Ogrzej się ciepłem konwektora

 


Są stosunkowe niewielkie, lekkie i łatwo się je obsługuje. A co najważniejsze - szybko i dobrze dogrzewają pomieszczenie.

Grzanie szybkie, ale łagodne
Konwektory przenośne najlepiej nadają się do ogrzewania pomieszczeń poza sezonem grzewczym, kiedy centralne ogrzewanie już nie działa. Można również dogrzewać nimi pomieszczenia, gdy stałe ogrzewanie jest niewystarczające. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych o powierzchni do 25 m2. Rozprowadzają ciepło, wykorzystując konwekcję. Powietrze zasysane jest od dołu, ogrzewane, po czym unosi się i rozpływa równomiernie we wszystkich kierunkach.
Do ogrzewania służą grzałki elektryczne, najczęściej niskotemperaturowe, nie powodujące spalania kurzu. Grzałki mają dużą powierzchnię wymiany ciepła, co sprawia, że pomieszczenia są ogrzewane szybko, ale łagodnie. Większość modeli wyposażona jest w termostat umożliwiający ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu, a niektóre mają również zegar pozwalający na programowanie pracy urządzenia. O włączeniu konwektora informuje zazwyczaj lampka kontrolna na obudowie. Przełączniki i pokrętła mogą być podświetlane.
Zaletą grzejników konwekcyjnych jest możliwość włączenia tylko części mocy, w niektórych modelach nawet 1/4. Przełączniki mocy są zwykle skokowe.Konwektor doskonale nadaje się do miejscowego dogrzewania pomieszczenia. Można go na przykład ustawić obok biurka, aby było nam ciepło podczas pracy.
Autor: Piotr Mastalerz
W sypialni możemy włączać konwektor na przykład w chłodne ranki, aby przyjemniej nam było wstawać.
Autor: Piotr Mastalerz

Naścienne i wolno stojące
Konwektory elektryczne mogą być przenośne albo przeznaczone do montowania na stałe na ścianie. Urządzenia wolno stojące są często dodatkowo wyposażone w wentylator wymuszający obieg powietrza, a więc skracający czas nagrzewania się pomieszczenia. Latem, gdy grzałka jest wyłączona, taki konwektor może z powodzeniem pełnić funkcję zwykłego wentylatora wprawiającego w ruch powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu wydaje się, że jest chłodniej. Nóżki niektórych konwektorów przenośnych są wyposażone w rolki, na których można je przesuwać bez podnoszenia.

Podłączenie do prądu

Konwektory – podobnie jak inne rodzaje grzejników elektrycznych – zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym, o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz. Podłącza się je do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki. Gniazdko musi być uziemione (musi mieć bolec).
Obwód elektryczny, do którego podłączony będzie konwektor, powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem o prądzie znamionowym minimum 10 A.


W konwektorach elektronicznych prędkość wentylatora sygnalizują kontrolki.
Autor: OMAS
W niektórych grzejnikach kabel można schować do specjalnego schowka w podstawie urządzenia.
Autor: OMAS
Panel sterujący większości grzejników wygląda podobnie: 1 - termostat, 2 - przełącznik funkcji, 3- lampka kontrolna.
Autor: OMAS

Gdzie ustawić konwektor?
Jeśli chcemy ogrzać całe pomieszczenie, grzejnik najlepiej ustawić przy ścianie zewnętrznej, pod oknem. W ten sposób wykorzystamy naturalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Zimne powietrze przenikające przez naturalne nieszczelności w oknie, specjalne rozszczelnienia lub nawiewniki okienne będzie wtedy od razu ogrzewane przez grzejnik i już ciepłe wznosiło się ku sufitowi. Oczywiście, pod warunkiem że otwory wylotowe konwektora nie będą niczym osłonięte, nawet firanką.
Jeśli konwektor montuje się na ścianie, trzeba koniecznie zachować odpowiednie odległości od podłogi i ściany – co najmniej 10 cm – po to, by ruch powietrza wokół grzejnika był swobodny. Ponieważ konwektory są lekkie, można je bez problemu powiesić na każdej ścianie, niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana. Montaż na ścianie ułatwiają uchwyty przystosowane do konkretnego modelu konwektora i sprzedawane wraz z nim.

Bezpieczne ciepło
Ważne, by urządzenie przez nas kupione i eksploatowane było bezpieczne dla nas i wszystkich domowników. Konwektory spełniają te oczekiwania.
Obudowy grzejników nie mają kantów i ostrych krawędzi. Mimo wysokiej temperatury elementu grzejnego (około 90°C) nagrzewają się maksymalnie do 60°C. Urządzenia pracują cicho i wyłączają się automatycznie w razie przegrzania lub uszkodzenia. Większość ma również zabezpieczenia przed przegrzaniem i przemarzaniem pomieszczenia. Dzięki tym zaletom są chętnie  kupowane. Konwektorów nie należy samodzielnie demontować.

Uwaga! Tylko niektóre wersje konwektorów – z zabezpieczeniem przed kroplami wody, tak zwane bryzgoszczelne – mogą być ustawiane w łazience. Informację o tego rodzaju zabezpieczeniu oraz odległość, w jakiej można ustawić grzejnik od wanny, prysznica czy umywalki, producent powinien zamieścić w instrukcji. Koniecznie trzeba to sprawdzić, zanim wstawi się konwektor do łazienki.

Ciekawe kształty, nudne kolory
Obudowy konwektorów mają bardzo różne kształty i wielkości, ale ich kolorystyka jest mało urozmaicona. Dominują biel, szarość i czerń. Czasem tylko listwy, panel sterowania lub pokrętła są w innym, żywym kolorze.
Na cenę grzejnika konwekcyjnego decydujący wpływ mają: moc, dodatkowe wyposażenie i liczba funkcji oraz, oczywiście, marka producenta. Rozpiętość cen jest znaczna – od około 120 zł do ponad 500 zł.

Promieniowanie a konwekcja
Konwekcja i promieniowanie to sposoby przekazywania ciepła do otoczenia.
Konwekcja to unoszenie się warstw powietrza spowodowane różnicą ich temperatury. Powietrze ogrzane przez element grzejny przemieszcza się ku górze, chłodne – opada w kierunku podłogi. Wadą konwekcji jest unoszenie się cząstek kurzu wraz z powietrzem cyrkulującym w pomieszczeniu. 
Promieniowanie to emitowanie energii z nagrzanej powierzchni (podłogi, ściany) w postaci strumieni cząstek. Ciepło rozchodzi się łagodnie i nie unosi cząstek kurzu. Nie istnieje konwekcja bez promieniowania i na odwrót. Gdy mówi się, że jakiś system oddaje ciepło na drodze konwekcji, tak naprawdę znaczy to, że zjawisko konwekcji dominuje nad promieniowaniem.

Oferta rynku

COMPACT TURBO firmy OMAS. Konwektor z termostatem, regulatorem mocy 750 lub 2000 W, wentylatorem, lampką kontrolną i zabezpieczeniem przed przemarzaniem – włącza się automatycznie przy temperaturze 5°C. Wymiary: 51 x 59 x 26 cm. Kolor szary. Cena 309 zł.
Autor: OMAS

Clima 215 NT firmy EWT. Ma termostat i ochronę przed przemarzaniem. Moc – 2000 W. Wymiary: 66 x 45 x 24 cm. Kolor biały. Cena 209 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik


Turbo Plus 2000 firmy CATA. Ma termostat i wentylator. Można regulować jego moc (750, 1250 lub 2000 W). Wymiary: 44 x 70 x 16 cm. Kolory szary i czarny. Cena 199 zł.
Autor: LEROY MERLIN
Biturbo 2000 firmy CATA. Konwektor z termostatem i wentylatorem. Możliwa regulacja mocy: 750, 1250 lub 2000 W. Wymiary: 59 x 67 x 20 cm. Kolor szary lub czarny. Cena 199 zł.
Autor: LEROY MERLIN
Compact 1000 TLS firmy EWT. Konwektor z elektronicznym termostatem. Moc – 1000 W. Kolor biały. Cena 472 zł.
Autor: LEROY MERLIN


POCKET PC2T firmy OMAS. Ma termostat, wentylator, dwa przyciski do ustawiania mocy (1000 lub 2000 W) i zabezpieczenie przed przemarzaniem – włącza się przy temperaturze 5°C. Wymiary: 43 x 68 x 18 cm. Kolory biały, szary lub czarny. Cena: 249-268 zł (w zależności od koloru).
Autor: LEROY MERLIN
Clima 240 TLG firmy EWT. Ma termostat, wentylator, lampkę kontrolną, ochronę przed przemarzaniem i przegrzewaniem. Regulacja mocy: 800, 1200, 2000 W. Wymiary: 76 x 45 x 24 cm. Kolor biały. Cena 329 zł.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Clima 235 TLG firmy EWT. Wyposażony w termostat. Można regulować jego moc (800, 1200 lub 2000 W) i ustawiać zimny nawiew. Wymiary: 40 x 60 x 10 cm. Cena 319 zł.
Autor: LEROY MERLIN

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi