Ogródek przy drodze
Za ogrodzeniem bujne rośliny, przed ogrodzeniem - chwasty. Tak nie musi być. Prezentowane ogródki znajdują się na jednym z osiedli domów jednorodzinnych. Nie jest to osiedle elitarne, z ogrodnikiem na etacie. A jednak może być wzorem. Przystrzyżone trawniki i krzewy przed ogrodzeniami nie należą do rzadkości. Tu każdy z mieszkańców dba o skrawek ziemi przed własnym płotem.Proste rozwiązanie – nisko przycięty trawnik, tuż przy drewnianym płocie szpaler z nieformowanych berberysów Thunberga ‘Atropurpurea’ i rosnące pojedynczo świerki kłujące o srebrzystym zabarwieniu igieł. Uroku dodają obficie kwitnące róże zwieszające się przez ogrodzenie.
Autor: Piotr Gorączko
Wąziutki pasek gruntu po brzegi wypełniają posadzone w rzędzie tawuły japońskie ‘Goldflame’ (żółtozielone liście) i berberysy Thunberga ‘Atropurpurea Nana’ (czerwonawe liście). Gdzieniegdzie przez szpary w płocie przerastają różowo kwitnące róże.
Autor: Piotr Gorączko
Do furtki prowadzą szpalery tawuł japońskich o żółtych liściach (np."Goldflame”, "Goldmound", "Golden Princess"). Przy ulicy – jałowce pośrednie. Granicę trawnika wyznacza drewniany płotek.
Autor: Piotr Gorączko

Co zrobić, żeby było ładnie


Użyźnić ziemię
Gleba między ogrodzeniem a ulicą często jest zbita i mało urodzajna - zniszczona w trakcie budowy ogrodzenia i kładzenia chodnika. Trzeba ją ulepszyć, dodając nawozu organicznego, na przykład kompostu. Rozkłada się go na powierzchni gleby warstwą około 5 cm i płytko przekopuje. Można także zastosować rośliny na nawóz zielony. Najlepsze są rośliny motylkowe, gdyż najbardziej użyźniają glebę, na przykład łubin żółty lub mieszanka łubinu żółtego z seradelą. Rośliny na nawóz zielony należy posiać na początku kwietnia. Gdy zaczną kwitnąć, trzeba je ściąć i płytko przekopać. Ponieważ rośliny szybko się rozkładają w ziemi - już w drugiej połowie lata będzie można sadzić rośliny ozdobne.

Wybrać odpowiednie rośliny
Przed ogrodzeniem najlepiej sadzić rośliny mało wymagające, które są łatwe w pielęgnacji, odporne na choroby i szkodniki oraz dekoracyjne przez cały sezon. Nie warto sadzić roślin drogich lub rzadko spotykanych, bo mogłyby kusić nieuczciwych przechodniów.

Uwaga! Przed posadzeniem roślin należy się dowiedzieć, czy w ziemi nie przebiegają instalacje (na przykład elektryczne lub gazowe). W tych miejscach nie wolno sadzić drzew i krzewów, a jedynie niskie rośliny zadarniające, można też założyć trawnik.

Właściwie pielęgnować
Teren przed ogrodzeniem jest - niestety - często deptany przez przechodniów, biegające dzieci i psy. Można temu zapobiec, rozstawiając niskie ogrodzenie z plastikowej siatki (najlepiej w zielonym kolorze, mało widocznym na tle trawnika i liści). Gdy rośliny rozrosną się i trudno je będzie sforsować, siatkę można usunąć.
O rośliny posadzone przed ogrodzeniem należy dbać tak samo, jak o te w ogrodzie. Wczesną wiosną powinno się je nawieźć kompostem (należy go rozłożyć wokół roślin 2-centymetrową warstwą i wymieszać z glebą) lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym, w dawce podanej na opakowaniu. Nawożenie warto powtórzyć na przełomie czerwca i lipca. Latem trzeba regularnie kosić i podlewać trawnik. Krzewy wystarczy podlewać w czasie przedłużającej się suszy.


Na tle intensywnie zielonego trawnika ładnie wygląda wierzba "Hakuro-nishiki" o biało-różowo-zielonych liściach i posadzone obok: żółto kwitnący pięciornik krzewiasty i tawuła japońska o złotych liściach.
Autor: Piotr Gorączko
Jasna elewacja domu harmonizuje z biało kwitnącą hortensją krzewiastą. Kolorystycznym dopełnieniem są czerwonolistne odmiany berberysów.
Autor: Piotr Gorączko
W tym ogródku dominują iglaki: rozłożyste, niskie jałowce i świerki o kolumnowych pokrojach. Tylko gdzieniegdzie posadzono berberysy o czerwonych liściach. Zza ogrodzenia spływają pędy winobluszczu pięciolistkowego. Rośliny odgrodzono od strony chodnika niską, mało widoczną siatką.
Autor: Piotr Gorączko

Szanuj zieleń!
Wygląd ogródków przed ogrodzeniami zależy nie tylko od właścicieli posesji, ale także od nas. Pilnujmy psów, aby nie załatwiały się na rośliny (zwłaszcza małe, jeśli są często „podlewane” przez psy, mogą usychać, mocz wypala też trawę). Nie śmiećmy, nie rzucajmy papierów i oczywiście – nie rwijmy roślin!

Na trawniku uwagę przykuwa miskant chiński – piękna trawa, niestety, dość wymagająca (musi być regularnie podlewana i osłaniana na zimę). Dalej – tworząc luźny szpaler – rosną różne iglaki (między innymi żywotniki), a na skraju, oparty o ogrodzenie – ognik szkarłatny. Ogródek chroni obwódka z berberysu.
Autor: Piotr Gorączko
Na rabacie wzdłuż ogrodzenia rosną niewyszukane rośliny jednoroczne, między innymi kwitnące od lipca aż do listopada kosmosy pierzastolistne (różowe i białe kwiaty) oraz słoneczniki. Dzięki temu rabata co roku może być inna.
Autor: Piotr Gorączko

Kto za to odpowiada?
Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych utrzymanie dróg oraz terenów zieleni znajdujących się pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulicy należy do zarządcy drogi. Jeśli jest to droga publiczna, to nie ma znaczenia, kto jest właścicielem terenu. Zdarza się i tak, że w liniach rozgraniczających ulicy znajdują się także części działek należące do prywatnych właścicieli, o ile gmina (powiat) ich nie wykupiła. Zarządca drogi powinien dbać także o te tereny i znajdującą się tam roślinność. Do obowiązków właścicieli przyległych nieruchomości należy jedynie usuwanie śniegu i błota z chodników położonych wzdłuż posesji. Jeśli jednak właściciel przyległej nieruchomości sam zechce urządzić jakiś ogródek wzdłuż ogrodzenia, powinien to uzgodnić z zarządcą drogi. Jeśli nie planuje się innego sposobu zagospodarowania tego terenu, to najprawdopodobniej nie będzie problemu z zasadzeniem tam jakiejś roślinności.
Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi