O korzyściach z prostego planu
Oto plany dwóch domów parterowych o podobnej powierzchni. Który z nich będzie tańszy, a który droższy w budowie?

Na koszty domu jednorodzinnego wpływają między innymi: wielkość działki potrzebnej do zbudowania domu, masa ścian konstrukcyjnych i działowych oraz długość ścian zewnętrznych budynku. Im bardziej skomplikowany obrys planu, tym więcej fundamentów do wykonania oraz ścian zewnętrznych do wzniesienia i ocieplenia. Długość ścian zewnętrznych ma ponadto wpływ na koszty ogrzewania budynku.
Z praw geometrii wynika, że bryłą domu o najmniejszej powierzchni ścian zewnętrznych przy stosunkowo największej przestrzeni wewnętrznej jest sześcian. Taki prosty kształt miało wiele domów budowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Polsce. Obecnie jesteśmy świadkami żywiołowego odreagowywania kilkudziesięciu lat stosowania w budownictwie schematycznych rozwiązań. Często prowadzi to do przesady i nadmiernego bogactwa form architektonicznych. Potrzeba indywidualności idzie w parze z niechęcią do prostoty. W bardzo wielu projektach dążenie do oryginalnej formy bierze górę nad racjonalnością funkcjonalną, techniczną i ekonomiczną.
Każdy inwestor dokonuje indywidualnie oceny wartości projektowanego budynku, stosując subiektywne kryteria, wynikające nie tylko z potrzeb użytkowych, ale również z tradycji, doświadczeń i upodobań estetycznych. Nie dla każdego dom w kształcie sześcianu, choć mniej kosztowny, będzie najlepszym rozwiązaniem. Chodzi jednak o to, żeby decyzję w sprawie wyboru projektu podejmować świadomie, nie sugerując się wyłącznie oryginalnością formy plastycznej budynku. Proste jest tańsze.

Porównajmy...
Dwa parterowe domy o niemal identycznej powierzchni użytkowej i jednakowym składzie pomieszczeń. Mogłyby w nich zamieszkać równie liczne rodziny o podobnym sposobie życia. W domu na planie kwadratu relacja kubatury budynku do wielkości powierzchni użytkowej wypada korzystnie - stosunkowo mało fundamentów i ścian zewnętrznych do wykonania, względnie dużo przestrzeni w domu. Projekt domu jednorodzinnego opartego na planie krzyża wymaga wykonania większej masy ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych. Niemal każdy pokój ma aż trzy ściany zewnętrzne, co podnosi nie tylko koszt budowy, ale i zwiększa koszty eksploatacji ze względu na straty ciepła. Dom na planie krzyża wymaga też większej działki. Zajmie wielokrotnie więcej terenu, niż wynosi jego powierzchnia zabudowy.
Przykład parterowego domu jednorodzinnego na planie kwadratu, powierzchnia użytkowa 95.4 m2.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Minimalna działka dla domu na planie kwardatu (19 x 21 m).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przykład parterowego domu jednorodzinnego na planie krzyża, powierzchnia użytkowa 92.5 m2.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Minimalna działka dla domu na planie krzyża (18 x 25 m).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi