Ocieplenie stropodachu wentylowanego

Mam zamiar ocieplić dom. Chcę rozpocząć od dachu, bo i tak muszę wymienić pokrycie. Dom jest pokryty stropodachem wentylowanym składającym się z dwóch części. Strop ostatniej kondygnacji wykonany jest z płyt kanałowych, na nim ułożony jest jastrych i około 15-centymetrowa warstwa żużla. Drugą część stanowi przekrycie z płytek korytkowych z warstwą wyrównawczą. Wysokość przestrzeni wentylowanej (pomiędzy żużlem a spodem płytek korytkowych) jest zmienna: 20-60 cm. Jak zatem ocieplić dach?

Jeżeli jest taka możliwość, to należy usunąć żużel ze stropu. Wtedy zyskamy 15 centymetrów przestrzeni, którą możemy wykorzystać na ocieplenie stropu. Jako izolację cieplną najlepiej zastosować miękką wełnę mineralną. Może to być: Uni-mata (Isover), Ursa DF 40 (Pfleiderer), Mata LW (Paroc) lub płyta Deltarock 1 (Rockwool).
Jeżeli usunięcie żużla nie jest możliwe, najprościej będzie ocieplić strop granulatem wełny lub styropianu, ekofibrem bądź sprężystymi matami z wełny mineralnej. Nowa izolacja na żużlu nie może być jednak grubsza niż 15 cm. Zagwarantuje to minimalny 5-centymetrowy dystans pomiędzy ociepleniem a spodem płytek korytkowych. Dotyczy to przede wszystkim miejsc, gdzie przestrzeń wentylowana ma najmniejszą wysokość. Ułożenie granulatu na żużlu trzeba wykonać specjalnym agregatem wdmuchującym (rozpylającym).
Powinien to zrobić fachowiec.
Podczas wykonywania ocieplenia powinien być zagwarantowany dostęp do przestrzeni wentylowanej po to, aby skontrolować, jak izolacja jest ułożona. Dostęp można zapewnić poprzez wyjście na dach i otwory w szczytach budynku albo wyjęcie kilku płyt korytkowych połaci.Ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją bez usuwania zalegającego na stropie żużla.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją po usunięciu żużla.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi