatyzację lub wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a przecież w domach jednorodzinnych przewidziana jest zwykle wentylacja grawitacyjna z napływem powietrza przez okna. W domach z tradycyjnie stosowaną wentylacją grawitacyjną należy stosować okna rozszczelnione o współczynniku infiltracji od 0,5 do 1,0.

Uwaga! Kupując okna, koniecznie trzeba sprawdzić współczynnik infiltracji. Tylko on informuje nas o tym, czy okno jest szczelne, czy nie. Jeśli więc ma ono współczynnik infiltracji równy 0,3, a my w domu nie mamy wentylacji mechanicznej, nie kupujmy go. Nawet mikrowentylacja nie zapewni mu odpowiedniego roz-szczelnienia. Okno o takim współczynniku, aby można je było zamontować w domu z wentylacją grawitacyjną, musi być wyposażone w nawiewniki. Zamiast nich może mieć niewielką szczelinę w uszczelce zwaną rozszczelnieniem.

Izolacyjność cieplna. Wymagana izolacyjność cieplna okien zależy od strefy klimatycznej, w której zbudowany jest dom. Dla większej części Polski wynosi co najwyżej 2,6 W/(m2·K),
tylko w górach i na polskim biegunie zimna, czyli w okolicach Suwałk i Białegostoku, okna powinny mieć wyższy wskaźnik – 2,0 W/(m2·K). Produkowane obecnie okna drewniane mają znacznie lepsze wyniki, standardem jest już izolacyjność cieplna rzędu 1,4 W/(m2·K). Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na to, czy producent na pewno po-dał współczynnik dla całego okna, a nie samej szyby, która z reguły jest cieplejsza.
Izolacyjność akustyczna. Przy wyborze okien powinniśmy się kierować poziomem hałasu panującym na zewnątrz i dobierać je tak, aby po ich zamontowaniu poziom hałasu w domu nie przekraczał 30 dB. W praktyce zwykle nie mamy możliwości zmierzenia poziomu hałasu na zewnątrz domu, możemy więc przyjąć, że na terenach osiedli mieszkaniowych wynosi on około 60 dB, a w centrach miast 70 dB, przy czym przy ruchliwych ulicach lub trasach przelotowych może być jeszcze większy. Obecnie produkowane okna drewniane są nie tylko ciepłe, ale i dobrze chronią przed hałasem, gdyż ich wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw wynosi 30-35 dB.
Gdy weźmiemy pod uwagę opisane powyżej zasady, okazuje się, że okno o Rw = 30 dB wystarcza, gdy za oknem hałas sięga 60 dB, a to o Rw = 35 dB starczy przy hałasie sięgającym 70 dB. Tylko w najbardziej ruchliwych miejscach miast trzeba pomyśleć o oknach dźwiękochłonnych.

Uwaga! W obowiązującej od niedawna normie izolacyjność akustyczną okien określają wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej RA1, RA2. Jednak producenci okien nadal posługują się współczynnikiem Rw ze starej normy, ponieważ właśnie taki parametr podają aprobaty techniczne wydane jeszcze w czasie, gdy obowiązywała stara norma. Nowych współczynników można się spodziewać dopiero, gdy obecne aprobaty przestaną obowiązywać i producenci będą się starać o ich aktualizację. Aprobata i potwierdzenie zgodności

Producenci materiałów budowlanych przed wprowadzeniem na rynek swoich produktów powinni uzyskać na nie aprobaty techniczne. Zazwyczaj aprobata dotyczy konkretnego wyrobu i konkretnego producenta. W przypadku okien jest jednak inaczej.
Większość producentów korzysta z tej samej aprobaty technicznej AT-15-2948/00 na drewniane jednoramowe okna i drzwi balkonowe systemu DJ-68. Jednak nie mogą tego robić samowolnie. Do aprobaty są dopisywani dopiero, gdy ich okna przebada uprawnione laboratorium. Tylko kilku największych producentów może się pochwalić indywidualnymi aprobatami wystawionymi wyłącznie na ich modele okien.
Potwierdzeniem zgodności konkretnego wyrobu z aprobatą jest certyfikat zgodności - wydawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Instytut Techniki Budowlanej lub COBRPSB STOLBUD - albo deklaracja zgodności - wystawiana przez producenta.
Kupując okna, nie należy jednak poprzestawać na sprawdzeniu certyfikatu lub deklaracji. Trzeba jeszcze poprosić o aprobatę. Ani w certyfikacie, ani w deklaracji nie znajdziemy bowiem informacji na temat parametrów oraz zakresu stosowania okien.

O czym mówi aprobata. Wczytując się w aprobatę, można na przykład dowiedzieć się, że dotyczy ona okien o określonych wymiarach lub podaje maksymalne dopuszczalne wymiary skrzydeł o różnych sposobach otwierania. Nie oznacza to jednak, że nie można mieć okien większych, niż określa to aprobata. Wykonanie takiego okna musi być jednak poparte projektem.
Aprobata określa też rodzaj drewna, z jakiego może być zrobione okno.
Na przykład aprobata AT-15-2948/00 dotyczy tylko okien z drewna sosnowego lub świerkowego, dlatego nie można produkować zgodnie z tą aprobatą okien z innego rodzaju drewna: mahoniowych, dębowych czy modrzewiowych.

Uwaga! Warto też pamiętać, że oddzielne aprobaty powinny mieć poszczególne elementy, z których składa się okno: szyby czy okucia.

Znaczek, który dużo znaczyPrzy zakupie okien przyda się umiejętność czytania oznaczeń umieszczanych zwykle na szybach zespolonych. Możemy się z nich dowiedzieć, z jakiej grubości szkła szyba jest zrobiona, jaką ma ramkę dystansową, czy jest wypełniona specjalnym gazem, czy nie.
Jeśli oznaczenie wygląda w ten sposób: 4/16A/4T, to litera A informuje o tym, że przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem szlachetnym - argonem. Litera T oznacza zaś, że wewnętrzna szyba jest niskoemisyjna (thermofloat).

Przykład 1 Takie oznaczenie znajdziesz na szybie zespolonej z dwoma taflami szkła zwykłego: 4/16/4. Informacje te mogą być również zapisane w inny sposób: 4+4/16.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Przykład 2 Jeśli szyba składa się z trzech tafli szkła, oznaczona jest inaczej: 4/16/4/16/4.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Bądź czujny i wymagający
Gdy rozrysujemy już wszystkie okna i wypiszemy nasze oczekiwania, tak przygotowane informacje warto rozesłać do kilku producentów lub dystrybutorów i poprosić o wycenę. Koniecznie trzeba też zapytać o koszt montażu i transportu. Od naszych okien możemy oczekiwać znacznie więcej, niż wymagają tego normy. Możemy chcieć, aby chroniły nas przed złodziejem, otwierały się automatycznie, miały inny kolor od środka, a inny od zewnątrz albo klamkę z kluczykiem. To wszystko kosztuje, dlatego warto poprosić o zrobienie kilku kalkulacji, na przykład według planu minimum i maksimum.
Aby kupić dobre i niedrogie okna, trzeba być czujnym i zwracać uwagę na szczegóły oferty producentów lub ich dystrybutorów. Okno może być bowiem niedrogie tylko z pozoru: tania jest tylko jego podstawowa wersja, a za wszelkie dodatki lub nietypowe wymiary zapłacimy bardzo dużo.

Okna drewniane – oferta firm
CDM Majewski

Okno typowe o wymiarach 147 x 145 cm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,4 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 31. Ma Certyfikat Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-2948/00.
Cena: 995 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy sosnowe pomalowane na biało;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 i Rw = 31;
- okucia firmy Siegienia z zabezpieczeniem antywyważeniowym, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją oraz z nakładkami;
- klamki, jedną uszczelkę wrębową.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach i rozmiarach na zamówienie – cena wyższa o minimum 20%;
- szyby antywłamaniowe – 120-170 zł/m2;
- inny kolor ramy od strony wnętrza i inny od strony elewacji – dopłata 10-20%;
- okucia składane – 1200 zł, antywłamaniowe – 80-180 zł;
- nawiewniki – od 100 zł;
- szczebliny – od 18 zł/pole.

Gebauer

Okno o wymiarach 150 x 150 cm (firma produkuje okna tylko na zamówienie) i współczynniku przenikania ciepła U = 1,4 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 32. Ma Deklarację Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-2948/00.
Cena: 1298 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy sosnowe polakierowane, białe lub pomalowane na kolor dębu, teku, mahoniu, palisandru, orzecha i inne; ramy mahoniowe pomalowane na kolor sosny, dębu, teku, orzecha, palisandru i inne, białe lub polakierowane;
- szyby zespolone z 4/16A/4T o U = 1,1 i Rw = 31;
- okucia firmy Roto, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją, blokadą błędnego położenia klamki, nakładkami w kolorze klamek oraz z trzpieniami antywyważeniowymi w kształcie grzybka;
- klamki, jedną uszczelkę wrębową, ogranicznik otwarcia.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach – dopłata 50-120%;
- szyby antywłamaniowe, bezpieczne, hartowane, o podwyższonej izolacyjności termicznej, przeciwsłoneczne, ornamentowe, dźwiękochłonne, barwione, piaskowane, witrażowe – dopłata od 40 zł/m2;
- inny kolor z palety RAL – dopłata 10%;
- okucia obrotowe – 800-1200 zł, okucia ukryte w ramie – 100 zł;
- regulator uchyłu – 10 zł;
- hamulec w klamce – 100 zł;
- elektroniczny otwieracz okna – 250 zł;
- nawiewniki – 83-230 zł;
- klamki z zamkiem lub przyciskiem – 20-50 zł;
- szczebliny – 22-60 zł/pole.

Elit Fonster
Okno o wymiarach 150 x 150 cm (firma produkuje okna tylko na zamówienie) i współczynniku przenikania ciepła U = 2,0 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 32. Ma Certyfikat Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-4972/01 (dla wyrobów Elit Fonster).
Cena: 1415 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy z sosny skandynawskiej pomalowane na biało lub brązowo;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 i Rw = 32;
- okucia firmy Roto, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach – cena ustalana indywidualnie;
- okucia antywłamaniowe – 40-105 zł;
- stopniową regulację uchyłu skrzydła – 7,5 zł;
- szyby antywłamaniowe – 131-235 zł/m2;
- inny kolor z palety RAL – dopłata 5%;
- nawiewnik – 45 zł;
- klamki z zamkiem lub przyciskiem – 19-65 zł;
- szczebliny – 14 zł/pole.

Gartfen
Okno o wymiarach 150 x 150 cm (firma produkuje okna tylko na zamówienie) i współczynniku przenikania ciepła U = 1,3 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 30. Ma Deklarację Zgodności z aprobatą techniczną AT-15- 2948/00.
Cena: 1367 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy sosnowe pomalowane na dowolny kolor z palety SIKKENS;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 i Rw = 30;
- okucia firmy Maco, uchylno-rozwieralne z funkcją mikrowentylacji, blokadą błędnego położenia klamki i nakładkami maskującymi w kolorze klamki;
- klamki, jedną lub dwie uszczelki wrębowe.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach – cena ustalana indywidualnie;
- ramę z innego drewna (sosna syberyjska, meranti, dąb afrykański)– 1410-1658 zł;
- szyby bezpieczne, antywłamaniowe, ornamentowe, przeciwsłoneczne, hartowane – dopłata od 80 zł/m2;
- szczebliny – 25-75 zł/pole;
- ozdoby do okien stylizowanych – cena ustalana indywidualnie.

Pol-Skone

Okno typowe O-34 o wymiarach 148 x 145,5 cm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,5 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 30. Ma Certyfikat Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-2948/00.
Cena: 1051,81 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy sosnowe pomalowane na biało lub brązowo;
- szyby zespolone  4/16/4 niskoemisyjne (thermofloat) o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 i współczynniku izolacyjności akustycznej Rw = 30;
- okucia firmy Roto, rozwieralne i uchylno-rozwieralne z  mikrowentylacją i nakładkami;
- klamki.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowym kształcie – okrągłe – od 1040 zł/m2, łukowe – od 364 zł/m2;
- rama z drewna dębowego – dopłata 50%;
- szyby antywłamaniowe –150-240 zł/m2;
- dowolny kolor z palety RAL lub NCS – dopłata 10%;
- okucia antywłamaniowe – dopłata 20%;
- nawiewniki – 150 zł;
- szprosy – od 16 zł/pole.

Stolarka Wołomin
Okno typowe Lazur O-34 o wymiarach 147 x 145 cm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,3 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 30. Ma Certyfikat Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-3634/99 (dla wyrobów Stolarki Wołomin).
Cena: 1230,50 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy sosnowe, barwione na kolor modrzewia lub ciemnego orzecha i lakierowane;
- szyby zespolone 4/16A/4 o U = 1,1 i Rw = 30;
- okucia firmy Roto, antywłamaniowe, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją i nakładkami;
- klamki, jedną uszczelkę wrębową.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach i rozmiarach na zamówienie – cena ustalana indywidualnie;
- szyby antywłamaniowe – 95-220 zł/m2, przeciwsłoneczne antisol – 20 zł/m2 oraz stopsol – 70 zł/m2;
- inny kolor z palety RAL – dopłata 10%;
- inny rodzaj drewna: dąb, modrzew – 50% ceny okna standardowego;
- nawiewniki – 35-130 zł;
- klamki z kluczem – około 50 zł;
- szczebliny – 20-40 zł/pole.

Sokółka
Okno typowe o wymiarach 147 x 145 cm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,5 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 33. Ma Certyfikat Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-3584/99 (dla wyrobów Sokółki).
Cena: 1109,59 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy sosnowe pomalowane na biało;
- szyby zespolone  4/16A/4T o  U = 1,1 i  Rw = 32;
- okucia firmy Winkhaus, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją i trzpieniem antywyważeniowym;
- klamki, jedną uszczelkę wrębową.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach i rozmiarach na zamówienie – cena ustalana indywidualnie;
- szyby antywłamaniowe – 176 zł/m2, bezpieczne – 103 zł/m2, przeciwsłoneczne absorbcyjne (antisol) – 26 zł/m2, refleksyjne – 49 zł/m2, dźwiękochłonne – 46 zł/m2;
- inny kolor z palety RAL lub TEKNOS  – 104-156 zł za kolor;
- okucia antywłamaniowe – 180 zł;
- nawiewniki – 60-170 zł;
- szczebliny – 15-50 zł/pole.

Stolbud Wrocław
Okno typowe O-34 o wymiarach 148 x 145 cm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,3 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 30. Ma Certyfikat Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-2948/98.
Cena: 1016,50 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy sosnowe pomalowane na biało;
- szyby zespolone 4/16/4, o U = 1,1 i Rw = 30;
- okucia firmy AUBI, uchylno-rozwieralne, z mikrowentylacją;
- klamki, jedną uszczelkę wrębową.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach i rozmiarach  – 895-1200 zł/m2;
- szyby antywłamaniowe – 200-230 zł/m2, bezpieczne – 150 zł/m2, przeciwsłoneczne – 75-220 zł/m2, dźwiękochłonne – 190-250 zł/m2;
- okucia uchylne – 250 zł, antywłamaniowe – 115-340 zł;
- dowolny kolor z palety TEKNOS  – dopłata 12%;
- nawiewniki – 150 zł;
- szczebliny – 25-35 zł/pole.

Stolimpex
Okno typowe o wymiarach 147 x 145 cm i współczynniku przenikania ciepła U = 1,4 oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 32. Ma Deklarację Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-2948/00.
Cena: 1128,85 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy z drewna sosnowego pomalowane na biało lub brązowo;
- szyby zespolone 4/16A/4T o U = 1,1 i Rw = 32;
- okucia firmy Roto, rozwieralne i uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją i nakładkami;
- klamki, jedną uszczelkę wrębową.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach i rozmiarach na zamówienie – cena ustalana indywidualnie;
- szyby o podwyższonej termoizolacyjności i izolacyjności akustycznej (35-45 dB) – 20-145 zł/m2, szyby bezpieczne – 70 zł/m2, przeciwsłoneczne (stopsol, antisol) – 30-150 zł/m2, matowe – 30 zł/m2,  ornamentowe – 30 zł/m2, antywłamaniowe – 100-140 zł/m2, hartowane – 70 zł/m2;
- inny kolor z palety RAL i kolory drewna: sosnowego, dębowego, teku, orzechowego, mahoniu, afromozji – dopłata 10%;
- inny rodzaj drewna (sosna lazur, mahoń) – dopłata 10%;
- okucia antywłamaniowe – 35-350 zł/m2;
- hamulec sterowanym klamką – 75 zł;
- czujnik antywłamaniowy – 100 zł;
- nawiewniki montowane w skrzydle – 150-300 zł/m, nawiewniki montowane w ościeżnicy – 150-130 zł;
- klamki w złotym kolorze – 30 zł, z zamkiem – 65 zł;
- szczebliny – 20-65 zł/pole.

Urzędowski
Okno typowe o wymiarach 146 x 144 cm oraz wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw = 35.
Ma Deklarację Zgodności z aprobatą techniczną AT-15-2948/00.
Cena: 898 zł.
Za tę cenę dostaniemy:
- ramy z drewna sosnowego lub z mahoniu w dowolnym kolorze;
- szyby zespolone 4/16/4 o U = 1,1 i Rw = 35;
- okucia firmy GU, uchylno-rozwieralne z mikrowentylacją;
- klamki, jedną uszczelkę wrębową.
Za dodatkową opłatą możemy otrzymać:
- okna o nietypowych kształtach i rozmiarach na zamówienie – cena ustalana indywidualnie;
- ramę z innego drewna – dopłata 10-35%;
- szyby antywłamaniowe – 150-180 zł/m2, hartowane – 30-200 zł/m2;
- okucia antywłamaniowe – 150 zł, antywyważeniowe – 50 zł, nakładki – 8 zł;
- klamki z zamkiem i rozetką antyrozwierceniową – 15 zł,
- szczebliny 30-50 zł/para.

Wszystkie firmy produkują okna z profili DJ-68, jedynie firma Sokółka produkuje okna z profili SKJ-94.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi