Odpoczynek w łazienceCzy ulubionym miejscem w domu może być łazienka? Oczywiście, jeśli korzystanie z niej jest prawdziwą przyjemnością.

O ile we współczesnym domu kuchnia jest coraz bardziej otwarta i staje się niemal częścią salonu, o tyle łazienka należy nadal do prywatnego świata domowników. I chyba tak pozostanie. Nie musi podobać się sąsiadce, nie trzeba przyjmować w niej gości. Okazuje się jednak, że spędzamy w niej dużo czasu. Jaki to czas? Ten, który w ciągu dnia poświęcamy sobie. Oby go było jak najwięcej.
Dawniej łazienka była tym wnętrzem domu, do którego nie przywiązywano większej wagi. Była konieczna, i to wszystko. Minimalna powierzchnia. Płytki ceramiczne na ścianach, zmywalna powierzchnia podłogi. Nad wanną sznurki do wieszania bielizny. Pralka, kosz do przechowywania brudnej bielizny, środki czystości, mop i ścierki – wszystkie czynności, które wymagały dostępu do wody, odbywały się w jednej łazience.
We współczesnych domach wyraźnie się to zmienia. Coraz wyższy jest standard i coraz większe nasze potrzeby. Łazienka stała się ważna. Bez względu na styl urządzenia, modę czy rodzaj wyposażenia jest dziś traktowana nie jak miejsce, w którym się w pośpiechu myjemy, ale takie, w którym pośpiech się kończy, zaczyna wytchnienie i odrobina czasu dla siebie. To tutaj wielu ludzi ładuje akumulatory, żeby sprostać codziennym wyzwaniom albo po ciężkim dniu dochodzi do siebie.
Kto marzy o takiej łazience, musi jednak pamiętać o kilku warunkach.

Warunek pierwszy: w domu jest więcej niż jedna łazienka.
Nie da się wypocząć w łazience, w której jest ruch jak na dworcu kolejowym. Aby łazienka nie była miejscem, przez które się przebiega w akompaniamencie niecierpliwego pukania do drzwi, musi być wprowadzony podział własności. Łazienka na każdej kondygnacji to minimum wygody. Osobna łazienka dla rodziców i osobna dla dzieci dodatkowo ułatwiają życie. Wyraźny rozdział pokoleniowy jest od pewnego wieku dzieci bardzo wygodny i wszystkim pozwala uniknąć skrępowania. Mniej jest konfliktów, w tym także dyskusji na tematy estetyczne. Dlaczego w końcu zbuntowany nastolatek ma kąpać się w różowej łazience pełnej zapachu perfum mamy, jeśli woli szybki męski prysznic i metalowy wieszak na własne ciuchy i własne (oczywiście czarne) ręczniki?
W projektach domów, które wezmą udział w tegorocznym Konkursie DOM DOSTĘPNY, muszą być trzy łazienki. Organizatorzy Konkursu przyjęli, że jest to standard domu ze znakiem jakości MURATORA.

Warunek drugi: łazienka nie jest miejscem pracy.

Pranie nie może odbywać się jednocześnie z kąpielą, a na zanurzoną w wannie panią domu nie powinna kapać woda z mokrej bielizny. W większych domach pralnia jest osobnym miejscem albo pralka stoi w pomieszczeniu gospodarczym, w pobliżu kotłowni, ewentualnie w łazience przy części dziennej, która ma wtedy wyraźnie roboczy charakter. Zalety tej sytuacji są jasne: między dniem a snem można naprawdę się zrelaksować, a oddalenie sprzętów i czynności związanych ze sprzątaniem od łazienki pozwoli uniknąć prania ścierek w wannie.

Warunek trzeci: łazienka jest blisko sypialni.

Korzystanie z niej musi być zupełnie swobodne. Dlatego w nowych projektach domów coraz popularniejsze jest umieszczanie łazienki rodziców tuż przy ich pokoju, często z wejściem przez sypialnię. Łączy się też czasem sypialnię, łazienkę i garderobę w jeden zespół, który zaczyna przypominać osobny apartament. Jest też wyraźna tendencja do rozbudowywania programu łazienki, wzbogacania go o saunę, pokój sportowy albo przynajmniej miejsce do ćwiczeń.


Spokojne, pełne światła wnętrze może wprawić w dobry nastrój.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Łazienka dziecięca albo młodzieżowa zazwyczaj ma inny charakter niż łazienka rodziców.
Autor: JASBA/BARTICO
Coraz częściej projektuje się dziś łazienki bezpośrednio przy sypialni.
Autor: Jacek Kucharczyk

Warunek czwarty: łazienka nie jest ciasna.
Nawet jeśli nie ma to być salon kąpielowy, to w łazience musi być przynajmniej tyle miejsca, aby mogły w niej przebywać jednocześnie dwie osoby, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Z prowadzonych ostatnio za granicą badań wynika, że kobiety nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny, podczas gdy mężczyźni wolą prysznic. Umieszczenie w jednej łazience i prysznica, i wanny, umywalek, sedesu i bidetu wymaga większego pomieszczenia.
Jeśli łazienka ma być miejscem, w którym chce się przebywać, które pozwala nam się odprężyć i zrelaksować, pobyć trochę sam na sam ze sobą i zająć się własnym ciałem, wyglądem i dobrym samopoczuciem, powinna zmieścić także wygodne miejsce do siedzenia i ubierania się, szafkę na szlafroki i ręczniki, blat na kosmetyki albo toaletkę.
W warunkach tegorocznego Konkursu DOM DOSTĘPNY ze znakiem jakości MURATORA przyjęto, że minimalna powierzchnia łazienki przy dwuosobowej sypialni nie powinna być mniejsza niż 6 m2.

Warunek piąty, dodatkowy: łazienka jest indywidualnie zaaranżowana.
Powinna nas cieszyć. To, co najprzyjemniejsze, to stworzenie przestrzeni nie tylko funkcjonalnej, ale i takiej, w której naprawdę doskonale się czujemy. Łazienka cała w drewnie? Łazienka w morskie fale? Łazienka pełna roślin? Łazienka z podłogą mozaikową jak w rzymskich termach czy surowymi kamieniami w ascetycznym, wschodnim duchu? Czy może frywolna, z wanną na lwich łapach pośrodku, staroświecką toaletką, dzbankiem i misą w kwiaty? Czy łazienka z naturalnym światłem, dużym balkonowym oknem, wyjściem na taras? Łazienka, w której codziennie ćwiczy się jogę albo pedałując na rowerku treningowym, pracuje nad sylwetką? Łazienka, w której można słuchać muzyki? Projektanci na całym świecie tworzą dziś z łazienek miejsca niezwykłe, udowadniając, że pomysły mogą być niewyczerpane. Tę stosunkowo niewielką, prywatną, własną przestrzeń można urządzić w sposób naprawdę indywidualny, kierując się tylko własnym gustem, prawdziwymi potrzebami i marzeniami. Łazienka może stać się szczególnym miejscem domu. Azylem domowników.


Dużą łazienkę można urządzić jak pokój kąpielowy.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Duża łazienka może być pełna roślin i światła.
Autor: DELFIN
Łazienka podzielona na strefy.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

W dużej, wygodnej łazience...
- Warto oddzielić część sanitarną (WC, bidet) od kąpielowej. Można to zrobić, stawiając pomiędzy nimi ściankę lub postument, do którego montowane są urządzenia.
- Zamiast wstawiać gotową kabinę prysznicową, natrysk można wydzielić murowaną ścianą.
- Wanna niekoniecznie musi stać „murem” przy ścianie. Jako atrakcyjny element łazienki wysuwa się ją często na środek.
- Do łazienek, w których będzie i wanna, i prysznic, przydają się produkty jednego systemu, które można zestawiać. Kiedy brakuje miejsca, rozwiązaniem może być wanna z panelem prysznicowym i parawanem.
- Ogrzewanie podłogowe nigdzie nie jest tak przydatne jak w łazience. Zachlapana podłoga przestaje być problemem.
- Równie ważny jak miejsce kabiny prysznicowej jest komfort wychodzenia z niej. Warto zadbać o odpowiednią powierzchnię posadzki i o miejsce na odłożenie ręcznika czy szlafroka. Wygodne i bezpieczne powinno być także wchodzenie do wanny i wychodzenie z niej.
- Potrzebne jest miejsce, gdzie można w spokoju wysuszyć włosy czy użyć kosmetyków. Podziałowi na strefę mokrą i suchą służyć może zróżnicowanie powierzchni posadzki, kolorów lub wielkości płytek, niekiedy również poziomów podłogi.
- Bardzo wiele czynności pielęgnacyjnych wykonuje się na siedząco. W łazience powinno znaleźć się krzesło, fotel czy szezlong. Ważna jest powierzchnia mebla – może to być wiklina, rattan, drewno, naturalna skóra lub tworzywo.

W stronę wellness

Obecne trendy w projektowaniu i wyposażaniu łazienek odpowiadają na rosnącą popularność nowych sposobów odpoczynku i coraz bardziej wyszukanych środków regeneracji fizycznej i psychicznej. Coraz więcej czasu poświęcamy na pielęgnację ciała, coraz więcej kosmetyków kupujemy, z zapałem oddajemy się ćwiczeniom gimnastycznym albo aromaterapii. Dbamy o siebie. Z jednej strony mamy większe niż kiedyś wymagania co do formy i zdrowego wyglądu, z drugiej – prowadzimy bardziej stresujący tryb życia, który wywołuje potrzebę chwil zupełnego relaksu. Kojąco brzmiące słowo wellness oznacza stan błogiej harmonii duszy i ciała. Z myślą o tym projektuje się wnętrza i tworzy luksusowe produkty. Być może, tak jak niegdyś „fitness”, określenie to wejdzie na stałe do naszego słownika. Dziś jest jak hasło, które wyraża przekonanie, że w zadowolonym ciele i duch jest radosny.

Planując łazienkę...
...pamiętaj o zachowaniu koniecznych odległości urządzeń od ściany oraz pomiędzy nimi (umywalki o szerokości nie mniejszej niż 40 cm).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

...sprawdź, czy przed umywalką, wanną, kabiną prysznicową, sedesem czy bidetem będzie wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie z nich korzystać.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi