Ogród wieńczy dzieło czyli jak urządziliśmy ogrody przy domachOgród jest wizytówką domu, miejscem odpoczynku, spotkań towarzyskich i zabaw dzieci. Dla wielu osób to najważniejsza część posesji. Ogrody przy Domach Modelowych są małe i przytulne. Łączą się ze sobą, tworząc pas zieleni.

Osiedle Domów Modelowych tworzy całość. Ogrodzono je solidnym parkanem z metalowych prętów, ale posesje od strony osiedlowej ulicy i między ogrodami odgrodzono tylko niskimi drewnianymi płotami zachęcającymi do nawiązania sąsiedzkich kontaktów.
Ogrody wokół Domów Modelowych są bardzo młode, rośliny nie przekraczają kilkudziesięciu centymetrów wysokości, trzeba więc sporo wyobraźni, by „zobaczyć”, jak będą wyglądały za kilka lat. Na razie dominuje architektura ogrodowa: murki kamienne, drewniane podpory pod pnącza, źródełka i ścieżki zrobione z różnych materiałów.
Mimo różnorodności gatunków roślin, jakie posadzono w ogrodach, nie ma tu roślin, które wymagałyby skomplikowanej i fachowej pielęgnacji. Dominują krzewy, między innymi dobrze rosnące w przeciętnej ogrodowej ziemi berberysy, pęcherznice, pięciorniki i tawuły. Sporo jest też dekoracyjnych przez cały rok roślin zimozielonych, na przykład łatwych w uprawie różnych gatunków jałowców, świerków i żywotników. Są to więc wymarzone ogrody dla zwykłych ludzi, którzy na ogrodnictwie nie bardzo się jeszcze znają.

Domy łączy szeroka droga. Nawierzchnię wykonano z szarej kostki betonowej Nostalit Classico grubości 8 cm (AGB)...
Autor: Mariusz Bykowski
...a chodniki i wjazdy do garaży z czerwonej kostki betonowej Old Stone grubości 6 lub 8 cm (JADAR).
Autor: Mariusz Bykowski


Wszystkie domy mają dobrze oświetlone wejścia, wjazdy do garaży i tarasy (PRESS ZOMN). Oświetlenie zainstalowano także przy wjeździe na osiedle.
Autor: Jolanta Pietrucha
Osiedle powstało na terenie odkrytym. By zatrzeć wrażenie pustki, w różnych miejscach posadzono kilka brzóz i świerków o wysokości 6-10 m specjalną maszyną do sadzenia dużych drzew (prace wykonała specjalistyczna firma DREW-SMOL). Po posadzeniu drzewa bardzo obficie podlano – także przez najbliższe dwa lata trzeba będzie pamiętać o ich regularnym podlewaniu.
Autor: Mariusz Bykowski
 „Przytulny”
Projekt domu: architekt Barbara Kirejewska-Zielińska. Projekt i wykonanie ogrodu: VERBENA.
Autor: Mariusz Bykowski

Kompozycja ogrodu jest geometryczna. Prostokątne płaszczyzny nisko przyciętego trawnika poprzecinane są również prostokątnymi rabatami, na których w dużych grupach posadzono rośliny tego samego gatunku. Także ścieżka biegnąca wokół domu nie ma nigdzie łagodnych łuków, ale biegnie prosto, tworząc na zakrętach efektowne zygzaki. Rosną tu przede wszystkim łatwe w uprawie krzewy, sporo z nich to dekoracyjne przez cały rok rośliny zimozielone.
Ogród zakładano z myślą o osobach niepełnosprawnych. Do domu prowadzi pochylnia o niewielkim spadku, podobnie zrobiono zjazd z tarasu. Część roślin posadzono na podwyższonych rabatach umocnionych murkami z piaskowca. Dzięki temu osoba siedząca na wózku ma łatwiejszy dostęp do roślin i sama może wykonać część prac pielęgnacyjnych.


Rośliny posadzono w grupach tej samej barwy. Pod koniec lata uwagę skupiały biało-różowo-fioletowe wrzosowiska. Wrzosy lubią kwaśną glebę – w miejscu, gdzie będą rosły, należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi, rozłożyć specjalne podłoże dla wrzosów lub warstwę 15 cm torfu i przekopać ją na głębokość szpadla.
Autor: Mariusz Bykowski
Opasująca zygzakami dom droga oświetlona jest wieczorem niewysokimi lampami zasilanymi bateriami słonecznymi (SOLAR LIGHTING).
Autor: Mariusz Bykowski
Z salonu wychodzi się na taras wyłożony płytkami ceramicznymi Friesland (RÖBEN) w ciepłym, ceglastym kolorze. Obok zrobiono niewielkie, kamienne źródełko (woda tłoczona pompą przez otwór wywiercony w kamieniu krąży w zamkniętym systemie).
Autor: Mariusz BykowskiOzdobą ogrodu są niewysokie kamienne murki umacniające rabaty. Zrobiono je z pięknego łamanego piaskowca w kremowym kolorze połączonego zaprawą.
Autor: Mariusz Bykowski
Ogród przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Wokół domu poprowadzono wygodną, szeroką drogę utwardzoną kostką betonową Nostalit (JADAR). Nie ma tu schodów, a taras łączy się z resztą ogrodu pochylnią o łagodnym spadku.
Autor: Robert Szarapka
W drzwiach między salonem a tarasem nie ma progu, łatwo więc przejechać tędy wózkiem inwalidzkim lub przejść, opierając się na kulach. Warto zwrócić uwagę na meble (HOUSEOFYORK). Przypominają tradycyjne żeliwne meble ogrodowe, wykonane są jednak z aluminium, dlatego są lekkie i łatwe do przestawiania.
Autor: Robert Szarapka
 „Z wykuszami”
Projekt domu: architekt Piotr Matuszewski. Projekt i wykonanie ogrodu: Rafał i Iwona Hajewscy.
Autor: Mariusz Bykowski

Jest to ogród pnączy. Rosną one przy ścianie domu, drewnianych podporach, wokół tarasu i ławki ustawionej w ogrodzie. Na razie roślin prawie jeszcze nie widać, ale za kilka lat otulą cały ogród zielonymi pędami. Są tu nawet odmiany winorośli rodzącej owoce doskonałe na domowe wino i do jedzenia prosto z krzaka. Posadzono je między innymi przy tarasie – na wyciągnięcie ręki siedzących tu osób.
Uwagę przyciągają rośliny o kolorowych liściach, które tworzą w ogrodzie barwne przez cały sezon plamy, między innymi złotolistna pęcherznica, czerwonolistny berberys Thunberga, różne odmiany tawuł oraz połacie bylin – między innymi żurawki ‘Palace Purple’ o fioletowych liściach.Dużą część powierzchni ogrodu zajmuje trawnik z rolki (ZIELONY HORYZONT). Nie ma tu ścieżek – trawnik oplata dom i rabaty, wypełnia każdy nieobsadzony roślinami zakątek ogrodu. Kupując gotową darń, należy wybierać taką, która ma intensywnie zielone liście i liczne, białe korzenie. Darń należy rozłożyć w ogrodzie w dniu przywiezienia.
Autor: Mariusz Bykowski
Drewniany trejaż-brama (DREWNO DO OGRODU) dzieli przestrzeń ogrodu na odrębne wnętrza. Dzięki temu ogród nabiera tajemniczości, sprawia też wrażenie większego, niż jest rzeczywiście.
Autor: Mariusz Bykowski
Ukryta przed spojrzeniami sąsiadów drewniana ławka ustawiona na tyłach domu to szansa na odrobinę intymności.
Autor: Mariusz Bykowski


Taras – w przyszłości osłonięty winoroślami – wyłożono ceglastoczerwonym klinkierem brukowym Wismar (CRH KLINKIER). Ładnie na nim wyglądają proste, sosnowe meble – zestaw Berga (HASTE GARDEN).
Autor: Mariusz Bykowski
Skrzynkę z instalacją elektryczną zamaskowano niskim, drewnianym, ażurowym płotem, przy którym posadzono cisy (gdy rośliny urosną, powstanie zielona ściana).
Autor: Mariusz Bykowski
„Doskonały”
Projekt domu: architekt Paweł Wład Kowalski. Projekt i wykonanie ogrodu: DUET Konopka-Pełka Centrum Ogrodnicze.
Autor: Mariusz Bykowski

W tym ogrodzie nie ma utwardzonych ścieżek, które wyznaczają, gdzie można, a gdzie nie należy wchodzić. Dom otoczony jest trawnikiem, na którego obrzeżach posadzono liczne krzewy różniące się kolorem liści (między innymi fioletowolistna pęcherznica ‘Diabolo’, srebrzystolistna lawenda i żółtolistna trzmielina ‘Emerald Gold’) i igieł (jałowce i żywotniki). Krzewy uzupełniono bylinami. Za kilka lat powstaną w tym miejscu malownicze, barwne plamy z przenikających się roślin.
Ważnym elementem jest mały staw z kamienną kaskadą, po której spływa woda. Nieregularne, osłonięte kamieniami i żwirem brzegi i dno oraz rośliny tworzące szuwary (na razie bardzo małe) sprawiają, że wygląda on bardzo naturalnie.


Wypielęgnowany trawnik (darń z rolki – DUET Centrum Ogrodnicze) łagodnie obniża się od strony tarasu i miękką linią łączy się z otaczającymi go rabatami.
Autor: Mariusz Bykowski
Wzdłuż ogrodzenia posadzono krzewy różniące się barwą i pokrojem. Wiele z nich to efektowne przez cały rok rośliny zimozielone. Po posadzeniu wszystkich roślin powierzchnię rabat przykryto około 5-centymetrową warstwą kory. Rośliny na rabatach należy sadzić przed założeniem trawnika, aby nie niszczyć trawy.
Autor: Mariusz Bykowski
W rogu ogrodu zrobiono niewielki staw z kamienną kaskadą, po której spływa tłoczona pompą woda. Dno stawu wyłożono folią do oczek wodnych (na około 5-centymetrowej warstwie piasku) i przykryto cienką warstwą żwiru rzecznego.
Autor: Mariusz Bykowski


Sąsiedztwo stawu z szemrzącą, spływającą po kamieniach wodą to doskonałe miejsce do odpoczynku. Pasują tu tradycyjne metalowo-drewniane meble ogrodowe – na przykład zestaw Tosca (HASTE GARDEN).
Autor: Mariusz Bykowski
Z domu wychodzi się na wygodny taras wyłożony ceglastoczerwonym klinkierem brukowym Görlitz (CRH KLINKIER). Założono przy nim małe rabaty, na których posadzono między innymi kwitnące późnym latem i jesienią, a zielone przez cały rok wrzosy.
Autor: Mariusz Bykowski
 „Przestronny”
Projekt domu: architekt Paweł Wład Kowalski. Projekt i wykonanie ogrodu: Green Garden Centrum i Usługi Ogrodnicze.
Autor: Mariusz Bykowski

Powierzchnia ogrodu poprzecinana jest geometrycznymi wzorami nawierzchni wykonanych z różnych materiałów. Także kształty rabat zostały podkreślone granitowymi krawężnikami. Dzięki temu powstała bardzo efektowna mozaika z trawnika, płaszczyzn porośniętych niskimi, różnobarwnymi krzewami oraz żwirowych i granitowych ścieżek. W tym ogrodzie nie trzeba czekać, aż rośliny urosną (z wyjątkiem posadzonych wzdłuż siatki krzewów i drzew, które mają osłaniać teren działki), bo kompozycja ogrodu jest czytelna już w chwili jego założenia.


Krzyżujące się nawierzchnie: granitowa i żwirowa oraz trawnik i rabaty poprzecinane granitowymi krawężnikami tworzą malowniczy wzór.
Autor: Mariusz Bykowski
Przestrzeń między domem a ogrodzeniem wypełnia rozległy taras wyłożony ceglastoszarym klinkierem brukowym Calau (CRH KLINKIER). Wzdłuż ogrodzenia posadzono żywopłot z szybko rosnącej pęcherznicy kalinolistnej ‘Diabolo’ i niskich tawuł.
Autor: Mariusz Bykowski
Nawierzchnia z granitowych płyt chodnikowych (M i F International Trading) i trawnika – prosta do wykonania, trwała i dekoracyjna. Płyty należy układać równo z powierzchnią trawnika, w przeciwnym razie utrudnione będzie koszenie trawy – tuż przy płytach trzeba ją będzie docinać nożycami.
Autor: Mariusz Bykowski


Zielony pas trawnika i kontrastujący kolorystycznie pas jasnoszarego żwiru przyciągają uwagę nie mniej niż posadzone na rabatach obok krzewy.
Autor: Mariusz Bykowski
W północnej części ogrodu zbudowano z szarej kostki granitowej (M i F International Trading) mały plac wypoczynkowy. Prowadzi do niego ścieżka, również utwardzona kostką granitową, która łączy się z drogą do domu i podjazdem do garażu.
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi