Obok nas...Praktyczne porady.
Taki obrazek nie dziwiłby nikogo 15 lat temu, ale dziś może świadczyć o zacofaniu ekipy murarskiej, braku fachowego nadzoru lub kompletnej ignorancji inwestora. 
Autor: Wiesław Rudolf

Zewnętrzna ściana trójwarstwowa - jak sama nazwa wskazuje - powinna się składać z trzech odrębnych warstw: nośnej, izolacyjnej i osłonowej. Aby izolacja spełniała należycie swoje zadanie, musi być ciągła na całej długości i wysokości. Dlatego przemurowanie ściany pod wieńcem jest poważnym błędem. Powstała w ten sposób przerwa w izolacji tworzy tak zwany mostek termiczny, czyli miejsce o znacznie gorszej izolacyjności cieplnej. W ukończonym domu prawdopodobnie już po pierwszej zimie widać tu będzie wyraźny, ciemny pas tynku.

Autor: Wiesław Rudolf

To zdjęcie powinno być przestrogą dla przyszłych inwestorów. Ekipa, która pracowała przy budowie tego domu, wykazała się wyjątkowym niedbalstwem. Świadczą o tym: pozwijana i wystająca z resztek tynku siatka druciana, cegły pod oknem balkonowym wystające poza lico muru czy pozostałości siatki wzmacniającej i styropianu, który kiedyś stanowił warstwę izolacji termicznej budynku.
Oczywiście jeśli z lenistwa nikomu się nie chciało wyciąć z drewna klinów do poziomowania okien, to można było ustawić je na cegłach, ale po wyregulowaniu i zakotwieniu okien trzeba było te cegły usunąć, a puste miejsca wypełnić pianką poliuretanową. Również wykonanie docieplenia ścian metodą lekką mokrą powinno być zgodne z wymogami danego systemu i dotyczy to nie tylko sposobu mocowania materiału izolacyjnego, ale i zastosowanych materiałów. W przeciwnym razie efekt może być taki jak na zdjęciu - styropian wraz tynkiem odpadną od ściany.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi