Ogrodzenie jak malowane

Farba dodaje ogrodzeniom uroku i chroni je przed rdzewieniem. Trzeba ją jednak właściwie dobrać i pomalować metalowe elementy tak, by ładny efekt widoczny był przez długie lata
.
Rodzaje farb do metalu
Półki sklepowe uginają się od rozmaitych farb, którymi można pomalować metalowe ogrodzenie, balustradę na balkonie, ogrodową latarenkę, rynny lub dach. Są farby alkidowe (ftalowe), chlorokauczukowe, epoksydowe, poliuretanowe – znakomicie nadające się do malowania stali, żelaza i żeliwa, oraz farby winylowe (poliwinylowe), akrylowe, akrylowo-lateksowe, poliwinylowo-akrylowe – idealne do aluminium i metali ocynkowanych. Różnią się one między sobą czasem schnięcia, paletą kolorów, rodzajem stosowanego rozpuszczalnika i wydajnością. Niektóre farby można stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, gdyż są mało odporne na warunki atmosferyczne, niektóre zaś tylko na zewnątrz, ponieważ mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia.Ogrodzenia wyglądają ładnie, gdy mają barwę zharmonizowaną z kolorami detali architektonicznych domu i jego otoczenia.
Autor: Magdalena Kosińska

Ile farb do jednego ogrodzenia

Do niedawna metal narażony na korozję malowano aż trzema rodzajami farb – gruntującą, podkładową i nawierzchniową. Dziś coraz częściej stosuje się tylko farby podkładowe, pełniące również funkcje farby gruntującej, i nawierzchniowe. Zawrotną karierę robią też uniwersalne farby nawierzchniowe, które można stosować bezpośrednio na metal.

Farby gruntujące. Mają działanie antykorozyjne. Uodporniają metal na rdzę, a niekiedy też potrafią zneutralizować istniejące już niewielkie jej skupiska.

Farby podkładowe. Pokrywa się nimi metal przed ostatecznym malowaniem. Zapewniają dobrą przyczepność farbom nawierzchniowym i tworzą dodatkową barierę ochronną, nieprzepuszczającą pary wodnej. Coraz częściej farby podkładowe pełnią też funkcję farb gruntujących.

Farby nawierzchniowe. Tworzą powłokę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji. Nadają też metalowi właściwą barwę.

Farby uniwersalne. Łączą w sobie cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Zazwyczaj neutralizują rdzę, oczywiście tylko pod warunkiem, że tworzy ona cienką warstwę na powierzchni metalu. Farbę stosuje się wtedy bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię, z pominięciem warstwy gruntującej i podkładowej. Zwykle zabezpiecza ona też przed powstawaniem rdzy.

Kolory i efekty dekoracyjne
Z dobraniem wymarzonego koloru dla ogrodzenia nie ma najmniejszego problemu. Każda firma produkująca farby oferuje ogromną ilość kolorów. Najbardziej wybredni mogą dobrać barwę komputerowo w sklepie. Sprzedawcy, mieszając na miejscu różne farby, są w stanie uzyskać dokładnie taki odcień, jaki jest potrzebny. Usługa ta jest przeważnie wliczona w cenę farby.
Dzięki farbie ogrodzenie może uzyskać powierzchnię błyszczącą, półmatową lub matową. Coraz większą popularnością cieszą się farby nadające powierzchni efekt młotkowania (farba pozostawia na metalu ślady imitujące drobne wgniecenia powstałe po uderzeniach młotka). Nowością są czarne farby z dodatkiem naturalnego grafitu. Pomalowane nimi ogrodzenia uzyskują ładny wygląd starego żelaza. Z tego względu są szczególnie polecane do malowania ogrodzeń stylowych.Tą samą farbą, która posłużyła do malowania ogrodzenia, można pomalować metalowe barierki przy schodach,...
Autor: Magdalena Murat
... kraty okienne...
Autor: Magdalena Murat
...lub meble ogrodowe.
Autor: Adam Młynik

Patynowanie i szczotkowanie (Edwin Tracz - prezes firmy IWOPEX)

Ogrodzenia ozdobne, stylowe lub wykonane z kutego żelaza zyskują jeszcze ładniejszy wygląd, gdy podda się je patynowaniu. Otrzymuje się w ten sposób efekt pozornej starości. Brama, balustrada lub stylowa latarenka po patynowaniu wyglądają, jak by pochodziły z poprzedniego stulecia. Do patynowania służą specjalne farby o różnych odcieniach zieleni. Efekt starości można uwydatnić, malując metal farbami imitującymi rdzę lub nadającymi mu poblask miedzi, złota albo srebra. Nanosi się je na wybrane elementy ogrodzenia dwa dni po malowaniu farbą nawierzchniową. Po wymieszaniu zamacza się w farbie mały pędzel lub szmatkę i rozsmarowuje nieco na przykład na kawałku starej deski. Gdy farba na pędzlu bądź szmatce lekko przeschnie, przeciera się nią fragmenty metalu. Szczególnie dużo farby trzeba nanieść w załomach metalu, na jego zgięciach i znajdujących się w nim zagłębieniach. Efekt patynowania najlepiej wygląda na powierzchniach pomalowanych wcześniej farbą grafitową. Ogrodzenia pokryte farbą grafitową można też poddać szczotkowaniu. Po trzech dniach od malowania przeciera się je szczotką o ostrym włosiu. W efekcie ogrodzenie wygląda jak ze starego kutego żelaza.


Farba graffitowa poddana szczotkowaniu sprawia, że ogrodzenie wygląda, jakby było zrobione ze starego surowego żelaza.
Autor: Magdalena Murat
Ciekawy efekt można uzyskać, stosując dwie farby patynujące, na przykład zieloną i złotą.
Autor: Magdalena Murat

Przygotowanie powierzchni

Ogrodzenia nowe

Trzeba je oczyścić z tłuszczu, pyłu i innych zabrudzeń, które mogą osłabić przyczepność farby. Nadają się do tego stosowane na co dzień środki czyszczące. Powierzchnie ocynkowane trzeba przemyć woda amoniakalną dzięki czemu farba będzie lepiej do nich przylegać.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ogrodzenia wymagające renowacjiJeśli są zrobione ze stali lub żelaza, trzeba je odrdzewić. Gdy warstwa rdzy jest mała i powierzchowna - można usunąć ją preparatem odrdzewiającym lub zamalować farbą gruntującą albo podkładową, która neutralizuje rdzę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Gdy rdza naruszyła strukturę metalu - trzeba posłużyć się innymi środkami. Skorodowane miejsca czyści się wóczas ręcznie, za pomocą papieru ściernego lub mechanicznie, przy użyciu wiertarki uzbrojonej w ściernicę szczotkową, tarczę bądź trzpień szlifierski. W ten sposób usuwa się też inne zabrudzenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Z metalu trzeba usunąć łuszczące się resztki poprzedniej farby. Pomocna w tym będzie metalowa szczotka, papier ścierny lub wiertarka ze ściernicą szczotkową. Dobre rezultaty dają także specjalne preparaty do usuwania starych powłok malarskich.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Przygotowanie farby

Przed malowaniem farbę należy rozmieszać. Zazwyczaj robi się to przez wstrząsanie puszką. Najlepiej jednak posłużyć się kawałkiem patyka lub mieszadłem zamocowanym do wiertarki. Jeżeli w farbie są grudki lub na jej powierzchni pływa zaschnięty kożuch, oznacza to, że farba jest przeterminowana lub była niewłaściwie przechowywana. Najlepiej więc zwrócić ją do sklepu z żadaniem wymiany lub zwrotu pieniędzy. W żadnym razie nie należy takiej farby uzdatniać do malowania poprzez przecedzanie lub rozcieńczanie. Uwaga! Nie wolno w celu uzyskania innego koloru mieszać ze sobą farb rozcieńczanych różnymi rozpuszczalnikami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Malowanie i nie tylkoDo malowania ogrodzeń najlepiej nadaje się pędzel. Powinien on być płaski i mieć włosie średniej sztywności.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Gdy ogrodzenie ma duże płaskie powierzchnie, najlepiej użyć wałka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Jeśli metalowe elementy ogrodzenia malowane będą przed zamontowaniem, warto posłużyć się pistoletem natryskowym. Natrysk jest skuteczny, gdy ogrodzenie ma skomplikowany kształt i malowanie go pędzlem byłoby kłopotliwe i męczące. Podczas malowania niezwykle ważne jest nałożenie odpowiedniej ilości warstw farby (tyle, ile poleca producent). Jeśli opakowanie z farbą jest duże (kilka litrów), warto przed malowaniem przelaż małą jej ilość do oddzielnego, niedużego pojemnika i stamtąd nabierać na pędzel. Tak jest wygodniej, a farba znajdująca się w otwartej puszce nie wysycha.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Test odporności na rdzę

Jeśli chcemy się przekonać, czy farba na długo i skutecznie ochroni metal przed rdzą – zróbmy prosty eksperyment. Przygotujmy odpowiednio (zgodnie z zaleceniami producenta) metalową powierzchnię jakiegoś małego przedmiotu wykonanego z metalu. Następnie pomalujmy go dokładnie tak, jak podane jest to w ulotce informacyjnej lub na etykiecie farby. Metal włóżmy do słoika napełnionego wodnym roztworem soli kuchennej  (około 10 łyżek soli na litr wody). Najwcześniej po kilku dniach na przedmiocie pojawi się rdza. Im dłużej oprze się on korozji, tym farba lepiej przed nią chroni. Test najlepiej przeprowadzić na kilku rodzajach farby, korzystając z kupionych lub otrzymanych w sklepie próbek.Najpierw czyścimy metal z tłuszczu i zabrudzeń, następnie malujemy go farbą...
Autor: Magdalena Murat
...i umieszczamy w solance.
Autor: Magdalena Murat
Już po kilku dniach na metalu pojawią się ślady rdzy.
Autor: Magdalena Murat

Piaskiem i kwasem

Elementy metalowe, najczęściej zabytkowe lub o dużej wartości, które uległy poważnemu zanieczyszczeniu i mocno zardzewiały, mogą być poddane jeszcze dwóm innym zabiegom. Można je oddać do specjalnego zakładu, w którym poddane zostaną piaskowaniu. Metalowe ogrodzenia czyści się tam silnymi strumieniami piasku lub ścierniwa sztucznego. Zabieg taki kosztuje od 20 do 40 zł za m2 lub około 80 zł za godzinę czyszczenia.
Metal można też poddać wytrawieniu. Jest on wtedy zanurzany w roztworze kwasów lub alkaliów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi