Ocieplanie nadproży

Nadproża w ścianach zewnętrznych muszą być nie tylko wytrzymałe, ale również dobrze ocieplone. Tylko wtedy nie staną się mostkami termicznymi i nie będą przemarzały.

W ścianach jednowarstwowych

Najwięcej kłopotu sprawiają ściany jednowarstwowe. Ich grubość zwykle zawiera się w przedziale od 30 do 44 cm. Na tej grubości trzeba zmieścić materiał izolacyjny oraz nadproże o odpowiedniej nośności. Aby nie powstał mostek termiczny, współczynnik przenikania ciepła nadproża powinien być zbliżony do tego, jaki ma ściana. Osiągnąć to można dopiero wtedy, gdy warstwa materiału izolacyjnego, czyli styropianu lub wełny mineralnej będzie miała grubość 10 cm.
W wypadku stosowania nadproży żelbetowych, w ścianach o szerokości 36-44 cm jest wystarczająco dużo miejsca na zastosowanie nadproża żelbetowego wykonanego w kształtkach stanowiących deskowanie tracone. Ich użycie jest wskazane, ponieważ dzięki nim powierzchnia ściany jest z jednego materiału, co znacznie ułatwia tynkowanie.
W ścianach grubości 30 cm niestety nie ma miejsca na deskowanie tracone z kształtki U. Wystarcza go tylko na żelbetową belkę i ocieplenie. Aby podłoże pod tynk miało odpowiednią przyczepność, do ściany i materiału izolacyjnego konieczne jest przymocowanie metalowej siatki.Ocieplenie nadproża w ścianie jednowarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W ścianach dwuwarstwowych
W takich ścianach wykonanie nadproża nie przysparza problemów. Nadproża i wieńce mogą mieć szerokość równą grubości muru. Dzieje się tak dlatego, że cała zewnętrzna powierzchnia ścian pokrywana jest ciągłą warstwą materiału izolacyjnego. Styropian lub wełna mineralna grubości 10-12 cm stanowią wystarczającą barierę termiczną, chroniącą dom przed mrozem lub upałem. Przed opadami atmosferycznymi ściany zabezpiecza się tynkiem cienkowarstwowym zbrojonym siatką z włókna szklanego.

Ocieplenie nadproża w ścianie dwuwarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

W ścianach trójwarstwowych

W tym wypadku ocieplenie nadproży jest równie nieskomplikowane jak w dwuwarstwowych. Trzeba jednak pamiętać o połączeniu nadproży w ścianie nośnej i osłonowej. Nie można też zapomnieć o pozostawieniu wentylowanej pustki powietrznej (grubości 3 cm) pomiędzy wełną mineralną a ścianą fasadową.

Ocieplenie nadproża w ścianie trójwarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi